Integracje ERP dla Twojego sklepu internetowego

Integracje ERP

Prowadzenie własnego sklepu internetowego zapewnia Ci niezliczoną liczbę korzyści. Jednak wraz z rozwojem działalności, zyskujesz kolejne obowiązki dotyczące nie tylko promocji czy dystrybucji, ale też logistyki, wdrażania nowości i kontaktów z księgowością. Dlatego szczególnie przydatne są integracje ERP, które automatyzują część pracy, a przy tym ułatwiają wykonywanie wielu obowiązków. Sprawdź, czym dokładnie jest ta integracja!

Spis Treści

 

|Co to jest system ERP?

Systemy ERP dla e-commerce zaczęły być wykorzystywane jeszcze w latach 90., kiedy to coraz częściej były stosowane komputery o większej mocy obliczeniowej. Choć początkowo integracje były dość proste, to i tak pozytywnie wpływały na sposób działania sklepu internetowego. Po prostu z takim systemem właściciel e commerce zarządza wieloma aspektami firmy, dzięki integrowaniu wszystkich jej działań. W ten sposób wystarczy jeden system ERP, aby zyskać panel z dostępem do księgowości, logistyki, dystrybucji, promocji i stanów magazynowych. Tak naprawdę korzystając z systemu ERP, zyskujesz dostęp do wielu wyspecjalizowanych modułów czy aplikacji, dostosowanych do potrzeb Twojego biznesu. Kluczowe jest także to, że takie oprogramowanie jest spójne i stanowi całość, co znacznie usprawnia realizację zamówień, zdobywanie informacji, a także obsługę klientów.

 

|Kiedy przydają się integracje ERP?

Najważniejszym zadaniem systemu ERP jest ujednolicenie rozwiązań informatycznych w zakresie jednej firmy. Tym samym integracja wpływa pozytywnie na przebieg poszczególnych procesów. Poza tym pozwala Ci zyskać pełną kontrolę nad firmą, analizować i naprawiać ewentualne uchybienia, spowalniające pracowników czy realizację zamówień.

Zauważ, że intergacja ERP umożliwia również poprawę kontaktów z klientami i pracownikami. W konsekwencji zwiększysz swoje zyski, wygospodarujesz więcej czasu na inne działania, a do tego ograniczysz koszty. Właśnie z tego powodu tak wiele przedsiębiorstw korzysta z systemów ERP – tak naprawdę odnosi się to zarówno do małych, średnich, jak i dużych firm.

 

 

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

   

   

  |Jakie są korzyści dla firmy z wdrożenia systemu ERP?

  Choć wdrożenie systemu ERP wiąże się ze sporymi inwestycjami, to dla wielu firm jest to wręcz niezbędne rozwiązanie. W końcu przy pomocy jednej bazy danych skutecznie połączysz różne działy, a Tobie umożliwia kontrolę postępów poszczególnych prac. Kluczowe jest jednak to, że integracja ERP zapewnia e commerce wiele korzyści. Koniecznie je poznaj i przekonaj się, czy w Twoim przypadku również sprawdzi się taki system.

  Sprzedaż

  W przypadku sprzedaży najważniejsze jest to, że system ERP ujednolici politykę handlową w Twojej firmie wobec klienta. Jest to możliwe dzięki centralnemu zarządzaniu wszystkimi kanałami sprzedaży. Wśród nich należy wymienić m.in. BOK, sklep internetowy lub stacjonarny czy handlowców. Z systemów ERP możesz też korzystać po to, by tworzyć szczegółowe cenniki, zarządzać promocjami i kontrolować politykę kredytową.

  Zakupy

  Systemy ERP to niezastąpione narzędzie, pozwalające optymalizować stan magazynowy. W ten sposób możesz jeszcze skuteczniej planować zakupy lub dalsze inwestycje z uwzględnieniem dostępnych towarów. Zyskujesz też sposób na kontrolę zamówień, co przyspieszy proces ich realizacji.

  W kategorii “zakupy” system ERP ma także inne korzyści. Szczególnie warto tu uwzględnić jeszcze łatwiejsze sprawdzanie jakości dostawców, poprzez analizowanie ich pod względem cenowym i ilościowym. Dzięki temu integracja pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możesz również zbadać wskaźnik rentowności i stale monitorować bonusy.

  Raporty i analiza

  W przypadku przedsiębiorstwa ciągła analiza dotychczasowych działań to podstawa. Z systemami ERP zyskasz dostęp do wielu danych. Dodatkowo sam możesz wybrać ich poziom szczegółowości. Takie rozwiązania pozwalają Ci kontrolować całą strony czy sklep bądź tylko poszczególne działy firmy. Po prostu masz spore możliwości do indywidualnego dopasowania integracji.

  Magazyn i stany magazynowe

  Bez wątpienia to właśnie stany magazynów oraz ogólnie logistyka stanowią jedne z najważniejszych funkcji systemów ERP. Takie rozwiązania są dość łatwe w obsłudze, więc nie musisz korzystać ze specjalnych szkoleń dla pracowników. Odpowiedzialny jest za to skuteczny przepływ dokumentów oraz dostęp do licznych danych. Poza tym integracja ERP daje Ci pełną kontrolę nad obrotem produktów, magazynem i realizacją zamówień.

  Zwróć uwagę na to, że korzystając z systemu ERP, zyskujesz obszar do rozdzielania zadań magazynierów i obowiązków dla poszczególnych osób. Oprócz tego z systemem ERP zwiększysz wydajność pracy magazynierów. Oczywiście wśród zalet systemów ERP warto zaznaczyć mniejszą liczbę reklamacji, a także stałą kontrolę magazynu. Dzięki temu sprawdzisz, jakie produkty lub usługi cieszą się największą popularnością. Dowiesz się, jakie są najczęstsze powody wymiany czy zwrotu, a do tego integracja powiadomi Ci o zmniejszającej się liczbie poszczególnych towarów.

  Księgowość

  Z poziomu systemu ERP możesz z łatwością obsługiwać księgowość. Takie rozwiązanie pozwala Ci generować pliki JPK, automatycznie księgować dokumenty, a także stale analizować sytuację finansową firmy. Szczególnie ma to znaczenia, gdy Twoje przedsiębiorstwo szybko się rozwija lub planujesz większe inwestycje. Wtedy przy pomocy systemu ERP jeszcze lepiej sprawdzisz, czy dane usługi, produkty i strony generują zyski.

  Wymiana danych

  Z systemami ERP zyskujesz jedną bazę danych, z której mogą korzystać pracownicy różnych działów. Znacznie przyspiesza to wymianę informacji, a zarazem usprawnia proces sprzedaży. Dodatkowo takie wdrożenia skutecznie redukują koszty i pozwalają wyeliminować wiele błędów. Oczywiście kluczowa jest też sprawniejsza realizacja zamówień, co znowu wpływa na pozytywną opinię wśród klientów na temat Twojego sklepu. Łatwiejsza wymiana danych, dostępna z systemem ERP, umożliwia także przesyłanie i odbieranie dokumentów sprzedaży czy zakupu.

  Platforma B2B

  Prowadzisz sprzedaż hurtową? W takim razie dla Ciebie najważniejsze są funkcjonalności skierowane do obsługi B2B. Integracje ERP zapewnią Ci pomoc dla sklepu internetowego, a zarazem przyspieszą przepływ informacji. W końcu korzystając z systemu ERP, zyskujesz całodobowy dostęp do procesu obsługi klienta. Dotyczy to zarówno obsługi zamówienia, jak i reklamacji bądź zwrotów. Oprócz tego integracja wpływa pozytywnie na zwiększenie potencjału sprzedaży, automatyzuje część pracy, a do tego pozwala skutecznie zredukować koszty obsługi klienta. Najważniejsze jest to, aby oprogramowania zostały odpowiednio dobrane do potrzeb firmy.

   

   

  Omów z nami swój pomysł

  michal-ostrowski-kontakt

  Napisz do nas

    

    

   |5 najpopularniejszych systemów ERP

   Integracja ERP Subiekt GT

   Bardzo popularnym systemem ERP jest Subiekt GT. W końcu wyróżnia się naprawdę sporą funkcjonalnością. Dzięki temu skutecznie połączysz wiele działów, a przy tym nie będziesz mieć problemów z obsługą tej integracji, bo został wyposażony w intuicyjny panel administracyjny. Poza tym Subiekt GT jest dostępny w wielu wersjach, które dopasujesz do nie tylko do przedsiębiorstwa handlowego, ale również usługowego, rzemieślniczego lub do sklepu. Subiekt zawiera też program do obsługi księgowości, księgi handlowej, daje Ci dostęp do systemu kadrowo-płacowego i zarządzania relacjami z klientami. Ponadto integrację Subiekt połączysz z urządzeniami zewnętrznymi, rozdzielisz dokumenty magazynowe od handlowych oraz regularnie będziesz generować analizy, raporty czy zestawienia.

   Integracja ERP Enova

   Kolejnym ciekawym i chętnie wybieranym systemem ERP jest Enova. To oprogramowanie pozwala Ci w szybki oraz łatwy sposób zarządzać wieloma obszarami firmy. Szczególnie dotyczy to sprzedaży, CRM, handlu, kontroli magazynów, kadr i płac, a także HR. Oprócz tego jeszcze szybciej będziesz realizować zamówienia, kontrolować dział finansowo-księgowy oraz otrzymywać regularne raporty i analizy. Taka integracja na pewno ułatwi Ci kierowanie przedsiębiorstwem, a jednocześnie pozwoli Ci zdobyć informacje potrzebne do dalszego rozwoju.

   Integracja ERP Symfonia

   Prawdziwa klasyka wśród systemów ERP, czyli Symfonia. To właśnie ją znają najbardziej doświadczeni właściciele przedsiębiorstw. Wiedza twórców oraz mnogość rozwiązań, jakie zapewnia ta integracja, na pewno pomoże Ci w kierowaniu przedsiębiorstwem. Poza tym Symfonię z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. W końcu to dobra opcja zarówno dla niewielkiego sklepu, jak i tego bardziej rozwiniętego, oferującego tysiące produktów. Po prostu dostępne są pakiety klasy ERP, umożliwiające funkcjonowanie księgowości, logistyki, działu sprzedaży oraz kadr i płat. To oprogramowanie daje Ci też dostęp do e-audytora. Dzięki temu szybko wykryjesz problemy czy błędy, które opóźniają zamówienia, wpływają na księgowość lub zmniejszają zainteresowanie klienta.

   Integracja Comarch ERP Optima

   Comarch ERP Optima to naprawdę ciekawe rozwiązanie. Przede wszystkim ze względu na możliwość działania w chmurze lub w modelu stacjonarnym. Dzięki Optima ograniczysz ryzyko wystąpienia awarii, a zarazem z łatwością dopasujesz Comarch ERP do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Ta integracja jest też naprawdę popularna, dlatego korzysta z niej wiele firm – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Poza tym Comarch ERP Optima jest dostępny w wersji abonamentowej, więc jednorazowo nie ponosisz zbyt wielu kosztów. W zamian za to integracja łączy wiele działów – księgowość, handel, magazyn, płace, kadry, bank, obsługę klienta oraz skanowanie i odczytywanie faktur. Tak naprawdę Comarch ERP Optima znacznie ułatwia sprzedaż internetową, przyspiesza cały ten proces, a do tego w jednym miejscu daje dostęp do przydatnych funkcji.

   Integracja Comarch ERP XL

   Comarch ERP XL to jedna z dostępnych integracji od tej znanej firmy. Wyróżnia się maksymalnym dopasowaniem do potrzeb firmy, za co odpowiadają liczne moduły. Dlatego ta opcja szczególnie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, rozbudowanych sklepów internetowych i popularnych marek. Dzięki temu kierowanie tak dużym przedsięwzięciem oraz sporą liczbą pracowników jest jeszcze łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze. Comarch ERP XL jest też bardzo intuicyjny, gdyż jest opracowywany na podstawie dogłębnej analizy danej firmy. Dlatego Comarch w wersji XL należy do najchętniej wybieranych opcji.

    

   |Ile kosztuje integracja ERP?

   Dokładny koszt systemu ERP jest uzależniony przede wszystkim od stopnia rozbudowania danej opcji. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, abyś w trakcie ustalania budżetu, wziął pod uwagę liczbę procesów, jakie ma mieć dana integracja. Najmniej zapłacisz za proste systemy, składające się jedynie z księgowości, możliwości wystawiania faktur, zarządzania magazynem i sprzedażą internetową. Wówczas koszt integracji zamknie się w kilkuset złotych za rok korzystania lub w kilkudziesięciu złotych, jeśli interesuje Cię system abonamentowy. Jeśli zależy Ci na mniej standardowych opcjach, to kwota integracji jest ustalana indywidualnie. Poza tym koszty zależą od systemu, na jaki się zdecydujesz – w końcu inne ceny ma Comarch, Symfonia czy Enova.

   Zwróć uwagę na to, że na ostateczny koszt integracji ERP składają się różne elementy, między innymi:

   • koszt licencji,
   • koszt wdrożenia,
   • serwis,
   • koszt infrastruktury.

   Choć integracja ERP to spora inwestycja szczególnie dla mikro- i małych przedsiębiorstw, to masz sporo opcji, dzięki którym je sfinansujesz. W końcu dostępne są liczne dofinansowania, a także bezzwrotne dotacje na poziomie regionalnym lub krajowym. Oprócz tego twórcy integracji oferują finansowanie licencji w formie leasingu. Tego typu rozwiązanie jest nie tylko wygodne, bo pozwala na rozłożenie wydatków w czasie, ale też zapewnia korzyści podatkowe. Wtedy ograniczysz koszty, zapewnisz płynność finansową swojego przedsiębiorstwa, a jednocześnie zaczniesz dostrzegać zalety, jakie mają integracje ERP.

    

    

   Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

   Napisz do nas

    Powiązane wpisy

    Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

    Skontaktuj się z nami