Tworzenie oprogramowania dla firm

Indywidualne tworzenie oprogramowania zapewnia firmie liczne korzyści

Stały rozwój technologii informatycznych pozwala na ich maksymalne dostosowanie do potrzeb firmy. Właśnie z tego powodu tak wielu przedsiębiorców decyduje się na tworzenie oprogramowania “szytego na miarę”. W końcu zwiększa to wydajność, poprawia efektywność, a przede wszystkim wpływa pozytywnie na komfort podczas wykonywania prostych i tych bardziej skomplikowanych zadań. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na indywidualnie tworzone systemy!

Spis Treści

|Czym jest dedykowane oprogramowanie?

Dedykowana aplikacja lub system to po prostu indywidualnie dopasowane rozwiązanie, z którego korzysta firma bądź jedynie odrębny dział. Taki projekt jest tworzony od podstaw przez programistów, a dzięki temu znajdują się tam moduły czy funkcje, na których zależy klientom. Zauważ, że budowanie takiego systemu musi być oparte na dokładnych wytycznych. Konieczne jest także to, abyś wyznaczył jasny cel, a wtedy specjaliści pomogą Ci określić, jak powinien działać i wyglądać taki system.

Zastanawiasz się, dlaczego warto tworzyć indywidualne oprogramowania? Przede wszystkim ma to na celu zwiększenie efektywności i wydajności pracy. Choć tak naprawdę takie rozwiązanie wiele wymiernych korzyści, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania Twojej firmy.

 

|Kto powinien zdecydować się na indywidualne tworzenie oprogramowania?

Choć dedykowane aplikacje to ciekawe rozwiązanie, to jednak nie każda firma będzie zadowolona z tej metody. W końcu ta opcja sprawdzi się szczególnie u przedsiębiorstw, działających w specyficznych branżach lub niszach rynkowych. W takim przypadku do obsługi klienta potrzebujesz unikatowych narzędzi, czego nie zapewnią Ci gotowe produkty, które są przygotowywane z myślą o standardowym odbiorcy.

Zwróć także uwagę na to, że tworzenie “szytych na miarę” systemów sprawdzi się w mocno konkurencyjnych branżach. Wtedy zyskasz element wyróżniający, zachęcający klientów do wybrania właśnie Twojego produktu. Szczególnie ze względu na ciekawy projekt, dopasowany wygląd, a także na efektywną realizację procesów oraz sprawny kontakt z użytkownikami.

Poza tym indywidualnie dopasowane oprogramowanie to właściwe rozwiązanie dla:

  • wielopłaszczyznowych działalności z licznymi produktami i usługami,
  • hurtowni i sklepów, zarządzanych z poziomu jednego stanowiska,
  • systemów, integrujących wiele baz danych typu call center,
  • firm, obsługujących niestandardowe operacje,
  • przedsiębiorstw czy instytucji, korzystających z licznych zewnętrznych systemów,
  • firm, mających problem ze skutecznym zarządzaniem pracownikami.

 

|10 zalet tworzenia oprogramowania “szytego na miarę”

Dostosowanie systemu do potrzeb firmy

Oczywiście jedną z najważniejszych zalet indywidualnie stworzonego projektu jest maksymalne dopasowanie do wymagań przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie znajdują się tam niepotrzebne funkcje, a jedynie moduły, z których na pewno będziesz korzystać. Takie sztywne reguły wpływają pozytywnie na sposób funkcjonowania firmy, utrzymanie wysokich standardów oraz efektywność. Jednocześnie dedykowane aplikacje umożliwiają wprowadzanie ciągłych udoskonaleń, co pozwala na stopniowe przyzwyczajenie się załogi do nowych możliwości. W konsekwencji nowoczesne technologie nie wprowadzają rewolucji. Zamiast tego wszystkie zmiany są płynne i zupełnie naturalne. W ten sposób zyskujesz pewność, że porządek firmy nie zostanie zachwiany.

Sposób na rozwiązanie konkretnych problemów

Budowanie własnego procesu to najlepszy moment na rozwiązanie konkretnych problemów. Po prostu takie wdrożenia pozwalają w systematyczny sposób informatyzować poszczególne działy – od tych najpilniejszych, aż po te mniejsze lub dobrze sobie radzące. Dzięki temu dostrzeżesz wymierne korzyści nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale również dla użytkowników czy osób, odwiedzających stronę www.

Często taka metoda małych kroków zapewnia jeszcze większą precyzję, a stopniowe wdrażanie oprogramowania umożliwia sprawne poradzenie sobie z największymi problemami. Szczególnie jest to istotne w przypadku dużych firm ze skomplikowaną strukturą organizacyjną. Wtedy zbyt wiele nowych informacji może zachwiać równowagę, więc powolne radzenie sobie z najpilniejszymi sprawami pozwoli Ci osiągnąć cel. Przy jednoczesnym dostosowaniu do sytuacji finansowej.

Indywidualne aplikacje mogą być tańsze od gotowych

Przygotowanie projektu “szytego na miarę” choć z pozoru wydaje się droższym rozwiązaniem od pudełkowego oprogramowania, to wcale tak nie musi być. Szczególnie gdy weźmiesz pod uwagę także późniejsze koszty, które spotkają Cię przy gotowych systemach. Choć oczywiście dedykowane aplikacje wymagają sporych inwestycji, to jednak płacisz tylko raz, a w zamian za to otrzymujesz szereg przydatnych usług.

Zobacz, że indywidualne oprogramowanie wiąże się ze świadomym podejmowaniem decyzji. Właśnie z tego powodu zaczynasz stopniowo wprowadzać nowoczesne rozwiązania. W ten sposób koszty informatyzowania firmy wydłużysz w czasie, a więc mniej je odczujesz. Inaczej jest w przypadku gotowego projektu – wówczas jesteś zmuszony do szybkiego działania, obejmującego całą firmę. Nawet wtedy, gdy niektóre usługi wcale nie są Ci potrzebne. Oprócz tego indywidualne oprogramowania w cenie zawierają wszystkie dodatki typu licencję, spersonalizowany wygląd czy wdrożenie projektu.

Software i projekt stworzony przez fachowców

Współpraca z zespołem doświadczonych programistów to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy. W końcu tacy specjaliści działają według sprawdzonej metodyki. W ten sposób wiedzą, czego oczekujesz, a jednocześnie z łatwością wykonają dla Ciebie nawet bardzo skomplikowane działania. Po prostu praca z indywidualnymi projektami wymaga odpowiednich kompetencji, umiejętności rozmowy z klientem, a także słuchaniem jego potrzeb. Poza tym praca z wykonawcą oprogramowania często trwa przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest to, abyś powierzył te zadania doświadczonym specjalistom.

Indywidualne systemy wspierają rozwój firmy

Mając gotową aplikację wszelkie modyfikacje czy rozbudowywanie systemu jest trudne, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Inaczej jest w przypadku indywidualnego projektu. Wówczas zyskujesz wsparcie w rozwoju firmy. W końcu dodanie nowych funkcji czy rozszerzenie oprogramowania staje się jeszcze łatwiejsze. Oprócz tego możesz działać stopniowo i rozłożyć prace nad tym nie tylko na wiele miesięcy, ale również na lata. Wtedy sam przekonasz się, że dedykowany projekt jest bardzo elastyczny, więc na pewno nie utrudni Ci to dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Poza tym wiesz, iż taki system jest tworzony z myślą o przyszłości Twojej firmy – bez względu na to, w jakim kierunku postanowisz podążyć.

Przejrzysty model licencji

W trakcie podejmowania decyzji, co wybrać – gotowe czy indywidualne oprogramowanie – koniecznie zwróć uwagę na warunki, na jakich udzielane jest prawo do jego użytkowania. W przypadku dedykowanego projektu otrzymujesz naprawdę prosty i przejrzysty model licencji. W końcu płacisz wtedy wykonawcy za wykonanie usługi, czyli stworzenie systemu, który później staje się Twoją własnością. W konsekwencji możesz dowolnie powielać, modyfikować, a nawet odsprzedawać otrzymany produkt. Po prostu licencja w żaden sposób Cię nie ogranicza, a Ty nie ponosisz dodatkowych kosztów za wprowadzenie ewentualnych zmian. Oprócz tego przy “szytym na miarę” projekcie może pracować dowolna liczba użytkowników i nie ma to żadnego wpływu na cenę.

Wśród ważnych informacji jest także to, że w przypadku dedykowanych systemach samodzielnie decydujesz o tym, czy chcesz skorzystać z opieki tego samego zespołu programistów. Możesz też postawić na własny zespół informatyków lub inną firmę zewnętrzną, który zajmie się opieką oprogramowaniem.

 

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

     

    Sposób na uniknięcie błędów

    Gotowe oprogramowania, które są później modyfikowane i przerabiane, wiążą się z większym ryzykiem pojawienia się błędów technicznych. Inaczej jest w przypadku dedykowanych systemów. Wówczas programiści czuwają nad każdym etapem tworzenia projektu, a następnie przechodzą do jego testowania. W ten sposób zyskujesz pewność, że zanim ostateczny produkt trafi do Ciebie, to zostanie dobrze sprawdzony. To bardzo ważne, ponieważ wszelkie błędy w trakcie zamówień czy przesyłania danych, mogą wpłynąć negatywnie na zainteresowanie odbiorców. Poza tym wydłuża to czas potrzebny na realizację poszczególnych zadań. Indywidualne oprogramowanie znacznie zmniejsza to ryzyko.

    Dostosowanie do potrzeb klientów

    Kolejną bardzo ważną zaletą, przemawiającą za dedykowanymi oprogramowaniami jest możliwość maksymalnego dostosowania do potrzeb klienta. Szczególnie jest to istotne, jeśli system ma usprawnić nie tylko działanie organizacji, ale też poprawić relację z klientami. Zauważ, że sprawny kontakt z poszczególnymi działami, pozwoli także szybko przekazać informacje do konkretnych osób. Dzięki temu możesz podjąć odpowiednie decyzje, ułatwiające wykonanie zamówienia. Pamiętaj, że dobry kontakt z klientami jest szczególnie ważny w przypadku działania B2B. Wówczas Twoja wiarygodność, wygodne rozwiązania oraz dopasowane funkcjonalności zapewnią Ci wymierne korzyści.

    Zwróć uwagę na to, że dedykowane systemy są dobrze dopasowane do odbiorców ze względu na możliwość dodawania intuicyjnej platformy, panelu zamówień oraz skorzystaniu z wielu nowoczesnych narzędzi.

    Konieczność zaangażowania całego zespołu pracowników

    Tworzenie indywidualnego systemu wymaga sporego zaangażowania pracowników. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca z całą załogą. W ten sposób zyskasz jeszcze więcej danych na temat potrzeb zatrudnionych osób. Poza tym skorzystasz z ich kreatywności, a taki kontakt znacznie podwyższy ich kompetencje – dzieje się tak zawsze wtedy, gdy załoga musi poradzić sobie z problemami. Zwróć również uwagę na to, że w przypadku dedykowanych systemów faktycznie możesz wziąć pod uwagę potrzeby pracowników. Wtedy system staje się dla nich jeszcze bardziej zrozumiały, a obsługa i poszczególne funkcje naprawdę intuicyjne. Dodatkowo prośba o opinię zwiększa morale, ale też zachęca do dalszego dzielenie się swoimi pomysłami.

    Wykorzystanie indywidualnego projektu do wyróżnienia firmy

    Jeśli działasz w popularnej i bardzo konkurencyjnej branży, to na pewno doskonale wiesz, jak trudno jest wtedy przebić się ze swoją ofertą. W takim przypadku indywidualne oprogramowanie może zwrócić uwagę klientów właśnie na Twoją firmę. W końcu zyskasz wtedy idealnie skrojony i doskonale przygotowany sklep online czy stronę internetową. Dzięki temu wyjdziesz naprzeciw potrzebom klientów, zawrzesz tam potrzebne treści, a przede wszystkim podkreślisz prestiż firmy. W konsekwencji użytkownicy będą Cię darzyli jeszcze większym zaufaniem. Przekonają się także, że robienie zakupów u Ciebie, dokonywanie płatności, a nawet zapis do newslettera trwa dosłownie chwilę.

    Pamiętaj, że dedykowane systemy i projekty dopracowane w każdym celu to najlepsza wizytówka firmy. Stajesz się wtedy naprawdę godny zaufania, czym przekonujesz do siebie odbiorców.

     

    |Czym różnią się gotowe aplikacje od indywidualnych systemów?

    Dedykowane oprogramowanie od tego tworzonego indywidualnie różni się wieloma kwestiami. Choć oba te rozwiązania zapewniają Ci wiele możliwości rozwoju, a przy tym usprawniają sposób działania firmy, to jednak warto podkreślić też ich różnice. Kluczowe są przede wszystkim funkcje, z jakich możesz skorzystać. Pudełkowy system z góry zapewnia Ci dostęp do wielu modułów – bez względu na to, czy akurat ich potrzebujesz. Choć oczywiście możesz wybrać opcję, która odpowiada Ci najbardziej, to jednak wszelkie modyfikacje wiążą się z dodatkowymi opłatami. W przypadku “szytych na miarę” projektów to właśnie Ty decydujesz, jakie funkcje ma mieć system. Różnic jest jeszcze więcej, a wśród najważniejszych znajdziesz:

    • Cenę – gotowy produkt nie będzie stanowił dla Ciebie aż tak dużego obciążenia finansowego, jak dedykowane oprogramowanie. Szczególnie w sytuacji, gdy postawisz na płatność abonamentową. Jednak w zamian za to masz ograniczone możliwości modyfikacji projektu.
    • Zabezpieczenie danych – wybierając indywidualny system, sam możesz zdecydować, jak chcesz przechowywać dane i je zabezpieczać. Pudełkowa aplikacja nie daje takich możliwości.
    • Wdrożenie – zależy Ci na pomocy we wdrożeniu nowego oprogramowania? W przypadku dopasowanego produktu taka usługa jest wliczona w cenę. Jeśli zdecydujesz się na gotowy system, to przygotuj się na dodatkowe koszty.
    • Czas realizacji – jeśli chcesz szybko zyskać nowy system i zacząć modyfikować sposób działania firmy, to postaw na pudełkowe oprogramowanie. W końcu to szybsza opcja. Stworzenie zupełnie nowego projektu, jego zaplanowanie i wdrożenie może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Zatem w przypadku indywidualnych aplikacji musisz przygotować się na długą współpracę i dość powolne działanie.

     

    |Ile trwa tworzenie oprogramowania? Ile kosztuje wykonanie tego systemu?

    Decydując się na stworzenie indywidualnego oprogramowania, musisz pamiętać o tym, że to skomplikowany proces. Dlatego wdrożenie wszystkich rozwiązań standardowo trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tym czasie powstanie projekt, zostaną ustalone wszystkie funkcje, naniesione ewentualne poprawki, nauczysz się obsługiwać software, a programiści dobrze przetestują aplikację. Choć nie możesz spodziewać się, że realizacja zostanie szybko zakończona, to jednak ten czas jest potrzebny do otrzymania wysokiej jakości.

    W przypadku ceny dedykowanych systemów powinieneś zdawać sobie sprawę, że jest to spora inwestycja. W końcu wymaga to pracy całego zespołu programistów. Dodatkowo koszty są uzależnione od funkcji, jakie zostaną dodane na późniejszym etapie prac. Właśnie z tego powodu dokładna cena jest ustalana indywidualnie, a konkretne informacje uzyskasz od firmy, przygotowującej dla Ciebie oprogramowanie.

    Pamiętaj jednak o tym, że dedykowane rozwiązania stanowią jednorazową inwestycję. Dlatego spójrz na to szerzej. W końcu podniesienie jakości usług z pewnością przyciągnie do Ciebie klienta. Wtedy zanotujesz wzrost zysków. Poza tym “szyte na miarę” aplikacje nie generują tak dużo dodatkowych kosztów, jak gotowe produkty. Po prostu nie musisz płacić miesięcznego abonamentu i uiszczać dodatkowych opłat za aktualizacje. Wszelkie ewentualne koszty będą wiązały się ze zmianami typu nowe funkcje, moduły i rozbudowa systemu.

     

    Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

    Napisz do nas

      Powiązane wpisy

      Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

      Skontaktuj się z nami