Tworzenie portali internetowych

Tworzenie portali internetowych

Nowoczesne i dobrze działające portale internetowe to sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców. Jeszcze bardziej zwrócisz ich uwagę, gdy zadbasz o ciekawą treść oraz o maksymalną użyteczność. Po prostu dopasuj teksty i rodzaj strony do funkcji, jakie ma spełniać tworzony portal.

Spis Treści

 

| Co to są portale internetowe?

Bardzo często strony www i portale internetowe są traktowane jako ten sam rodzaj witryny. Jednak tak naprawdę wiele je różni, a przede wszystkim dotyczy to ich funkcjonalności. Bardzo ważne jest także to, że strony zazwyczaj są dość proste – mają formę wizytówki typu one page lub składają się z kilku podstron. Tworzenie portali internetowych wymaga naprawdę solidnego planowania, ponieważ takie witryny są nastawione na szerokie grono odbiorców. W tym przypadku ważna jest też różnorodna treść, która może mieć charakter informacyjny, edukacyjny lub po prostu łączyć osoby o podobnych zainteresowaniach. Dlatego tak istotne jest to, aby portale internetowe umożliwiały nawiązywanie interakcji, robienie zakupów, zachęcały do dyskusji, a także korzystania z licznych funkcjonalności. To właśnie tak wiele opcji sprawia, że tak liczne grono użytkowników spędza swój wolny czas na Twoim portalu.

Zwróć uwagę na to, że kluczowe znaczenie ma projektowanie portali internetowych, prostych w obsłudze, a zarazem naprawdę funkcjonalnych. Poza tym istotne jest ciągłe odświeżanie i dodawanie nowych treści, bo to one sprawiają, że portal internetowy jest jeszcze bardziej atrakcyjny.

 

 

| Jakie są rodzaje portali internetowych?

Portale internetowe są niezwykle rozbudowane, a wręcz wielopłaszczyznowe, więc bardzo często poruszają różne tematy. Dzięki czemu są w stanie zaspokoić potrzeby naprawdę szerokiej grupy odbiorców. Dlatego tworzenie portali internetowych to skomplikowane zadanie, wymagające doświadczonego i wyspecjalizowanego zespołu ludzi. Poza tym kluczowe jest wybranie odpowiedniego rodzaju strony www. W ten sposób postawisz na dopasowany design, zdecydujesz się na właściwe funkcjonalności, a przede wszystkim skutecznie zrealizujesz cel, jaki ma spełnić dany portal. Przekonaj się zatem, jakie są najpopularniejsze rodzaje portali internetowych!

 

 

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

   

   

  | Portale społecznościowe

  Miejsce spotkań, gdzie kluczowe są interakcje, dyskusje, komentarze i treści tworzone przez użytkowników. Właśnie tym wyróżniają się portale społecznościowe, które stanowią najpopularniejszą część takich rozbudowanych serwisów. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma prosty w obsłudze interfejs, a także szybko działająca strona nastawiona na odwiedziny naprawdę dużej grupy odbiorców. Taki portal internetowy musi też umożliwiać użytkownikom stworzenie własnego konta, logowanie, uzupełnianie danych i edytowanie indywidualnego profilu.

  Zapewne portale społecznościowe kojarzą Ci się przede wszystkim z popularnymi serwisami typu Facebook, Twitter, Instagram czy Snapchat. Jednak istnieje wiele innych rodzajów tego typu portali, czyli m.in.:

  • ogólne typu Facebook,
  • skierowane do konkretnych grup społecznych np. byłych uczniów lub miłośników motoryzacji,
  • portale stworzone do prezentowania recenzji i opinii np. Filmweb,
  • nastawione na dzielenie się konkretnymi treściami np. filmami na YouTube,
  • branżowe i tematyczne serwisy społecznościowe.

  | Portale informacyjne

  Kolejną grupą portali są te informacyjne, gdzie bardzo ważną funkcję pełnią aktualne treści. To właśnie one przyciągają użytkowników, dlatego projekt strony powinien być czytelny. Wtedy odbiorcy nie będą mieli żadnych problemów z dotarciem do interesujących informacji. Kluczowe znaczenie ma też sprawne odnalezienie przydatnych tekstów. Choć na takim portalu odbiorcy mogą spędzić całkiem sporo czasu, to jednak interfejs czy kategorie muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały, szybkie przedostanie się do danego artykułu. Właśnie z tego powodu tworzenie portali internetowych nastawionych na informacje wymaga rozbudowanego projektu. Poza tym taki serwis musi być atrakcyjny wizualnie, przejrzysty i naprawdę rozbudowany. Zwróć też uwagę na optymalizację pod SEO. Dzięki temu portal internetowy znajdzie się wyżej w wyszukiwarce, a do tego frazy kluczowe posłużą do odnalezienia konkretnych tekstów na stronie.

  Zauważ, że współczesne portale informacyjne pełnią rolę dawnych gazet, tygodników czy miesięczników. To właśnie z takich stron internetowych dowiesz się, kto został nowym premierem, ile wynosi inflacja lub po prostu, co wydarzyło się w kraju i na świecie w ciągu ostatnich kilku godzin. Poza tym poszczególne portale informacyjne mogą być nastawione na konkretne grupy docelowe – kobiety, mężczyzn czy mieszkańców danego miasta bądź województwa.

  | Portale ogłoszeniowe

  Do kolejnej popularnej grupy portali internetowych należą te umożliwiające, zamieszczanie ogłoszeń. Tam możesz wypromować swoje produkty i usługi, zaoferować je innym osobom, a także sam znaleźć interesujący asortyment, a następnie go kupić lub wynająć. Wszystko zależy od tego, jaki cel ma dany portal internetowy. Zwróć uwagę na to, że do tego typu stron należą też serwisy aukcyjne typu Allegro i Amazon oraz strony typu Rentalo lub OLX. Taka witryna internetowa musi działać szybko, być nastawiona na możliwość rejestracji, a także na spory ruch. Dlatego potrzebny jest naprawdę sprawny system CMS, bo tylko wtedy odbiorcy będą mogli skorzystać z licznych funkcjonalności.

  | Inne rodzaje portali internetowych

  Tak naprawdę istnieje wiele różnych rodzajów portali, które są popularne i pożądane przez współczesnych Internautów. Ważne jest także to, że one nie tylko łączą wielu odbiorców, ale też zapewniają spore zyski. W tym celu wystarczy wprowadzić opłaty za dodatkowe funkcjonalności lub po prostu za możliwość skorzystania z konkretnej usługi. Szczególnie popularne są:

  • portale muzyczne np. Spotify,
  • portale usługowe – zazwyczaj jest tam prezentowana oferta danej firmy,
  • portale rozrywkowe – można tam grać, słuchać muzykę, oglądać zabawne zdjęcia i filmy,
  • portale produktowe – to inaczej serwisy e-commerce, gdzie sprzedawane są produkty i oferowane usługi.

   

  | Etapy tworzenia portali internetowych

  Projektowanie portali internetowych już na początkowym etapie wymaga precyzyjnego działania i planowania. Dzięki temu strona będzie funkcjonalna, a przede wszystkim dostosowana do potrzeb klientów. Dlatego tak ważne jest to, aby realizacje zlecenia oprzeć na kilku podstawowych krokach. Choć oczywiście tworzenie portali internetowych może różnić się w zależności od agencji, jaką wybierzesz.

  | Wywiad i wypełnienie briefu

  Pierwszym krokiem w trakcie tworzenia portalu internetowego jest wywiad, podczas którego określisz cele i charakter tej strony. W tym przypadku kluczowa jest ścisła współpraca między obiema stronami, a także otwartość na sugestie czy pomysły. Właśnie to sprawi, że najlepiej uda się połączyć pierwsze założenia z wiedzą, jaką mają specjaliści. Zauważ, iż wiele agencji jeszcze przed rozpoczęciem prac nad tworzeniem portalu, przekazuje do wypełnienia brief. Taki dokument zawiera dokładne elementy, jakie powinny znaleźć się na stronie, typy treści, dostępne usługi, rodzaje zdjęć itp. Informacje zawarte w tym dokumencie staną się podstawą działania na wszystkich etapach projektu.

  | Ustalenie najważniejszych funkcji portalu internetowego

  Kolejnym etapem tworzenia portali internetowych jest przełożenie pierwszych pomysłów i sugestii na język IT. Dzięki temu strona www przybiera bardziej realną postać. Poza tym jeszcze łatwiej jest określić, jakie funkcje powinny się tam znaleźć, aby portal działał zgodnie z życzeniem klienta. Zwróć uwagę na to, że w tym przypadku szczególnie ważne jest doświadczenie i wiedza twórców. Wtedy uzyskasz dodatkową pomoc – dowiesz się, jakie grafiki, treści czy inne multimedia powinny być częścią nowoczesnego portalu.

  | Projektowanie portali internetowych

  Nadszedł czas na przygotowanie pierwszej koncepcji portalu internetowego. Taki projekt powinien być zgodny z Twoimi życzeniami i współczesnymi trendami, co dodatkowo wzbudza zainteresowanie odbiorców. Początkowe założenia z pewnością będą się różniły od ostatecznego rezultatu, ale to jest właśnie najlepszy moment na wprowadzanie zmian czy jeszcze lepsze dopasowanie portalu do oczekiwań użytkowników. Pamiętaj o tym, że wiele firm działa stopniowo. Dlatego projektowanie portali internetowych zazwyczaj rozpoczyna się od strony głównej. Dopiero po zaakceptowaniu wszystkich funkcjonalności i wyglądu następuje przejście do kolejnych podstron. W końcu otrzymasz gotowy layout, który doskonale oddaje charakter i typ portalu internetowego.

  | Wybranie oprogramowania

  Na tym etapie tworzenia portali internetowych, serwisy ożywają. W końcu to właśnie odpowiednie oprogramowanie sprawi, że strona www stanie się funkcjonalna. Koniecznie zdecyduj się też na łatwy w obsłudze, a przy tym maksymalnie dopasowany CMS, ponieważ ma ogromny wpływ na sposób działania portalu. Poza tym wykonawca może zrobić dla Ciebie indywidualnie dopasowane oprogramowanie, choć możesz również skorzystać z istniejącego już rozwiązania. W tym przypadku istotną funkcję pełnią programiści, bo to właśnie oni czuwają nad tym, aby portal działał sprawnie, a do tego był responsywny.

  | Uruchomienie portalu i testy sprawności

  Jeszcze przed tym, jak portal internetowy zostanie uruchomiony, to musi być dokładnie przetestowany. Dzięki temu będzie w pełni przygotowany na przybycie użytkowników. Dlatego specjalny zespół ekspertów zajmuje się testowaniem każdego elementu serwisu. W ten sposób są w stanie wyłapać wszelkie błędy, braki czy po prostu funkcje, spowalniające działanie strony www. Jeśli w obrębie portalu internetowego znajduje się jakieś uchybienie, to problemowe elementy zostają natychmiast naprawione. Serwis jest gotowy wtedy, gdy wszystko perfekcyjnie działa.

  | Instalacja portalu internetowego na serwerze

  Podczas ostatniego etapu pracy portal internetowy zostaje umieszczony w Internecie pod konkretnym adresem www. W tym przypadku możesz samodzielnie zdecydować się na serwer i hosting lub po prostu skorzystać z pomocy specjalistów. Szczególnie zwróć uwagę na bezpieczeństwo danych, szybkość działania, pojemność oraz cenę za odnowienie poszczególnych usług. To właśnie te informacje są tak ważne podczas wybierania hostingodawcy.

   

   

  Omów z nami swój pomysł

  michal-ostrowski-kontakt

  Napisz do nas

    

    

   | Projektowanie portali internetowych – o tym nie możesz zapomnieć!

   Budowanie zarówno prostych stron internetowych, jak i rozbudowanych portali wymaga działania zgodnie z określonymi zasadami. Niektóre z nich są podyktowane trendami, a inne wpływają przede wszystkim na funkcjonalność danego serwisu. W końcu tworzenie portalu internetowego polega na łączenie ciekawego wyglądu, przyjaznego interfejsu z mnogością opcji i przejrzystym panelem administratora. Dzięki temu użytkownicy oraz klienci będą jeszcze chętniej korzystali z udostępnionych przez Ciebie rozwiązań. To ma ogromne znaczenie dla spełnienia celów stron internetowych, a także dla Twoich zysków i zwiększonego ruchu na portalu. Dlatego przekonaj się, jakie cechy powinien mieć intuicyjny serwis, który faktycznie zyska uznanie w gronie licznych odbiorców.

   | Prosta obsługa strony www

   Kluczowe znaczenie ma to, aby portal internetowy był prosty w obsłudze. Wtedy użytkownicy z łatwością odkryją kolejne funkcje, znajdą interesujące treści, a przede wszystkim poświęcą swój czas na korzystanie z poszczególnych rozwiązań. Właśnie z tego powodu tak ważny jest przemyślany projekt i to, aby był przygotowany na ewentualną rozbudowę portalu. Poza tym ogromne znaczenie ma intuicyjny panel administratora, z którego będą korzystali klienci już po zalogowaniu się na stronę. Muszą się tam znaleźć podstawowe funkcje, a także opcje, służące do zarządzania profilem i uzupełnienia podstawowych danych. Pamiętaj, że to właśnie prosta obsługa zadecyduje o tym, czy odbiorcy staną się stałymi użytkownikami, czy jednorazowo skorzystają z Twojego portalu. Jeśli chcesz ich maksymalnie przyciągnąć to zadbaj o UX i UI, bo bardzo mocno wpływa na ostateczne wrażenie Internautów.

   | Unikalny design serwisu

   Chcesz stworzyć portal internetowy, który na długo pozostanie w pamięci odbiorców? W takim razie zadbaj o aspekty wizualne, bo to właśnie kolory, multimedia i dodatkowe efekty przyciągają wzrok, a do tego sprawiają, że strona www jest naprawdę unikatowa. W tym celu możesz oprzeć się na aktualnych trendach – jednym z nich jest możliwość samodzielnego ustalania przez odbiorców koloru interfejsu. Dzięki temu portal staje się jeszcze bardziej prywatną strefą, a użytkownicy z łatwością mogą dostosować jej wygląd do swoich preferencji. Jednak jest to tylko jedna z funkcji, którą warto wykorzystać na portalu. Oprócz tego koniecznie zamieść tematyczne zdjęcia i krótkie filmiki. Doskonałym pomysłem są też infografiki, choć one sprawdzą się przede wszystkim na portalach społecznościowych, gdzie Internauci nie zawsze poświęcają tyle czasu na czytanie tekstów.

   Zwróć uwagę na to, żeby portal internetowy był dopasowany do potrzeb i gustu Twojej grupy docelowej, a wtedy stanie się jeszcze bardziej przystępny. Poza tym koniecznie zamieść efekty wizualne typu slider czy animacje. Takie elementy zwracają uwagę na konkretny obszar strony www, a zarazem skutecznie ją ożywiają.

   | Funkcjonalność i dostosowanie do użytkowników

   Jeśli chcesz, by portal internetowy łączył wielu odbiorców, umożliwiał dyskusje, wymianę poglądów czy dodawanie własnych opinii, to musisz umieścić na stronie opcje, które im to umożliwią. Najlepiej sprawdzi się forum, choć wtedy przyda się też osoba do zarządzania nim. Właśnie tym tropem podążaj podczas tworzenia portalu. Po prostu pomyśl o funkcjach istotnych dla odbiorców i dodaj takie elementy. Wtedy strona internetowa stanie się intuicyjna, a przede wszystkim dostosowana do potrzeb Internautów. Możesz w prosty sposób komunikować im, co mają robić. Wystarczy, że dodasz na portalu FAQ, uzupełnisz ją o widoczne i konkretne buttony z CTA, a także zawrzesz formularze kontaktowe. To one mogą posłużyć do zadawania pytań, dzięki czemu dowiesz się, czego jeszcze wymagają użytkownicy portali internetowych. Poza tym przyda się menu, wyszukiwarka, blog oraz wiele innych opcji, dostosowanych do charakteru portalu internetowego.

   | Możliwość łatwej rozbudowy portalu

   Projektowanie portali internetowych musi przebiegać w taki sposób, aby w przyszłości możliwa była rozbudowa serwisu. Dzięki temu na samym początku możesz udostępnić nieco prostszą wersję strony i stopniowo ją rozszerzać o kolejne funkcje, nowe podstrony czy bardziej szczegółowe kategorie. To nie tylko zminimalizuje koszty, ale przede wszystkim sprawi, że portal internetowy nie będzie wydawał się pusty, co mogłoby odstraszyć użytkowników. Wówczas zyskasz okazję do stopniowego wypełniania tematycznymi treściami. W takiej sytuacji zacznij od kluczowych tekstów, funkcji i podstron, czyli właśnie tych, które mają przyciągnąć Internautów do Twojego portalu internetowego. Jeśli projekt będzie elastyczny, ale też będzie zakładał przyszły rozwój, to rozbudowa na pewno nie będzie stanowiła żadnego problemu. Ważne jest również to, że w przypadku takich stron internetowych nie ma nawet konieczności zamykania serwisu, aby wprowadzić jakieś zmiany. Po prostu portal przez cały czas jest dostępny dla użytkowników.

   | Szybkie działanie strony internetowej

   Kolejnym aspektem, który ma wpływ na wygodę odbiorców, dotyczy tego, jak szybko działa portal internetowy. To zadanie dla prawdziwych specjalistów, bo rosnąca liczba użytkowników oraz dodawanych mediów może skutecznie spowolnić funkcjonowanie strony www. Dlatego konieczna jest optymalizacja – zarówno treści, jak i zdjęć lub filmików. Poza tym musisz zdecydować się na odpowiedni serwer, właściwy dla tych naprawdę obszernych portali internetowych. Dzięki temu serwis będzie dobrze działał, a przy tym szybko się ładował. Zwróć uwagę na to, że skuteczny projekt uwzględni ten aspekt. To niezwykle istotne ze względu na współczesnego odbiorcę. W końcu on chce mieć wręcz natychmiast dostęp do kluczowych informacji, oferowanych usług czy po prostu do mediów społecznościowych. Zatem, jeśli Twoje portale internetowe mają zapewniać takie możliwości, to zadbaj o szybkie i sprawne działanie strony.

    

   | Tworzenie portali internetowych – kto się tym zajmuje?

   Projektowanie portali internetowych wymaga wiedzy, doświadczenia i całego zespołu specjalistów – grafików, web designerów, programistów, marketingowców, UX designerów oraz wielu innych ekspertów. To właśnie ich kompetencje wpływają na ostateczny wygląd serwisu, a także na sposób działania portalu internetowego. Dlatego zazwyczaj to zewnętrzne agencje interaktywne lub marketingowe zajmują się projektowaniem i tworzeniem tak skomplikowanych stron www. Dzięki temu masz pewność, że witryna będzie nie tylko dobrze działać, ale przede wszystkim zostanie dobrze przetestowana i przygotowana do odwiedzin naprawdę sporej liczby użytkowników.

   Zwróć uwagę na to, że tworzeniem portali internetowych może też zająć się specjalista z Twojej firmy lub programista. Jednak w takim przypadku musisz zdawać sobie sprawę z ich ograniczonych możliwości. Dlatego konieczne będzie zatrudnienie kolejnych osób np. freelancerów do wykonania poszczególnych prac. Koordynowanie wszystkich tych działań może być trudne, a przede wszystkim wymaga sporo czasu. Właśnie z tego powodu najczęstszym wyborem jest profesjonalna agencja. Wtedy wystarczy, że przedstawisz swój plan, cel portalu internetowego oraz jej najważniejszej funkcje, a dalszą pracą zajmą się specjaliści. Poza tym w przyszłości również możesz kontynuować współpracę z tą agencją np. wówczas, gdy będziesz chciał popracować nad SEO.

    

   | Portal internetowy – ile kosztuje jego wykonanie?

   Trudno jest jednoznacznie określić, ile zapłacisz za tworzenie portali internetowych. W końcu ostateczne koszty za realizację takiego zlecenia są ustalana indywidualnie – już na pierwszym etapie współpracy. Dzięki temu szybko dowiesz się, jaka może być cena projektowania. Choć pamiętaj o tym, że te koszty mogą wzrosnąć, jeśli później będziesz chciał dodać kolejne funkcje, zmienić projekt lub interesuje Cię jeszcze szersza i mniej standardowa oferta. Zastanawiasz się, w jakim przedziale cenowym może się zamknąć tworzenie portali internetowych? Rozpiętość widełek jest bardzo dużo, bo możesz zapłacić już nawet 5 000 zł za taką stronę. Jednak będzie bardzo prosta i niekoniecznie spełni Twoje oczekiwania. Dlatego przygotuj się na wyższą cenę, bo tylko wtedy będziesz w stanie pokryć wszystkie koszty poniesione przez agencję, która wykonuje dla Ciebie to zlecenie.

   Tak naprawdę nie ma górnej granicy cenowej za stworzenie portalu internetowego. Jeśli zależy Ci na maksymalnym dostosowaniu do Twoich potrzeb, ochronie danych i dopasowaniu projektu to możesz spodziewać się sporych kosztów. Dlatego konieczna jest indywidualna wycena.

   | Od czego zależy cena portalu internetowego?

   Stworzenie portalu online wymaga uwzględnienia specyficznych życzeń, a nawet przygotowania zupełnie innowacyjnych rozwiązań czy funkcji. Jednak nie są to jedyne kryteria, wpływające na ostateczną cenę za tworzenie portali internetowych. W tym przypadku konieczne jest też wzięcie pod uwagę kilku innych ważnych czynników, czyli m.in.:

   • rodzaj tworzonego portalu internetowego;
   • częstotliwość przepływu i liczbę aktualizacji danych w obrębie serwisu;
   • rodzaj wykorzystanego CMS;
   • rodzaj użytych zabezpieczeń oraz liczba testów, jakie trzeba wykonać przed przekazaniem portalu do użytku;
   • liczba serwisów lub wortali, które podlegają portalowi;
   • stopień skomplikowania danego projektu;
   • poziom interaktywności portalu – obecność bloga, forum, możliwość rejestracji użytkowników i czat boty;
   • portal razem z indywidualną identyfikacją wizualną;
   • zakres odpowiedzialności za publikowane treści – dotyczy to jedynie sytuacji, gdy portal tworzy zewnętrzna agencja i optymalizuje lub tworzy treści w serwisie;
   • wybranie przez wykonawcę hostingu;
   • czas trwania gwarancji i pomocy ze strony agencji lub innego wykonawcy;
   • tworzenie kampanii reklamowych portalu internetowego;
   • dodatkowe funkcje np. zaprojektowanie aplikacji mobilnej dla portalu;
   • szybszy czas realizacji;
   • portal dostępny w kilku wersjach językowych.

    

    

   Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

   Napisz do nas

    Powiązane wpisy

    Kiedy opłaca się pozycjonowanie stron internetowych w Austrii?

    Pozycjonowanie Austria

    Coraz więcej polskich firm decyduje się na reklamowanie i sprzedawanie swoich produktów oraz świadczenie usług na terytorium Austrii. Stosunkowo niewielka odległość i podobny rynek do

    Czytaj więcej »

    Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

    Skontaktuj się z nami