Sklepy internetowe w 2021 – poradnik od A do Z, ceny, systemy CMS…

| Sklepy internetowe – o co cały ten szum?

15 mln Polaków robi zakupy w Internecie. Każdego roku moc e-handlu staje się coraz silniejsza i ten trend ma umacniać się w kolejnych latach. Przeszkodą nie jest nawet fakt, że notorycznie powstają kolejne sklepy internetowe. Dlatego coraz więcej Polaków spełnia swoje marzenie o rezygnacji z pracy na etacie i założeniu czegoś własnego.

Spis Treści

 

| Jak założyć własny sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego to wielka chwila, jednak aby mogło do niej dojść, konieczne staje się znalezienie towaru, którego chętnie kupią nabywcy. Dobry pomysł, biznesplan i niesłabnąca motywacja staną się kluczowe, aby możliwe było stanięcie na własnych nogach. Kiedy już będziesz mieć sprecyzowane cele biznesowe i asortyment, niezbędne będzie założenie sklepu online.
Dzięki dokładnemu przeczytaniu naszego e-booka dowiesz się, na co warto zwracać uwagę podczas tworzenia sklepu, jakie są etapy pracy nad nim, dlaczego warto go optymalizować i w jaki sposób to robić oraz jak wybrać agencję SEO, dzięki której rozwiniesz skrzydła. Biznes online to tak naprawdę walka w wynikach wyszukiwarki, a dzięki naszym poradom stanie się ona bardziej zrozumiała, logiczniejsza i łatwiejsza.
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś lub nie miałaś nic wspólnego z e-commerce, to i tak bez problemu zrozumiesz wszystkie opisane przez nas porady i wskazówki. Uznaj tego e-booka za obszerniejszą ściągawkę, z której możesz korzystać w każdej chwili i czerpać niezbędną wiedzę.
Poza tym ta treść stanie się doskonałą wskazówką również dla osób, które posiadają już sklep internetowy i chcą spotęgować swoje zyski oraz wygenerować większy ruch.

Czas to pieniądz, więc życzymy miłego czytania i wdrażania sekretów tworzenia sklepów skazanych na sukces!

 

 

CMS – Czym jest i jaki wybrać?

| Czym jest CMS?

Poznanie ogólnej definicji systemu CMS jest priorytetem, aby móc później wybrać odpowiedni, by założyć swój sklep internetowy. Zatem CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treścią. Jego głównym zadaniem jest udostępnienie możliwości założenia oraz zarządzania sklepem online. Administrator w ten sposób może swobodnie operować wieloma dodatkami w celu ulepszenia jego funkcjonalności, nawet jeśli nie posiada specjalistycznej wiedzy.

 

Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

Napisz do nas

   

  Co oznacza, że dobrze dobrany CMS daje wiele istotnych korzyści, takich jak:

  • zwiększa wydajność pracy i maksymalizacji zysku,
  • dopasowanie zgodnie ze swoim pomysłem i profilem działalności, oszczędność finansowa, gdyż nie trzeba zatrudniać kolejnej osoby znającej się na programowaniu i kodowaniu,
  • ciągły rozwój sklepu, co na pewno docenią klienci.
  • W skrócie — CMS to po prostu system zarządzania treścią, który upraszcza pracę nad sklepem internetowym nawet osobom początkującym.

   

   

  | Na co zwracać uwagę, wybierając CMS?

  Najważniejsze zatem, aby dokonać jak najlepszego wyboru spośród wszystkich dostępnych CMS-ów. Tym bardziej że obecnie systemów jest bardzo dużo. Nieprzemyślana decyzja sprawi, że późniejsza zmiana będzie sporym wydatkiem oraz oczywiście koniecznością poświęcenia pewnej ilości czasu.

   

  Oto najważniejsze kwestie, które będą pomocne podczas wybierania idealnego CMS-a:

  • Wydajność.
  • Wygląd. Ważne jest to, aby zastanowić się, jak będzie prezentował się design witryny, ale też to, jakie zmiany w tym aspekcie będzie można dokonać w przyszłości. Sklep internetowy, aby mógł ciągle przynosić zyski, musi się rozwijać, dlatego trzeba wybrać taki CMS, który to umożliwi. Szczególnie dotyczy to możliwości dodawania nieograniczonej liczby produktów, czy też uruchamiania coraz to nowszych funkcji, mających na celu zatrzymanie użytkownika na stronie i zachęcenie go do kupna.
  • Koszty. Aspekt związany z kosztami, które trzeba będzie ponieść za stworzenie sklepu to jedna sprawa, ale warto zwrócić uwagę również na to, ile trzeba będzie płacić za użytkowanie systemu czy dodawanie nowych funkcji. Dopiero przeliczając te wszystkie opłaty, można podjąć świadomą decyzję. Dla przykładu system SaaS słynie z tego, że przy małym sklepie nie trzeba ponosić co miesiąc dużych kosztów utrzymania i dopóki nie rozwiniesz znacząco sprzedaży, to one nie wzrosną. W takim przypadku wydatki zostaną rozłożone w czasie. Z kolei OpenSource może zmusić do dokonania jednorazowo większej inwestycji, jednak już samo użytkowanie może nic nie kosztować. Wyjątkiem są jakieś dodatkowe rozwiązania lub wykupienie wersji premium nowej wtyczki. Jednak, jeśli nie poszybujesz dużych zmian, to możesz prostą wersję sklepu, opartego o OpenSource, uruchomić nawet za darmo (nie wliczając kosztów za serwer i domenę). Zdecydowanie najdrożej wypada dedykowany CMS, jednak nie wiąże się on standardowo z kolejnymi opłatami. Wiele zatem zależy od tego, na jaką strategię się zdecydujesz.
  • Wtyczki. Ulepszenia w postaci różnych dodatków są czymś, co pozwala rozwinąć witrynę. Jednak w rzeczywistości, to właśnie dzięki nim większość właścicieli sklepów jest w stanie wprowadzać niezbędne zmiany w wyglądzie i funkcjonalności. W końcu nie każdy ma wiedzę na temat kodowania i programowania, dlatego możliwość korzystania ze wtyczek, staje się niezwykle przydatna. Kluczowe jest wybranie takiego CMS-a, który ma ciągle rozwijającą się bazę dodatków. Oczywiście inaczej to wygląda w przypadku autorskich systemów zarządzania treścią, gdyż wprowadzanie wszelkich ulepszeń jest możliwe tylko, kiedy wykonana tego programista.
  • Zabezpieczenia. Notorycznie dochodzi do ataków hakerskich, które wynikają z faktu, że wiele witryn ma luki w oprogramowaniu. W takich sytuacjach narażone są twoje i twoich klientów dane. Najlepszą obroną staje się wtedy częste aktualizowanie system, dzięki czemu można ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Koniecznie zatem wybieraj takie CMS-y, które są często uaktualniane. Dodatkową obroną będzie oczywiście certyfikat SSL. Do tego wtyczki również powinny być pobierane tylko z oficjalnych źródeł.
  • Znajomość programowania. Nie da się ukryć, że równie ważne, jak cena będzie to, jak duża jest twoja wiedza związana z kodowaniem czy też programowaniem. Z zasady system SaaS został przygotowany w taki sposób, aby każdy mógł dokonywać drobnych zmian w obrębie strony, nawet osoba początkująca. W pozostałych przypadkach istnieje większa możliwość edytowania poszczególnych aspektów, dlatego też wskazane jest poznanie, choćby pewnych podstaw związanych z kodowaniem. Wiele zależy jednak od twoich wymagań i możliwości finansowych, w końcu w razie potrzeby można zatrudnić osobę, która zajmie się obsługą witryny lub też skorzystać z pomocy programisty, który dokona wszystkich zmian.
  • Szablony. Wygląd sklepu jest bardzo ważny, dlatego trzeba wybierać taki CMS, który umożliwi ci łatwe lub chociaż niezbyt drogie wdrożenie modyfikacji, kiedy już aktualny szablon przestanie spełniać swoją funkcję. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że model SaaS oferuje ograniczoną liczbę szablonów, przez co wtedy wiele witryn jest bardzo podobnych do siebie. OpenSource to kopalnia przeróżnych szablonów i motywów, zarówno płatnych, jak i darmowych, dlatego niezależnie od branży można znaleźć coś dla swojej firmy. W przypadku dedykowanego systemu uzyskuje się najbardziej indywidualny projekt graficzny, jednak będzie on wymagał pewnych kosztów.
  • Działania SEO. Nie można zapomnieć również o tym, że łatwość obsługi strony musi iść w parze z funkcjami, które ułatwiają zarządzanie treścią i innymi działaniami związane z optymalizacją oraz pozycjonowaniem. Przede wszystkim CMS ma dawać możliwość szybkiego dodania meta tagów, tworzenia hierarchii nagłówków, edytowania linków, tworzenia alternatywnych opisów zdjęć czy wyrażania zgody na indeksowanie witryny. Wiele systemów udostępnia opcję związaną ze wdrażaniem rozmaitych wtyczek, które sprzyjają pozycjonowaniu, np. WordPress ze swoim słynnym już dodatkiem SEO by Yoast.

   

   

   

  Zanim poznasz konkretne CMS-y i podejmiesz ostateczną decyzję, musisz wiedzieć jak dzielą się rodzaje CMS-ów.

   

   

   

   

   

   

  | Rodzaje systemów CMS

  Generalnie dostępne na rynku podstawowe modele platform sklepowych można podzielić na trzy podstawowe rodzaje — SaaS, Open Source oraz CMS dedykowany. Być może te nazwy wydają ci się jeszcze odrobinę przerażające, jednak już za chwilę przestaną. W końcu ich głównym zadaniem jest uczynienie pracy bardziej dostępną i intuicyjną.

   

   

  | SAAS – co to właściwie jest?

  SaaS, czyli Software as a Service, jest najpopularniejszym i jednocześnie też najłatwiejszym w obsłudze i uruchomieniu rozwiązaniem. CMS w tym modelu wyróżnia się tym, że całe oprogramowanie sklepu zostaje umieszczone / dostarczone w chmurze. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że klient płaci miesięczny, kwartalny lub roczny abonament, dzięki któremu ma możliwość korzystania z systemu sklepowego dostarczonego przez autora. Przykładem tego typu rozwiązań na polskim rynku jest na platforma shpoper.pl.

   

   

   

  Zalety SaaS – dla kogo najlepszy?:

  • Idealne dla początkujących. Sklepy oparte o system SaaS są maksymalnie uproszczone, a wszelkie modyfikacje możliwe są do wykonania bardzo szybko i bez większego wysiłku czy wiedzy, oczywiście w ramach przewidzianych przez autora systemu.
  • Najtańsze rozwiązanie. Uruchomienie sklepu z wykorzystaniem platformy SaaS jest najtańszą drogą do posiadanie własnego sklepu internetowego.
  • Dostęp do różnorodnych funkcji. Już wykonanych przez autora systemu. Np.: integracje s platformami kurierskimi, programem kasowo-magazynowym.
  • Wsparcie biura obsługi w razie awarii lub innych problemów technicznych. To, czy będzie ono darmowe, zależy już od wyboru konkretnego dostawcy. Jednak bardzo często bywa tak, że jest ono wliczone w cenę usługi.
  • Brak konieczności zatrudniania specjalisty, który będzie zarządzał stroną. Autorzy systemów starają się aby były one niezwykle intuicyjne w obsłudze.

  Wady SaaS – dlaczego CMS jest kosztowny:

  • Duży sklep jest kosztowny. Wiele sklepów opartych na tym modelu wymaga płacenia abonamentów, ponoszenia dodatkowych kosztów za wykorzystane przez sklep zasoby serwera, czasami pobierane są dodatkowe opłaty liczone od wartości obrotu, ilości użytkowników odwiedzających sklep w skali miesiąca itd. Konstrukcja i ilość opat zależy od polityki cenowej autora systemu.
  • Brak możliwość wdrożenia bardziej zaawansowanych zmian bez zgody dostawcy. Oznacza to, że jeżeli zażyczymy sobie wprowadzenia jakiejś szczególnej funkcjonalności pożądanej przez nasz biznes, autor platformy może nie dać nam możliwości jej stworzenia.
  • Brak całkowitej kontroli nad sklepem.
  • Sklep zostaje przez nas tylko “wypożyczony”.

   

   

  | OpenSource

  Innym rodzajem systemów w oparciu o które możemy stworzyć nasz sklep internetowy są platformy OpenSource. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się on otwartym kodem źródłowym. Bez problemu można znaleźć darmowe CMS-y dedykowane pod sklepy internetowe. Trzeba jednak pamiętać o tym że każdy z nich ma swoje ograniczenia i każdorazowo podejmując decyzję o wyborze któregoś z nich trzeba mieć je na uwadze. Otwartość źródeł sprawia, że użytkownik może je edytować i doskonalić. Najpopularniejszym otwartym systemem jest WordPress + WooCommerce, Prestashop lub Magento.

   

  Zalety OpenSource dla naszego sklepu internetowego:

  • Darmowe oprogramowanie. Choć trzeba zakupić hosting oraz domenę, jeśli chce się pozbyć reklam i zoptymalizować adres sklepu lub strony.
  • Duża ilość funkcji. Warto podkreślić, że można korzystać z nich bezpłatnie.
  • Dostępność także do zewnętrznych systemów. Większa personalizacja sklepu.
  • Sklep należy do właściciela.

  Wady OpenSource i jego koszty dla firmy:

  • Zazwyczaj pojawia się konieczność zakupu dodatkowego szablonu.
  • W większości przypadków należy wykupić też miejsce na serwerze.

   

   

  | CMS dedykowany

  Każdy, kto pragnie sklepu zaprojektowanego od początku do końca wedle własnych wymagań, powinien postawić właśnie na CMS dedykowany. Jednak prawdopodobnie konieczna będzie większa wiedza i co najważniejsze doświadczanie związane z tym, jakie elementy przydadzą się w trakcie obsługi sklepu. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że być może będzie trzeba zatrudnić osobę, która na stałe zajmie się obsługą strony, gdyż będzie wymagało to pewnego doświadczenia. Nie da się ukryć, że taka swoboda wiąże się już z większymi wydatkami, liczonymi już nie w dziesiątkach, a raczej setkach tysięcy złotych. Tą drogę można porównać do zamówienia garnituru szytego na miarę. Rozwiązanie drogie, ale za to spełniające wszystkie potrzeby naszego biznesu online.

  Zalety CMS-u dedykowanego dla naszego sklepu internetowego:

  • Możliwość pełnej personalizacji sklepu. Idealny dla dużych, wymagających sklepów.
  • Konfiguracja dopasowana do wymagań administratora.
  • Sklep wykonują specjaliści. Konieczne jest skorzystanie z usług doświadczonych osób, które wykonają cały projekt sklepu internetowego

  Wady CMS-u dedykowanego sklepu www:

  • Najdroższe rozwiązanie.
  • Wymagane doświadczenie. Zalecane jest większa znajomość branży e-commerce.

   

   

  Popularne CMS-y

   

  | 9 najpopularniejszych systemów CMS

  Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że zanim otworzysz swój wymarzony swój sklep internetowy, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Wpłyną one na takie aspekty jak sprzedaż, obsługę, ale też wizerunek firmy. Pierwszą poważną decyzją jest wybranie CMS- a, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. Poniżej znajdziesz najczęściej wybierane systemy. Przeanalizuj ich mocne oraz słabe strony, a następnie wybierz najlepszy CMS dla siebie i swojego biznesu. Zastanawiając się na wyborem jednego z popularnych systemów CMS Open Source najczęściej spotykamy się z trzeba rozwiązaniami. Wybór jednego z nich powinien być podyktowany kilkoma kluczowymi czynnikami. Po pierwsze-wydajność, każdy z przedstawionych poniżej systemów charakteryzuje się inną technologią i konstrukcją, jedne z nich są bardziej predestynowane do obsługi wielu tysięcy czy setek tysięcy produktów, inne są w stanie sprawnie obsłużyć (zez większej inwestycji w odpowiedni hosting) zdecydowanie mniejsze sklepy. Po drugie-koszty, wśród popularnych CMSów Open Source, są takie, w obrębie których zmiana funkcjonalności, może być 3-4 krotnie droższa aniżeli w innym. Może to wynikać np. z konieczności zaangażowania programistów w proces implementacji zmian, gdzie w innym systemie wystarczy poszukać funkcjonalności pośród gotowych rozwiązań w formie wtyczek. Po trzecie- charakter sklepu, są platformy sklepowe które mają stricte funkcje sklepowe a są i takie które da się bardzo zgrabnie połączyć sklep internetowy z stroną wizerunkową tak aby dawał wrażenie spójnej całości. Często taka sytuacja ma miejsce w przypadku producentów kosmetyków naturalnych produkowanych w mniejszych nakładach, lub stron sprzedażowych, pojedynczego produktu np. słuchawek premium.

   

   

  | Sklep internetowy na PrestaShop (opensource)

  Cechuje się prostą obsługą i intuicyjną konfiguracją, przez co ten CMS z powodzeniem może być wykorzystywany nawet przez osoby, które nie mają wiedzy związanej z kodowaniem i programowaniem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do powstania sklepu wykorzystywana jest licencja OpenSource. Co za tym idzie, wiele elementów jest całkowicie  darmowych.  Jednak, aby uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych i dopasowanych do twoich potrzeb funkcji, musisz dodatkowo zapłacić. Największymi atutami tego rozwiązania są możliwość zintegrowania go z Allegro, porównywarkami cenowymi,  portalami społecznościowymi, czy  też stworzenie różnych wersji językowych. Poza tym każdy użytkownik ma możliwość skorzystania z szerokiej puli szablonów graficznych. Można by w tym miejscu poświęcić naprawdę dużo czasu na opisywania możliwości tego systemu, jednak celem tej publikacji jest przede wszystkim dostarczenie Tobie, wiedzy w pigułce. Dającej możliwie szerokie spektrum możliwości w procesie decyzyjnym o wyborze najlepszego w Twojej sytuacji rozwiązania.

   

  Dla kogo PrestaShop?

  • dla małych średnich i dużych sklepów,
  • dla osób początkujących, niemających wcześniej styczności z branżą e-commerce, które w ten sposób nie będą musiały ingerować w kod sklepu internetowego,
  • dostępne szablony skierowane do najpopularniejszych branż, m.in. uroda, moda czy elektronika.

   

   

  | Jak stworzyć swój sklep internetowy w PrestaShop?

  Do otwarcia sklepu w tym CMS-ie, niezbędne będzie posiadanie własnego serwera, który trzeba wcześniej zakupić, ważne jest aby serwer dopasować w parametrach i konstrukcji do obsługi naszego przyszłego sklepu. Bardzo ostrożnie należy podejść do wyboru wersji systemu Prestashop. W przeciwieństwie do większości systemów gdzie wyższa numeracja wersji oznacza bardziej udoskonaloną jego wersję, w przypadku Presty nie kierowałbym się tą oceną gdyż szereg artykułów w sieci wskazuje na zdecydowanie mniejszą stabilność wersji 1.7x id 1.6x.

   

   

  | Sklep internetowy na WooCommerce (opensource)

  To zdecydowanie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań na świecie. Popularność WooCommerce wynika z tego, że jest on dodatkiem do WordPress-a (najpopularniejszego CMSa na świecie). Za pomocą WooCommerce można bez problemu stworzyć prosty lub bardziej zaawansowany sklep ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z kilku tysięcy darmowych oraz płatnych wtyczek, poprawiających wygląd oraz dodających kolejne ciekawe możliwości do witryny. Dzięki temu w prosty sposób możesz połączyć sklep z różnymi systemami płatniczymi, zabezpieczyć przed włamaniem i skonstruować go krok po kroku według własnego wyobrażenia. W dodatku wykorzystując wtyczki, zrobisz to samodzielnie, bez posiadania technicznej wiedzy. Dopiero kiedy będziesz wymagać bardziej oryginalnych rozwiązań, które odróżnią cię od konkurencji, przydatne stanie się skorzystanie z pomocy specjalisty lub rozszerzenie wiedzy przy pomocy jednego z ogólnodostępnych kursów, które znajdują się w sieci. Wybierając ten CMS należy jednak mieć na uwadze jego ograniczenia związane z ilością produktów oferowanych w sklepie lub wielkością ruchu jaki będzie w stanie efektywnie obsłużyć. Spośród opisanych poniżej CMSów, ten wykazuje się najniższą tolerancją na dużą liczbę produktów do obsługi i wysokie wskaźniki odświeżalności.

   

   

  Dla kogo WooCommerce?

  • w tym przypadku nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość asortymentu, jednak najczęściej stawiają na to rozwiązanie właściciele niewielkich oraz średnich sklepów,
  • przystosowane dla osób początkujących, ale też bardziej zaawansowanych,
  • niepotrzebna jest już znajomość angielskiego, gdyż dodatek został przetłumaczony, dzięki czemu każdy krok jest zrozumiale opisany.

   

  Jak zainstalować Woocommerce na swoim WordPressie?

  Niezbędne będzie posiadanie hostingu oraz domeny, a także zainstalowanie i skonfigurowanie WordPress-a. Następnie wystarczy się zalogować i odnaleźć zakładkę, umożliwiającą wyszukanie wtyczek. W dalszych krokach wystarczy pobrać oraz zainstalować WooCommerce i postępować zgodnie z instrukcją, która jest niezwykle intuicyjna i nie powinna sprawić nikomu większego problemu.

   

   

  Omów z nami swój pomysł

  michal-ostrowski-kontakt

  Napisz do nas

    

    

   | Sklep internetowy na Magento (opensource)

   Kolejnym często wybieranym CMS-em jest Magento, który również należy do systemów OpenSource. W tym przypadku mamy do dyspozycji panel, umożliwiający zarządzanie produktami, magazynem, treścią oraz wyglądem. Dostępna jest polska wersja językowa. Ciekawą opcją jest jednak możliwość ustawienia wersji językowej w zależności od lokalizacji klienta. Zgodnie z aktualnymi trendami ten system jest SEO friendly, co sprzyja promowaniu sklepu w wyszukiwarce Google oraz umożliwia dokonywanie zakupów także na urządzeniach mobilnych bez utraty wszystkich funkcji jakości. Szczególnie warto wyróżnić Magento za elastyczność związaną z możliwością modyfikowania kody źródłowego, wymaga ona jednak znajomości zasad programowania. Pod tym kątem jest on najmniej przyjazny dla początkującego użytkownika.

    

    

   Zdecydowaną zaletą tego CMSa jest zdolność obsługi dużych sklepów, z dużą liczbą produktów i sporym ruchem. Wdrożenia sklepów opartych na tym CMSie należą do najdroższych spośród wszystkich prezentowanych w niniejszej publikacji CMS Open Source.

   Nie można jednak przejść też obojętnie wobec innych słabszych stron związanych z Magento. Niestety nadal wiele firm hostingowych nie wspiera konfiguracji z tym systemem, przez co cały proces trwa dłużej i wymaga posiadania sporej wiedzy technicznej.

   System ten można uznać za „o jeden krok” od systemów dedykowanych, to z nich najczęściej przesiadają się na dedykowane rozwiązania duże sklepu internetowe. Przykładami sklepów internetowych działającymi obecnie na tej platformie jest www.eobuwie.pl czy www.reserved.com/pl/.

    

   Dla kogo jest Magento?

   • to ciekawa opcja dla biznesów o średniej i dużej wielkości, z perspektywami  rozwoju,
   • tworzenie prostej wersji sklepu dostosowane jest także dla początkujących.

    

    

    

   | IAI-Shop (SaaS)

   IAI to popularny model umożliwiający sprzedaż internetową, opartą o SaaS. Warto zaznaczyć,  że jest to polskie oprogramowanie, które od kilkunastu lat jest wykorzystywane także  za  granicą. Użytkownik może obsługiwać swój sklep nawet przy kilku tysiącach zamówień. Cechy IAI Shop:

   • responsywność sklepy, umożliwiająca robienia zakupów także na tabletach i smartfonach,
   • wykorzystanie różnych kanałów sprzedaży,
   • wbudowana analiza zachowań klientów,
   • możliwość sprzedaży zagranicznej, sprzedaż cyfrowych plików,
   • integracja z takimi serwisami, jak Allegro itp.

    

   Dla kogo IAI-Shop?

   • szczególnie dla hurtowników oraz dużych sklepów, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby IAI-Shop było wykorzystywane przy małych sklepach (wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie usługa One Page Shop),
   • wymaga wiedzy technicznej lub możliwości finansowych, pozwalających opłacenie programistów IAI.

    

    

   | Shoper (SaaS)

   Dostępny w formie SaaS. Dzięki temu klienci nie muszą zajmować się serwerem, gdyż oprogramowanie jest automatycznie aktualizowane. Twórcy Shopera dają możliwość skorzystania z jednego z trzech pakietów – złotego,  platynowego  lub  też  diamentowego.  Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną oraz maksymalną liczbą produktów, które można sprzedać oraz dostępnymi funkcjami.  Sprzedawca  w  tym  systemie  nie  może wystawić więcej niż 50 000 produktów. Dla niewielkiego  sklepu  wystarczający będzie abonament złoty lub też platynowy. W tym pierwszym największym problemem może być brak możliwości zintegrowania sklepu  z platformą Allegro.

    

   Zalety Shoper w 2021:

   • zawsze najnowsza wersja oprogramowania,
   • intuicyjna i szybka instalacja,
   • łatwa obsługa, nawet osoby początkujące mogą dodawać produkty bez żadnego przygotowania teoretycznego.

    

   Wady Shoper o których musisz wiedzieć:

   • nie ma możliwości wprowadzania znaczących zmian w kodzie źródłowym,
   • brak dostępu do serwera FTP.

    

    

   | OpenCart (SaaS)

   To jedno z najłatwiejszych w obsłudze platform do sprzedaży internetowej. Ten CMS oferowany w formie SaaS jest bardzo elastyczny, pozwala dodawać dowolną liczbę produktów, zdjęć oraz kategorii. Poza tym każdy użytkownik może udostępnić swoim klientom kody rabatowe, dowolnie obniżać cenę oraz modyfikować dostępne skrypty. Sklepy tworzone są na siatce Bootstrapa, dzięki czemu są responsywne.

    

   Zalety OpenCart, które Ci pomogą:

   • nieograniczona liczba produktów, które można wystawiać,
   • panel administracyjny jest przejrzysty i prosty w obsłudze,
   • dowolnie można zmieniać wygląd sklepu

    

   Wady OpenCart o których musisz wiedzieć:

   • liczba funkcji jest ograniczona,
   • dodatki są płatne,
   • przy dużej liczbie funkcji sklep traci na wydajności.

    

    

   | RedCart (SaaS)

   RedCart jest polskim CMS-em opartym na SaaS. Należy do raczej prostych w obsłudze platform, przez co jest chętnie wybierany. W tym przypadku również można wybrać 3 różne pakiety cenowe, które odróżniają się od siebie możliwością dodawania różnej liczby administratorów oraz oczywiście produktów. W pakiecie Silver oraz Gold klient nie ma możliwości edytowania kodu, przez co trzeba godzić się na wiele narzuconych rozwiązań.

    

   Zalety RedCart względem innych CMS-ów:

   • szybsza optymalizacja witryny,
   • możliwość korzystania z dostępnych szablonów, dość tanie rozwiązanie.

    

   Wady RedCart w 2021 rok:

   • brak możliwości kupna licencji serwerowej,
   • nie ma możliwości dodawania różnych wariantów produktów,
   • brak funkcji związanej z tworzeniem linków kanonicznych.

    

    

   | Shoplo (SaaS)

   Być może popularność Shoplo nie osiągnęła jeszcze bardzo wysokiego poziomu, ale i tak jest    to opcja warta rozpatrzenia. Ten CMS opiera się na modelu SaaS. Aby móc korzystać z niego należy opłacić abonament. Cena uzależniona jest m.in. od wielkości sklepu, który chcesz otworzyć. Najtańszy pakiet startowy kosztuje 49 zł. Jednak wiąże się on z ograniczeniami,  takimi jak jedna wersja językowa, czy możliwość sprzedaży maksymalnie 20 produktów. Aby móc sprzedawać nieograniczoną liczbę przedmiotów trzeba wykupić jeden z droższych abonamentów – Pro za 99 zł, Advanced za 179 zł lub też VIP kosztujący 299 zł.

   Zalety Shoplo dla e-commerce:

   • brak prowizji od sprzedaży,
   • możliwość skorzystania z 15-dniowego okresu próbnego,
   • sprzyja działaniom SEO,
   • możliwość skorzystania z wielu dodatków,
   • łatwe dopasowanie sklepu do własnych wyobrażeń.

    

   Wady Shoplo przy wprowadzaniu zmian:

   • brak dostępu do FTP,
   • brak możliwości wprowadzania bardzo zaawansowanych zmian.

    

    

   | Drupal (opensource)

   Drupal w zamyśle powstał jako CMS pod statyczne strony www lub opcjonalnie jako platforma pod portal. System ewoluto jednak i w mało przewidywalnych kierunkach jak np. platforma sklepowa. Osobiście zalecałbym ją wyłącznie do wykorzystania w sytuacji w której dobrze znamy ten CMS i po prostu nie chce nam się uczyć nowych platform i nie mamy dużych wymagać w stosunku do naszego przyszłego sklepu.

    

   Zalety Drupal dla Twojego sklepu www:

   • wprost stworzony do sklepów, które cechują się dużym ruchem,
   • dostępna kilkutysięczna baza dostępnych wtyczek, zaawansowane funkcje,
   • łatwość połączenia go z Allegro, możliwość zarządzania meta tagami.

    

   Wady Drupal o których musisz wiedzieć:

   • wymagana jest znajomość HTML, CSS oraz PHP,
   • bezpieczeństwo na średnim poziomie.

    

    

    

    

    

   Stworzenie sklepu – najważniejsze decyzje i elementy

   | Wybór silnika sklepu internetowego

   Skoro znasz już wszystkie najczęściej wykorzystywane CMS-y, możesz wybrać ten, który pozwoli ci rozwinąć żagle i stawić czoło konkurencji. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że to dopiero początek ważnych decyzji, które musisz podjąć. Jednak bardzo dobrze, że ten wybór jest już za tobą. Większość osób, które przeszły tę samą drogę, co ty teraz, zauważa, że bardziej opłaca się najpierw przeanalizować mocne i słabe strony poszczególnych CMS-ów, a dopiero później dopasować do niego hosting oraz zakupić domenę. Oczywiście dotyczy to jedynie tych opcji, gdzie wymagane jest posiadanie własnego serwera. W dalszej części tego rozdziału zyskasz wiedzę związaną z tym, na co zwracać uwagę tworząc sklep online.

    

   | Adres sklepu internetowego

   Szczególnie wybieranie domeny odgrywa znaczącą rolę. To właśnie dzięki niej klienci będą mogli znaleźć twój sklep. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że adres URL odgrywa znaczącą rolę w kontekście pozycjonowania, dlatego należy zastanowić się dokładnie, jak ma on brzmieć. Najlepiej, aby nie była to spontaniczna decyzja. Domena powinna kojarzyć się z branżą oraz produktami, które sprzedajesz lub ewentualnie brzmieć tak, jak nazwa twojej marki czy też firmy. Wyszukiwarka Google jednak zdecydowanie lepiej reaguje na tę pierwszą opcję i to najlepiej jeszcze, kiedy adres zawiera znaczące dla sklepu słowo kluczowe. Więcej na ich temat znajdziesz w kolejnym rozdziale, dlatego, jeśli w tym momencie zastanawiasz się, jak ma brzmieć nazwa domeny twojego sklepu, to możesz na moment przeskoczyć do rozdziału 5. Jednak koniecznie wróć, aby poznać szczegółowe zasady związane z budową e-sklepu. Nie przesadzałbym jednak z rozważaniami nt. adresu sklepu internetowego, nie jest to decyzją życia i śmierci. Nie poświęcałbym na ten etap więcej jak dwie godziny. Z własnych doświadczeń podpowiem jeszcze tyle że warto sprawdzić historię domeny którą chcemy zarejestrować jako nasz sklep internetowy. Nie dobrze byłoby gdyby parę miesięcy po uruchomieniu sklepu okazało się na zakupionej domenie „wisi” filtr lub inna kara nawożona przez algorytm gogle za „grzechy” poprzedniego właściciela. Warto też poprosić znajomych o skojarzenia z nazwą demony którą chcemy zarejestrować, trudno aż uwierzyć jakimi dogami czasami podąża nasz umysł.. dla przykładu kilka lat temu potrzebowałem zarejestrować nazwę domeny dla firmy szkoleniowej „Idea Trainer House”. Domena „ith.pl” okazała się być zajęta, nazwa domeny składająca się z całych wyrazów „ideatrainerhouse.pl” trochę za długa. Zarejestrowałem więc domenę skradającą się z słowa „idea” i pierwszych liter kolejnych dwóch wyrazów. Zadowolony z siebie, sądziłem że znalazłem złoty środek i w tym przekonaniu żyłem przez kolejnych kilka miesięcy, aż do czasu kiedy kilka osób w tym i Klienci firmy zapytali mnie skąd ta śmierć w nazwie domeny. Trochę zaskoczony poprosiłem o nakierowanie, bo nie bardzo wiem skąd to pytanie, szybko wskazano mi że domena „ideath” to nie tylko słowo „idea” + „t” oraz „h”, ale że można to rozczytać równice jako „i” „death”. Dlatego polecam czujność w tej materii.
   Trzeba też pamiętać że są wyrazy, będące np. zastrzeżonymi znakami towarowymi, które nie powinny znaleźć się w adresie naszego przyszłego sklepu internetowego jak „botox” czy „gogle” o czym sam kiedyś miałem się okazję przekonać pewnego październikowego wieczoru 2011 roku kiedy to otrzymałem maila z pismem od znanej warszawskiej kancelarii prawnej reprezentującej GOOGLE Polska Sp. z o.o. oraz GOOGLE Inc. Z siedzibą w Kalifornii z prośbą o oddanie im zarejestrowanej przeze mnie domeny. To oczywiście skrajny przypadek wynikający z mojej niewiedzy, warto jednak wyciągać wnioski z błędów innych (w tym przypadku mojego). W łagodniejszym przypadku możesz mieć na problemy w uruchomieniu kampanii reklamowych w Adwords czy FacebookAds dla swojego sklepu jeżeli w jego nazwie znajdzie się prawem chroniony znak towarowy innej firmy.

    

   Jak zapewne zdążyłeś lub zdążyłaś zauważyć, domena nie powinna zawierać następujących elementów:

   • polskich znaków,
   • zastrzeżonych znaków specjalnych, takich jak !, ? itd.,
   • podkreślników,
   • dużej liczby znaków, przez co trudno będzie zapamiętać adres.

    

   Domena powinna być prosta, czytelna i możliwie jak najkrótsza.

    

   Jednak oprócz tego należy zwrócić uwagę także na inne adresy URL związane z twoich  sklepem, np. kierujące do podstrony czy artykułu na blogu. Tam również powinno znaleźć się powiązane słowo kluczowe.

   https://www.sklepyinternetowe.pl/jak-zrobić-sklep-online – Tak brzmiący adres URL jest seo friendly, za co Google go doceni, a poza tym jest znacznie czytelniejszy, niż taki: https://www.sklepyinternetowe.pl/jfrh-zr##ić-skl#aonli%7e

   Widać różnicę, prawda?

   Wiele systemów, jak np. WordPress umożliwia automatyczne i proste tworzenie adresów przyjaznych wyszukiwarce, co jest znacznym ułatwieniem i warunkiem poprawnej  optymalizacji strony.

    

    

   | Strona główna sklepu internetowego

   Sam sklep internetowy powinien zawierać przemyślanie zaprojektowaną stronę główną. To ona ma być wizytówką całej witryny, dlatego musi być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Użytkownik, który po raz pierwszy odwiedzi twój e-sklep, niemal od razu ma zdawać sobie sprawę, co może tam kupić. Przejrzystość jest zatem bardzo ważna podobnie jak menu, zawierające posegregowane kategorie wszystkich produktów. Przydatna będzie też intuicyjna wyszukiwarka, aby w każdej chwili można było sprawdzić, czy w asortymencie znajduje się poszukiwany produkt.

   W przypadku  sklepów o bardzo szerokim lub dużym asortymencie warto rozważyć wdrożenie „ajaxowej” wyszukiwarki podpowiadającej „w locie” produkty oraz kategorie.

   Strona główna powinna też zawierać tzw. Call to action, czyli wezwania do działania. Przykładem może być bardzo popularny slajder z pokazaną ofertą, na której znajduje się baner zachęcający do zapisania się do newslettera, zakupu czy skorzystania z czasowej promocji.

    

    

   Obecnie najpopularniejszym motywem czy też designem strony jest minimalizm, dlatego warto się go trzymać. Tym bardziej że internauci zdążyli się już do niego przyzwyczaić i go zaakceptować. Jednak to nie musi oznaczać tego, że na witrynie ma dominować biel i czerń. Możesz wykorzystać dobre jakościowo zdjęcia i grafiki do tego, aby dodać życia  zarówno stronie głównej, jak i kolejnym podstronom. Jeśli chodzi o czcionki, to lepiej wybierać te proste i stawiać na czarny kolor. Alternatywą jest czerwień lub inny jaskrawy kolor, która przykuwa wzrok, kiedy chcesz zakomunikować coś ważnego, np. informacje o wyprzedaży czy darmowej dostawie.

    

   U dołu strony głównej powinna znaleźć się też stopka z menu oraz najpotrzebniejszymi zakładkami, takimi jak:

   • formy i koszty dostawy,
   • zwrot i wymiana,
   • reklamacja,
   • regulamin,
   • kontakt,
   • promocje itd.

   Poza tym można zapisać tam nazwę firmę, adres oraz adres e-mailowy lub mini formularz kontaktowy.

    

    

   | Budowa strony produktowej

   Zaraz po stronie głównej najważniejsze jest to, jak prezentują się strony produktowe. Ich zadaniem jest zwiększenie sprzedaży, dlatego musi panować na nich jak największy ład i porządek. W tym celu segreguje się produkty na kategorie, a często także podkategorie itd.,  które powinny być widoczne w menu lub w bocznej belce. Każda strona podkategorii powinna składać się z opisu, grafik lub zdjęć, ale też z wymienionych produktów  lub  kolejnych  kategorii. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie miniatur, aby klient mógł wiedzieć, jakie produkty się tam znajdują.

    

   Na stronie produktowej powinny znaleźć się następujące elementy:

   • Nazwa produktu. Zawiera słowo kluczowe i to właśnie ono bardzo często naprowadza klienta na twoją witrynę. Ważne jest to, aby była zawsze była unikalna i nie powtarzała się na innych podstronach. Przykłady prawidłowo skonstruowanych nazw produktów:
    • Maska do włosów Garnier Fructis 50 ml
    • Buty sportowe damskie Martes
   • Zdjęcia. Wymagana jest najwyższa jakość, gdyż odgrywają one decydującą rolę podczas dokonywania decyzji o zakupie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcji powiększenia zdjęcia, aby można było obejrzeć produkt bliżej. Coraz częściej przedstawia się na nich sposób wykorzystania produktu, np. damskie buty sportowe zostały ubrane przez kobietę biegającą lub szykującą się do biegania. W ten sposób wyobraźnia lepiej działa i klient szybciej wyobraża sobie, jak nosi takie buty, co skłoni go do dokonania zakupu.
   • Krótki film. To trend, który powoli dociera także do polskiej branży e-commerce i polega na przedstawieniu produktu w ruchu przy pomocy kilkusekundowych filmików. Takie rozwiązanie może być skuteczne nie tylko na stronie produktowej, ale też sprawdzi się w social mediach.
   • Różne warianty jednego produktu. Bardzo często produkty sprzedawane są w różnych kolorach, rozmiarach, wymiarach, wzorach itd. Do przedstawienia ich sklepie należy wykorzystać jedną stronę produktową, aby nie powstało ryzyko wystąpienia wewnętrznego duplikatu. Poza tym trzeba maksymalnie uprościć proces dokonywania wyboru, np. koloru bluzki.
   • Cena za produkt. Powinna być czytelna i widoczna, aby klient zdawał sobie sprawę z tego, ile pieniędzy będzie musiał zapłacić za kupno danego dobra. Ciekawym rozwiązaniem jest zapisanie w pobliżu ceny kosztów związanych z najtańszą formą dostawy. W ten sposób będzie można zminimalizować ryzyko porzucenia koszyku, do którego mogłoby dojść z powodu niespodziewanego wzrostu ceny.
   • Wstawienie przycisku “kup teraz” lub “dodaj do koszyka”. W pobliżu ceny powinien znaleźć się baner, umożliwiający szybkie i proste kupno produktu. Najważniejsze jest to, aby przycisk był widoczny, najlepiej pogrubiony, aby od razu rzucał się w oczy.
   • Opis produktu oraz kategorii. To obowiązkowe elementy, które muszą znaleźć na stronie produktowej i nie warto z nich rezygnować, zarówno ze względu na klientów, jak i na Google. Więcej informacji na temat pisania opisów znajdziesz w rozdziale siódmym.
   • Recenzje lub opinie o produkcie. Ten sposób klienci dowiedząsię więcej na temat rzeczywistego stanu produktów, co skłoni ich do zakupu lub wręcz przeciwnie. Warto zatem dbać o to, aby ocena zawsze była wysoka, gdyż duża liczba negatywnych komentarzy spowoduje zniechęcenie, a sprzedaż zacznie spadać. Nie można zapomnieć również o tym, że pojawienie się opinii to dodatkowy content na stronie, co bardzo ceni sobie Google, więc może przynieść to dodatkowa korzyść podczas pozycjonowania.
   • Informacja o dostępności produktów. Ważne jest to, aby klient dostał zapewnienie, że produkt, który chce zakupić, jest dostępny i zostanie wysłany zgodnie z regulaminem sklepu. Aby uniknąć nieporozumień, zaleca się dodanie opcji ukazującej, że jakiś rozmiar, kolor czy model jest chwilowo niedostępny, jeśli akurat ci się skończył. Wiele sklepów umożliwia wpisanie adresu e-mailowego, dzięki czemu, kiedy znów będzie on dostępny, klient natychmiast zostanie o tym poinformowany.
   • Wyszukiwanie produktów. Wewnętrzne wyszukiwanie sprawia, że klient może sprawdzić, czy w twoim asortymencie znajdują się to, czego akurat poszukuje. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być też filtrowanie i sortowanie produktów, np. według ceny czy rozmiarów.

    

    

   | Bezpieczeństwo twojego sklepu i klientów

   Podczas budowania sklepu koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na takie kwestie jak jego bezpieczeństwo. Do tego służy SSL (ang. Secure Socket Layer), będący certyfikatem bezpieczeństwa, dającym pewność użytkownikowi, że witryna, z której korzysta, jest chroniona, a dane są szyfrowane. Podczas ich kodowania wykorzystuje się certyfikaty składające się z klucza liczącego – 128 lub też 256 bitów. W przypadku sklepu online jest to szczególnie ważne, gdyż klienci mają pewność, że dane, które podają podczas zakupów, w tym te związane z płatnością, nie zostaną rozprzestrzenione. Dziś SSL staje się już czymś całkowicie naturalnym. Można dostrzec go zaraz po włączeniu witryny, wtedy adres rozpoczyna się od https://, a nie od http:// oraz obok pojawia się też kłódka. W dodatku wtedy masz pewność, że potencjalnym klientom nie będzie wyświetlać się ostrzeżenie, informujące, że witryna jest niebezpieczna i wybierając ją postępujemy na własne ryzyko. Nie da się ukryć, że wiele osób może to przestraszyć i bądźmy szczerzy, nie wygląda to zbyt dobrze wizerunkowo. Tym bardziej że obecni klienci są coraz bardziej świadomi i zależy im na ochronie ich danych.

    

   Zagrożenia wynikające z braku certyfikatu SSL:

   • groźba wystąpienia ataków hakerskich,
   • rezygnacja z zakupów przez klientów lub nawet wyłączenie witryny przed przejrzeniem oferty,
   • wyciek danych klientów, który w razie wystąpienia będzie obciążać administratora,
   • ryzyko zamknięcia firmy spowodowane brakiem sprzedaż,
   • gorsza pozycja w wynikach wyszukiwania Google.

    

    

   | Jak wdrożyć certyfikat SSL do swojego sklepu online?

   Osoby początkujące lub też po prostu nieposiadające technicznej wiedzy powinny skorzystać z pomocy firmy hostingującej, lub też z agencji, która wykonywała sklep internetowy. Takie rozwiązanie będzie najrozsądniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze. Zazwyczaj konieczne jest zakupienie certyfikatu oraz zainstalowanie go. Instrukcja może różnić się w zależności od wybranego CMS-a.

   Kiedy już twój sklep jest chroniony certyfikatem SSL, koniecznie musisz dokonać kilku istotnych zmian, które bezpośrednio wpływają na proces optymalizacji, pozycjonowania, a co za tym idzie, wpływają także na wyniki sprzedaży. Oto one:

   • stworzenie przekierowania 301, aby Google nie uznało, że ma do czynienia z duplikatem strony w wersji http:// oraz https://,
   • utworzenie nowej sitemapy sklepu,
   • zaktualizowanie adresu we wszystkich narzędziach lub kampaniach, zaindeksowanie nowej wersji strony,
   • uaktualnienie linków oraz hiperłączy,
   • dokonanie aktualizacji w Google Analytics czy też w Google Search Console, dzięki czemu nasza nowa wersja strony będzie mogła być dogłębnie analizowana.

   Jak uniknąć konieczności wykonywania tych wszystkich czynności albo przynajmniej większości? Wystarczy wdrożyć protokół SSL już na samym początku, kiedy sklep dopiero zostanie stworzony. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, który możesz spożytkować na wiele innych równie ważnych czynności.

    

    

   | Bezpieczeństwo płatności w sklepie online

   Po zastosowaniu certyfikatu SSL można już bez obaw dokonywać płatności w obrębie sklepu. Warto zatem zastanowić się, jakie formy płatności będą najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze przed podjęciem decyzji, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dziś najbardziej cenione są szybkie, sprawne i proste formy płatności, za które oczywiście nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów.

    

   Poznaj najchętniej wybierane formy płatności internetowej:

   • płatność kartą kredytową – dostępność płacenia kartą Visa oraz MasterCard, w ten sposób cały proces będzie szybszy, ciekawą opcją są też usługi MasterPass oraz Visa Checkout, których głównym zadaniem jest sprawienie, że klient w trakcie płacenia nie musi podawać tylu poufnych danych,
   • płatność przelewem szybkim – płatność dokonywana jest przy  wykorzystaniu pośredników, takich jak Przelewy24, Dotpay czy też PayU, które pobierają dodatkowe prowizje, jednak dzięki temu pieniądze docierają natychmiast,
   • płatność BLIK-iem – to najnowsze rozwiązanie, które skraca czas podczas dokonywania płatności i staje się coraz częściej wybieraną opcją, cały proces trwa dosłownie krócej niż   120 sekund,
   • płatność za pobraniem – dając taką możliwość, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że produkt zostaje wysłany bez opłacenia go przez klienta i dopiero po odebraniu musi on uiścić opłatę,
   • przelew tradycyjny – należy dać klientowi możliwość wykonania przelewu w tradycyjny sposób, przede wszystkim, dlatego, że być może posiada konto w banku, które nie jest zintegrowane z innymi formami płatności. Nie da się ukryć, że ta opcja jest coraz rzadziej wybierana, gdyż wiąże się z koniecznością ręcznego wpisywania danych do przelewu.

    

    

   | Poprawna indeksacja e-sklepu

   W dzisiejszych czasach wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania zapewnia wyższe zyski, prestiż oraz nowych klientów. I to wystarczy, aby przekonać każdego właściciela sklepu online, że pozycjonowanie się opłaca. Jednak, aby można było rozpocząć jakiekolwiek działania związane z promocją witryny w sieci, musi ona zostać zaindeksowana przez roboty Google. Jeśli tylko nie zabronimy Google indeksacji, to prędzej, czy później to się stanie. Aby sprawdzić, czy sklep został już dodany do wyszukiwarki, należy wpisać następujące polecenie:

   • site:adressklepu.pl

   Jeśli wyświetlą się m.in. różne podstrony twojej witryny, to znak, że witryna została zaindeksowana. Czasem może okazać się, że cały proces indeksacji trwa zbyt długo (kilka dni lub kilka tygodni).

    

   Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

   Napisz do nas

     

     

    Dobór słów kluczowych

     

    | Czym są słowa kluczowe?

    Zanim zaczniesz optymalizować sklep, tworzyć wartościowe treści, a także je pozycjonować, musisz skupić się na bardzo ważnej czynności – czyli doborze słów kluczowych.

    Słowa kluczowe – to wyrazy lub wyrażenia, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. Używając ich w swoim sklepie internetowym, tworzysz ruch z wyszukiwarki. To właśnie na frazach kluczowych opierają się wszystkie czynności związane z SEO.

    Można wyróżnić kilka rodzajów słów kluczowych. Dlatego warto je poznać jeszcze przed dokonaniem wyboru tych, które przyniosą największe korzyści.

    • Ogólne. Mogą zawierać jedno lub dwa wyrazy. Użytkownicy, którzy wpisują do wyszukiwarki takie słowo kluczowe, nie znają dokładnie swoich potrzeb zakupowych, dlatego poszukują dość ogólnych produktów, czy nawet grup produktów. Pozycjonowanie na takie frazy jest bardzo czasochłonne i drogie, gdyż jak można się domyślić, konkurencja jest bardzo duża. Szacuje się, że działania SEO na frazę ogólną mogą trwać nawet 2-4 lata.

    PRZYKŁADY – bluzka, trampki, firana, drzwi wejściowe

    • Długi ogon. Znacznie szybciej można wypozycjonować sklep na frazy z tak zwanego długiego ogona. Składają się zazwyczaj z ponad dwóch słów. W precyzyjny, a czasem nawet bardzo precyzyjny, sposób określają, o jaki produkt chodzi użytkownikom. Duża ilość szczegółów sprawia, że konkurencja nie jest tak duża, dzięki czemu znacznie szybciej można znaleźć się w tym upragnionym TOP3.

    PRZYKŁADY – bluzka damska ¾ niebieska, trampki rozmiar 38 białe, spodnie jeansowe damskie 7/8

    • Lokalne. Frazy kluczowe zawierające dodatkowo jeszcze nazwę dzielnicy, miasta, regionu czy województwa nazywane są lokalnymi. Dzięki temu możliwe staje się dotarcie z ofertą do konkretnej grupy odbiorców. W wielu sytuacjach takie rozwiązanie przynosi korzyści, jednak głównie, gdy działasz jeszcze stacjonarnie lub świadczysz jakieś usługi.

    PRZYKŁADY – buty damskie częstochowa, meble ogrodowe poznań

    • Brandowe. Ten rodzaj słów kluczowych wykorzystywany jest przede wszystkim wtedy, gdy internauta zna już nazwę twojej marki lub firmy, a być może akurat zapomniał adresu URL. Warto zatem wykonać czynności związane z SEO, które skierują użytkownika do celu, który poszukuje.

    PRZYKŁADY – buty sportowe nike, agencja interaktywna SOLV, solv.pl

    • Pytania. Warto zauważyć, że obecnie dość popularnym trendem jest wpisywanie do wyszukiwarki pełnych pytań, w celu znalezienia jakichś informacji. Warto zatem wykorzystać to, w szczególności podczas tworzenia artykułów na bloga lub też w opisach produktów. Postaraj się jak najdokładniej i szczerzej odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nurtują twoich klientów. Ciekawym rozwiązaniem może być też stworzenie FAQ.

    PRZYKŁADY – ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego, jaki materiał zasłon się nie gniecie

    • Opinie. W przypadku firm dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie także na frazy zawierające dodatkowe słowo “opinie”. Bardzo dużo osób jeszcze przed dokonaniem zakupu woli dowiedzieć się, jaka jest jakość produktu lub jaki rozmiar warto wybrać.

    PRZYKŁADY – buty sportowe nike opinie, laptop Lenovo opinie

     

     

    | Rozmieszczenie słów kluczowych

    Musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że frazy powinny zostać zamieszczone w tekstach tak, aby brzmiały naturalnie. Poza tym istotne jest także ich równomierne rozłożenie. Google nie zaleca używania kilku słów kluczowych jedno obok drugiego. Powinna oddzielać je podobna ilość znaków czy słów, np. 2-3 zdania w zależności od długości tekstu. Słowa kluczowe niech znajdują się w najbardziej widocznych miejscach, dodatkowo można je jeszcze pogrubić.

     

    Miejsca, w których warto zamieścić frazy kluczowe:

    • tytuł strony i podstron,
    • meta description,
    • nagłówki H1-H6,
    • nazwy grafik, tekst alternatywny,
    • w treści głównej,
    • anchory,
    • adres URL.

     

     

    | Jak dobrać słowa kluczowe?

    I wreszcie przeszliśmy do sedna sprawy. Dla wielu osób dobór słów kluczowych brzmi groźnie i wiąże się ze zbyt dużą odpowiedzialnością. Nie da się ukryć, że to podejście nie do końca mija się z prawdą, gdyż źle dobranie fraz kluczowych może znacznie obniżyć potencjał firmy związany ze sprzedażą. Sekret zatem polega na tym, aby zyskać niezbędną wiedzę, która pozwoli wyciągnąć prawidłowe i korzystne dla twojej firmy wnioski.

    Gotowi? Zacznijmy od podstaw.

    Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest analiza tego, co powinno znaleźć się na stronie, jakie produkty są najpopularniejsze oraz do jakiej branży można je zaliczyć.

    Następnie wypisz na kartce lub w dokumencie w komputerze wszystkie słowa kluczowe, które wiążą się z twoją ofertą, produktami, firmą. Zastanów się, czy opłaca się pozycjonować lokalnie, jeśli tak dodaj do listy także frazy lokalne. Własne pomysły możesz konfrontować z narzędziem badającym stopień zainteresowania danym słowem kluczowym w ujęciu czasowym. Doskonałym wyborem w tym przypadku będzie Google Trends. Znajdziesz też tam sugestie, które mogą zasilić twoją listę.

    W sieci dostępne są narzędzia w wersjach darmowych lub płatnych, które będą doskonałymi źródłami nowych słów kluczowych. Pamiętaj, jednak. aby wyszukiwane frazy zawsze były związane z oferta twojego sklepu. Oprócz tego narzędzia, które zostaną opisane poniżej, będzie można wykorzystać także do analizy konkurencyjności oraz liczby wyświetleń, aby wybrać tylko te frazy, które przyniosą najwięcej korzyści.

     

     

    | PLANER SŁÓW KLUCZOWYCH (ANG. KEYWORD PLANNER)

    https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/tools/keyword-planner/

    To najpopularniejsze narzędzie, umożliwiające znalezienie słów kluczowych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono darmowe i umożliwia uzyskanie takich danych jak:

    • liczba wyświetleń,
    • stopień konkurencyjności (wysoki, średni, niski),
    • ceny, które trzeba zapłacić za jedno kliknięcie, kiedy zdecydujesz się na rozpoczęcie kampanii Ads (dawne AdWords).

     

    Kiedy wprowadzisz proponowane słowo kluczowe, uzyskasz powyższe dane, ale też wiele innych powiązanych propozycji. Niestety z roku na rok informacje zawarte w Planerze Słów Kluczowych są coraz bardziej ogólne, przez co analiza staje się mniej miarodajna, a wybranie najskuteczniejszych fraz kluczowych, trudniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zatem spróbowanie także innych narzędzi.

     

     

    | SENUTO – co to i jak go używać?

    www.senuto.com

    Tym razem masz do dyspozycji płatne narzędzie, które ma znacznie więcej funkcji. Jedną z nich jest właśnie możliwość dokładnego wyszukania słów kluczowych. Największą zaletą jest przede wszystkim to, że bez obaw możesz znaleźć dane dotyczące długiego ogona, co nie jest zbyt powszechne. Zatem dowiesz się, czy naprawdę opłaca ci się wybierać to słowo kluczowe, ile w razie potrzeby wyniesie wdrożenie kampanii reklamowej oraz, jak prezentowała się liczba wyświetleń w wybranym momencie w roku. Aby przekonać się, jak w praktyce wygląda wykorzystywanie tego narzędzia, można zdecydować się na darmowy 14-dniowy okres próbny.

     

     

    | SEMSTORM – co to i dlaczego warto go używać?

    https://www.semstorm.com

    To płatne narzędzie, dzięki któremu możesz uzyskać wiele informacji na temat widoczności strony w Google. Dzięki temu w bardzo intuicyjny sposób możesz dowiedzieć się, jakie lokaty zajmują poszczególne podstrony pozycjonujące się na konkretne frazy kluczowe. Jeśli jednak dopiero szukasz słów kluczowych, to również się nie zawiedziesz, gdyż SemStorm ze znacznie większą dokładności, niż Planer Słów Kluczowych, wyświetla stopień konkurencyjności fraz. Poza tym posiada też wiele innych funkcji takich jak analiza konkurencji, czy dostosowanie fraz umożliwiające skuteczną kampanię reklamową Google Ads.

     

     

    | SEMRUSH – co to i dlaczego warto z niego korzystać?

    WWW.SEMRUSH.COM

    Jeśli chcesz pozycjonować się na frazy zagraniczne, to koniecznie powinieneś lub powinnaś postawić właśnie na SEMrush. Ceniony jest on za możliwość uzyskania szczegółowej liczby wyszukań, konkurencyjności, klikalności, ale też proponowanych fraz z tzw. długiego ogona. Poza tym te narzędzie można wykorzystywać także jako rozszerzenie połączone z przeglądarką. Aktualnie to must have pozycjonerów zagranicznych, ale na pewno przyda się także właścicielom sklepów internetowych, działających za granicą.

     

     

    | KEYWORDTOOL – co to i dlaczego jest doskonałą inspiracją?

    https://keywordtool.io/google

    Keywordtool jest doskonałą inspiracją do stworzenia obszernej listy słów kluczowych. Dostępna jest wersja bezpłatna oraz premium. Tak naprawdę dobrą metodą będzie rozpoczęcie poszukiwań właśnie od wykorzystania tego narzędzia. Znaczącą zaletą jest w tym przypadku możliwość uzyskania także propozycji słów kluczowych w polskiej odmianie. W wersji płatnej dostępne są dane dotyczące liczby wyszukiwań oraz kliknięć, zatem jeśli nie chcesz inwestować w to narzędzie, możesz wykorzystać je po prostu jak zbiór pomysłów na słowa kluczowe, a potem sprawdzić, jak często są wyszukiwane i jak wiele osób się na nie pozycjonuje.

    Warto dodać również, że można szukać tutaj fraz wspomagających pozycjonowanie także na różnych rynkach zagranicznych.

     

     

    | KEYWORD COMBINATION TOOL – sprawdź jak działa

    https://www.internetmarketingninjas.com/

    Tym razem również można liczyć na wsparcie podczas poszukiwań słów z długiego ogona, co wbrew pozorom nie jest takie proste do analizowania. Podczas podawania słów, narzędzie pomaga utworzyć z nich gotową i często wyszukiwaną frazę gotową do pozycjonowania. W ramach uzupełnienia użytkownicy będą mogli sprawdzić, jakie frazy często są wyszukiwane w trzech najpopularniejszych wyszukiwarkach – Google, Yahoo, Bing.

     

     

    | ANSWERTHEPUBLIC – znajdź słowa kluczowe dla swojego contentu

    https://answerthepublic.com/

    To ogromne narzędzie będące kopalnią słów kluczowych i pomysłów na content. Nie da się ukryć, że to całkowity must have dla copywriterów lub po prostu osób zajmujących się pisaniem artykułów na bloga firmowego czy tekstów zamieszczonych w sklepie internetowym. Użytkownik otrzymuje tutaj zarówno pojedyncze słowa, wyrażenia, jak i nawet pytania. Jednym mankamentem jest brak danych na temat wyświetleń. Narzędzie dostępne jest w różnych wersjach językowych, w tym w polskiej i angielskiej. To, co wyróżnia AnswerThe Public, to przede wszystkim wyświetlanie się propozycji fraz kluczowych w formie grafów, które można pobrać do pliku .csv.

     

     

    Omów z nami swój pomysł

    michal-ostrowski-kontakt

    Napisz do nas

      

      

     | Konkurencyjność a wybieranie skutecznych słów kluczowych

     Podczas wybierania fraz pod pozycjonowanie trzeba kierować się wieloma czynnikami, które mają odzwierciedlenie na przykład w postaci liczb. W ten sposób uzyskasz względną pewność, że dokonałeś lub dokonałaś prawidłowego wyboru, przynoszącego jak największe korzyści. Osoby początkujące często wykorzystują oczywiście do tego Planer Słów Kluczowych, jednak nie da się ukryć, że spełnia on swoją funkcję szczególnie wtedy, gdy zostanie rozpoczęta kampania. Kiedy jednak chcesz otrzymać bardziej szczegółowe dane, przydatniejsze będzie skorzystanie z wcześniej omawianych narzędzi takich jak, np. Senuto czy też SemStorm.

     Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, które frazy wykorzystywane są przez konkurencyjne firmy. Jednym z nich jest sprawdzenie meta description oraz meta title. Można je znaleźć zarówno w wynikach wyszukiwania Google,  jak i w kodzie źródłowym każdej podstrony.

     Jednak takie rozwiązanie jest bardzo czasochłonne, a co za tym idzie także mało wydajne. Na szczęście zostały zaprojektowane konkretne narzędzia przyspieszające analizę konkurencji, wśród których można wyróżnić:

     • SEMSTORM – semstorm.com

     To polskie narzędzie służące przede wszystkim do sprawdzenia tego, skąd bierze się ruch na stronie konkurencji oraz, jakie słowa kluczowe zostały do tego wykorzystane. W dodatku cały interfejs jest intuicyjny i nawet osoba początkująca jest w stanie uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

     • SIMILIARWEB – similarweb.com

     Największym atutem tego narzędzia jest to, że rozpoczynając korzystanie z niego, nie trzeba nawet znać swojej konkurencji. Wystarczy określić branżę i kategorie, w której działasz, aby już po chwili móc zobaczyć spis stron, które najlepiej radzą sobie w procesie pozycjonowania. W ten sposób właśnie możesz dowiedzieć się, z kim tak naprawdę konkurujesz. Poza tym SimiliarWeb udostępnia również funkcję związaną ze sprawdzeniem, jakie słowa kluczowe zostały wykorzystane przez konkretne firmy. Dodatkiem jest również uzyskanie informacji na temat tego, z jakiego źródła w szczególności generuje ruch twoja konkurencja.

     • INNE NARZĘDZIA

     Alternatywą jest możliwość skorzystania z programów takich, jak np. Ahrefs, udostępniającego informacje na temat tego, gdzie dana firma umieszcza linki zewnętrzne. Wtedy znakomitym rozwiązaniem jest rozpoczęcie bezpośredniej rywalizacji na tych samych portalach. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest systematyczne używanie innych narzędzi do monitorowania działań konkurencji, nie tylko tych związanych z pozycjonowaniem, np. Brand24, SentiOne oraz darmowego Google Alerts (z bardziej ograniczonymi funkcjami). Wtedy możesz dowiedzieć się o każdym wpisie na temat twojej firmy, rywali czy ważnych kwestii związanych z twoją branżą. Taka kontrola sprawia, że istnieje większa szansa na szybkie zażegnanie kryzysu, np. w social mediach, które szybko mogą przysporzyć wiele negatywnych konsekwencji.

      

      

     | Co oznacza wskaźnik “liczba wyświetleń”?

     W wielu narzędziach można znaleźć wskaźnik informujący o liczbie wyświetleń danej frazy kluczowej lub też wolumen wyszukiwania. Musisz zrozumieć, że mogą być one różnie interpretowane. Zazwyczaj informuje o tym, ile osób średnio w miesiącu wpisało dane wyrażenie lub też ile osób kliknęło reklamę strony, która była pozycjonowana na wybrane słowo kluczowe. Jak widać, nie jest to pojęcie jednoznaczne, dlatego warto też brać to pod uwagę. Jednak i tak umożliwia to sprawdzenie potencjału płynącego z wyboru wyrazów do pozycjonowania.

     W trakcie dobierania konkretnych słów kluczowych warto zwracać uwagę także na ich odmianę, gdyż może się okazać, że klienci częściej wpisują je w innej formie i przez to na tym tracisz.

     Przy sprawdzaniu liczby wyświetleń koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na takie kwestie jak sezonowość. Może to manipulować rezultatem i nie oddawać rzeczywistego obrazu. Zatem porównaj poszczególne miesiące za pomocą narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych lub też narzędzia od Google – Trends.

     Szczególnie zalecane jest wybieranie takich fraz, które są często klikane oraz wyświetlane, ale ich konkurencyjność nie jest zbyt wysoka. Takie połączenie daje pewność, że szybciej dostrzeżesz efekty w postaci poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia ruchu w sklepie.

     Zawsze najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie sytuacji i sprawdzenie, czy na pewno opłaca się wybierać słowa, które mają najwięcej wyświetleń. W wielu sytuacjach znacznie zawyży to koszty, które trzeba będzie zapłacić, co nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie na samym początku. W tym przypadku lepiej zdecydować się na frazy z długiego ogona, które mają coraz większy potencjał, szybciej dadzą wtedy pożądane efekty, cechują się mniejszą konkurencyjnością i są po prostu tańsze. Nie każdy dostrzega atuty, z którymi są one związane, a przede wszystkim to, że korzystanie z długiego ogona przyciąga zawsze osoby, które mają już bardzo określone potrzeby, czyli istnieje większa szansa, że nasza oferta okaże się zgodna z ich wymaganiami. Odpowiednio dobrane frazy z długiego ogona to klucz do trafienia do twojej grupy odbiorców, więc najważniejsze jest to, aby jak najlepiej ją poznać.

      

      

     | Ile słów kluczowych może znaleźć się w tekście?

     Pytanie będące tematem tego podrozdziału zadaje sobie większość specjalistów od pozycjonowania oraz optymalizacji. Niestety odpowiedź jest dość niejednoznaczna.

     1. Poznaj najważniejsze zasady określające prawidłową liczbę słów kluczowych:
     2. Liczba fraz kluczowych powinna być zależna od długości tekstu, im będzie on dłuższy, tym ich liczba również powinna wzrosnąć.
     3. To samo tyczy dotyczy wielkości strony czy też sklepu – mniej rozbudowana witryna będzie zawierać mniejsza liczbę słów kluczowych.
     4. Zazwyczaj liczba fraz do pozycjonowania na jednej podstronie powinna mieścić się w przedziale od 2 do 5. W ten sposób ich jakość oraz siła będzie przynosiła największe efekty.
     5. Najważniejsze jest to, aby każda fraza kluczowa była związana z podstroną, na której się znajduje. Dlatego czasem lepiej wybrać mniejszą liczbę, ale za to bardziej dopasowaną, niż zbyt dużo ogólnych.
     6. Stopniowo można zwiększać liczbę fraz kluczowych, wraz z rozbudową witryny i zwiększeniem rozpoznawalności. Wszystko to sprawi, że zwiększy się jeszcze bardziej ruch w obrębie wszystkich podstron.

     Zawsze musisz pamiętać o tym, aby frazy kluczowe nie dublowały się w poszczególnych zakładkach, gdyż wpłynie to na obniżenie pozycji lub Google nałoży karę na twoją witrynę.

      

     | Ceny i koszty stworzenia sklepu internetowego

     Oczywiście w tej materii wiele zależy nie tylko od wybranego rodzaju kirunku czy platformy ale również id indywidualnych oczekiwań funkcjonalnych czy pod kątem jakości szaty graficznej. Oczywiście podane ceny stworzenia sklepu które tutaj znajdziesz są mocno orinetacyjne i zapewne w przypadku złożenia zapytania z prośbą o wycenę będzie onna inna w zależności kto bedzie ją przygotowywał. Na potrzby nniejszego artykułu musimy przyjąć jednak pewne załżenia i:

     Sklepy internetowe oparte na SaaS, można założyć że koszt uruchomienia takiego sklepu oscyluje od 0 zł do 20 tyś. Jest to z regóły rozwiązanie dla osób które startują dopiero z wasnym biznesem w sieci. Oczywiście owe zerowe koszty są okupione własnym czasem pracy nad uruchomieniem sklepu internetowego i jeżeli będziesz to robił po raz pierwszy – nie wież w zapewnienia że uruchomisz sklep w kilkanaście minyt, zakładałbym raczej kilkanaście tygodni. Tygodni które poświęcisz na metody prób i błędów, szukanie inspiracji, implementacje własnej wizjii w projekt graficzny itd.

      

     Sklepy internetowe tworzone pod indywidualne zamówienie i tworzine przez software house’y. To najdroższy w realizacji kierunek. Cena stworzenia takiego sklepu to start od kwoty ok 100 tyś zł z górną granicą szybującą w wielekrotności tej kwoty.

     Ceny sklepów stworzonych na CMSach open source:

     • Woocommerce 6 do 30 tyś zł oczywiście podstawowe funkcjonalności sklepowe z standardowym poziomem realizacji szaty graficznej to oparcie się o dolną granicę przedziału, wyższe zarezerwowane dla projektów zakadających implementację bardziej skomplikowanych funkcjonalności.
     • Prestashop 8,5 do 70 tyś zł
     • Magento 20 do kilkuset tyś zł

      

      

     Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

     Napisz do nas

       

       

       

      | Wpisy blogowe z kategorii sklepy internetowe

       

       

      | Inne ważne podstrony o tematyce sklepów internetowych

       

       

      | Podcasty i video o sklepach internetowych

       

      Listen to “Prestashop, Woocommerce, Magento Jaki CMS open source wybrać na sklep internetowy?” on Spreaker.

      Listen to “Na czym postawić sklep internetowy: SaaS, open source czy dedykowany system?” on Spreaker.

       

       

       

      Ile kosztuje założenie własnego sklepu internetowego?

      WooCommerce, PrestaShop, Magento?

       

       

       

       

      Omów z nami swój pomysł

      michal-ostrowski-kontakt

      Napisz do nas

        

       | Nasze wybrane przykłady realizacji ecommerce 

        

       Powiązane wpisy

       Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

       Skontaktuj się z nami