Harmonogram prac

optymalizacji SEO,

czyli co sprawia że

dowozimy to,

co obiecamy, że

dowieziemy

Harmonogram prac optymalziacji SEO, czyli co sprawia, że dowozimy to co obiecamy, że dowieziemy

Ile osób i kto będzie zaangażowany w proces projektowy, optymalizacji SEO strony / sklepu internetowego w google ?

Pełna liczba osób zaangażowanych w realizację projektu będzie mocno uzależniona od jego skali. Inaczej będzie wyglądało rozłożenie prac dla małej strony, a zdecydowanie odmiennych nakładów będzie wymagało wypozycjonowanie serwisu z setkami fraz kluczowych, nad którymi będziemy musieli się skupić. Możemy śmiało przyjąć, że nawet dla niewielkiej strony może nad nią pracować łącznie na różnych etapach 4 do 6 specjalistów, nie wliczając w te liczby powielanych stanowisk, dla większej płynności prac, przy większych projektach.

6

Konsultant

Pomaga Ci w doborze koncepcji i strategii na początkowym etapie prac, starając się pokazać optymalne rozwiązania spośród dostępnych.

Analityk SEO

Zadaniem analityka SEO jest wykonanie audytu Twojej strony internetowej i wskazanie obszarów do jej optymalizacji.

Specjalista SEO

Będzie to Paweł lub Tymek. Odpowiadają za optymalizację strony pod przeglądarki na końcowym etapie prac.

Copywriter

Copywriter napisze nowe teksty do Twojej strony internetowej lub zredaguje istniejące według zaleceń Analityka SEO.

Junior SEO

Są z reguły angażowani w razie potrzeby do wykonywania powtarzanych prac jak umieszczanie treści na stronie czy do link building.

Grafik

Na stałe współpracujemy z kilkoma, jeśli budżet na to pozwala projekt trafia do Marcina - robi naprawdę niesamowite rzeczy.

Programista

Czasami nawet kilku, ich zaangażowanie w projekt zależy oczywiście od założeń prac.

Etapy prac nad optymalizacją strony / sklepu internetowego

ANALIZA I BADANIE OBECNEGO STANU

Dlatego, że etap ten pozwala ocenić, na jakim etapie jest serwis i jaki jest potencjał SEO. Do analizy wykorzystujemy narzędzia jak np. ahrefs, surferseo czy senuto.

ZESPÓŁ: Wielkość zespołu zależy od zakresu prac. Może oscylować pomiędzy

1 – 3 osoby

+ Konsultant

+ Analityk SEO

+ Specjalista SEO

ZESPÓŁ: 

1 osoba

+ Specjalista SEO

ANALIZA STRONY / PROJEKTOWANIE DZIAŁAŃ

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki serwisu, branżę, jego grupę docelową, konkurencję, rynek, a także słowa kluczowe i ich trudność, opracowujemy koncepcję działań dopasowaną do Twojego biznesu. Czas etapu, to w zależności od branży i potencjału, to 5-15 dni roboczych.

OPTYMALIZACJA TREŚCI, META DANYCH, NAGŁÓWKÓW

To jeden z etapów, który już w początkowej fazie wpływa na dalsze prace SEO. Dostosowujemy serwis do wytycznych Google i potrzeb użytkowników. Celem optymalizacji strony jest poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania, poprawa ogólnego współczynnika CTR i zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Proces optymalizacji, w zależności od wielkości serwisu to 5-15 dni roboczych.

ZESPÓŁ: 

1 – 2 osoby

+ Specjalista SEO

+ Junior SEO

ZESPÓŁ: 

1 osoba

+ Copywriter

OPTYMALIZACJA TECHNICZNA STRONY

W tym etapie poprawiamy szereg rzeczy, które przekazał Analityk SEO. Zazwyczaj jest to poprawa przekierowań, błędów 404, optymalizacja url’ów czy dodanie schema. Czas etapu 5-10 dni roboczych.

Nasze wybrane realizacje

OPTYMALIZACJA SZYBKOŚCI

Na tym etapie sprawdzamy szybkość i czas odpowiedzi serwera, na którym stoi serwis, czasem wykorzystujemy tzw. lazy loading. Czas optymalizacji szybkości to 4-10 dni roboczych.

ZESPÓŁ: Wielkość zespołu zależy od zakresu prac. Może oscylować pomiędzy

1 – 3 osoby

+ Specjalista SEO

+ Junior SEO

ZESPÓŁ: 

1 osoba

+ Webmaster

OPTYMALIZACJA LINKOWANIA WEWNĘTRZNEGO

Linkowanie wewnętrzne w obrębie strony internetowej jest bardzo cenioną praktyką. Pomaga zwrócić uwagę robotów wyszukiwarek na najważniejsze treści na stronie, szczególnie jeśli struktura strony internetowej jest złożona.  Czas etapu 5 – 10 dni roboczych.

OPTYMALIZACJA INDEKSACJI SERWISU PRZEZ BOTY GOOGLE

Sprawdzamy, czy wszystkie strony poprawnie się indeksują, wykorzystując do tego GSC. Jeżeli jakieś strony nie powinny się indeksować, to je wyłączamy, co oszczędzi zasoby robotów, dzięki czemu skupią się one na właściwych adresach. Czas etapu 5 – 15 dni roboczych.

ZESPÓŁ: Wielkość zespołu zależy od zakresu prac. Może oscylować pomiędzy

1 – 3 osoby

+ Webmaster

+ Junior webmaster

ZESPÓŁ: 

2 osoby

+ Webmaster

+ Specjalista SEO

OPTYMALIZACJA GRAFIK

Optymalizujemy grafiki, które zazwyczaj spowalniają stronę lub sklep, kompresujemy je lub zmieniamy ich format. Dodajemy również znaczniki do zdjęć. Czas etapu 4 – 10 dni roboczych.

REOPTYMALIZACJA CO 3 do 6 MIESIĘCY

Co 3-6 miesięcy znów analizujemy stronę, wykonując audyt i optymalizujemy kolejne rzeczy, które tego wymagają. 

ZESPÓŁ: Wielkość zespołu zależy od zakresu prac. Może oscylować pomiędzy

1-2 osoby

+ Analityk SEO

+ Specjalista SEO

Ile czasu trwa optymalizacja strony / sklepu?

Na to pytanie musi paść odpowiedź, której nie chcesz usłyszeć 🙂 To zależy. Sądzę, że wiesz już mniej więcej jakie czynniki wpływają na pozytywny wizerunek Twojej strony w Google, więc nie będę już ich przytaczał. Możemy z grubsza założyć ze proces optymalizacji strony internetowej może oscylować pomiędzy 3 tygodnie a 3 miesiące. Optymalizacja sklepu internetowego to czas oscylujący od 4 tygodni do kilku miesięcy.

Dlaczego optymalizacja jest tak istotna?

Celowość

Pamiętaj, że celem powstania strony / sklepu jest sprzedaż produktów lub usług, sam odpowiedz sobie na pytanie, czy wykonawca, który nie rozumie procesów sprzedażowych, będzie w stanie stanąć na wysokości zadania.

Komplementarność

Dzięki uczestniczeniu w całym procesie wielu specjalistów z poszczególnych dziedzin masz pewność, że Twój serwis jest w dobrych rękach.

Interaktywność

Dzięki zachowaniu wszystkich elementów procesu nie pomijamy ważnych aspektów optymalizacji strony, a Ty wiesz, ile kroków wykonaliśmy i jakie prace jeszcze przed nami.

Nasze wybrane realizacje