Kiedy warto wybrać WordPressa? Firmowa strona na CMS WordPress

Wordpress czy to dobry wyvór?

Spis treści:
1. Kiedy warto wybrać wordpressa? Firmowa strona internetowa na CMS opensource – zdecyduj świadomie.
2. Kiedy NIE warto wybierać wordpressa? Firmowa strona internetowa na platformie dedykowanej- zdecyduj świadomie.

Kiedy warto wybrać WordPressa? Firmowa strona internetowa na CMS Open Source – zdecyduj świadomie.

W tym artykule dowiesz się:

  • Czy wybór WordPress’a jest taki dobry?
  • Kiedy najlepiej skorzystać z WordPress’a?
  • Kiedy lepiej nie korzystać?

WordPress to najpopularniejsza obecnie platforma na której stawiane są strony internetowe, ale nie tylko, również i proste sklepy online, systemy LMS czy fora jak i serwisy społecznościowe. Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne stoisz przed wyborem rozwiązania na którym postawisz stronę dla Twojej firmy. A ja odpowiem Tobie kiedy warto postawić na WordPressa.
W drugiej części artykułu odpowiem na pytanie kiedy NIE warto decydować się aby oprzeć firmową stronę na platformie WordPress. Zanim wejdę w szczegóły i opowiem Tobie, w jakich sytuacjach warto wybrać WordPressa, chciałbym delikatnie nakreślić tło naszych doświadczeń, z których wynikają wnioski zawarte w tym artykule. Nie jest to wiedza wynikająca z kursów czy setek opinii młodych, początkujących web developerów WordPressa, to wnioski wynikające z ponad 10 letniego doświadczenia w branży, wynikające z doświadczeń przy blisko 200 wdrożeń stron opartych na różnych CMS’ach, z których ponad 70% to właśnie wdrożenia w oparciu o CMS WordPress. Ale nie mam tutaj na myśli hurtowo realizowanych projektów drobnych stron w oparciu o darmowe szablony, a realizacje, od prostych funkcjonalnie stron z indywidualnymi projektami graficznymi premium dla rozpoznawalnych marek na polskim rynku po skomplikowane wdrożenia WordPressa, jako rdzenia dla platformy skupu złomu online, dla niemieckiej firmy handlującej złomem na skalę europejską z indywidualnie tworzonymi funkcjonalnościami. Przykładów mógłbym podać więcej, ale dzisiaj nie o tym, no i w tytule obiecałem coś innego 🙂

Wracając do tematu. Dlatego sądzę – choć nieobiektywnie – że mając tak szeroki horyzont praktyki za sobą będę w stanie dać możliwie obiektywny obraz. Nie będę skupiał się na funkcjonalnościach i możliwościach samego WordPressa, gdyż tych materiałów znajdziesz w sieci mnóstwo, a jeśli będziesz chciał porozmawiać z nami o technikaliach tej platformy, to zapraszam do kontaktu. W tym odcinku chcę skupić się na biznesowym wymiarze wykorzystani WP! No ale do rzeczy…

  1. Jest to pierwsza strona internetowa Twojej firmy – to wynika bezpośrednio z cechy platformy, gdyż jest stosunkowo łatwy w edycji i względnie tani u uruchomieniu.
  2. Jest to kolejna strona internetowa firmy i wiesz już jak wysoko stoi porzeczka wymagań takich jak wielkość serwisu i wielkość obsługiwanego ruchu oraz indywidualne funkcjonalności. O ile z każdym z tych elementów będzie sobie w stanie poradzić oddzielnie, o tyle łączenie już nawet 2 z nich.
  3. Jeżeli masz ograniczony budżet – nie jest tajemnicą, że wynagrodzenia wysoko wykwalifikowanych programistów, developerów, ale i specjalistów UI/UX, dobrych grafików nie należą do niskich. W przypadku pełnego procesu projektowego, nawet zwykłej strony internetowej, koszty samego zespołu kompetentnych specjalistów mogą sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to nawet kilka razy więcej niż cały koszt stworzenia strony na platformie WordPress. Dzieje się tak dlatego, że dzięki dużej społeczności stojącej za rozwojem CMSa, dzięki bardzo dużej liczbie dodatkowych funkcjonalności i rozwiązań, praca z WordPressem pozwala w wielu obszarach iść droga na skróty, dostosowując na potrzeby danego projektu, istniejące już rozwiązania, oszczędzając tym samym czas i pracę, jaką trzeba byłoby wykonać stawiając stronę internetową w autorskiej formie w kodzie.
    Przykładem takiej sytuacji może być realizacja platformy do wynajmu online dla startupu RENTALO, której realizacja została oparta o rdzeń WordPress po to, aby stworzyć tzw. MVP czyli minimum valiable product.
    Czyli możliwie tanią w wykonaniu stronę dającą pożądane funkcjonalności jednak ze świadomością, iż w tej formie platforma nie będzie w stanie obsłużyć dużego ruchu czy sporej liczby zapytań. Gotowa platforma MVP pozwoli jednak na weryfikację koncepcji przez rynek bez ponoszenia ryzyka inwestycji w prace zespołu projektowanego na poziomie kilkuset tysięcy do miliona złotych. Gdyż taki były minimalny koszt stworzenia dedykowanego systemu z tak skomplikowanym mechanizmem i złożonymi funkcjonalnościami. W tym przypadku stworzenie MVP z Wordpresowym rdzeniem zamknęło się w niespełna 90 tysiącach złotych.

 

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

     

    Dla przypomnienia, sytuacje w których WordPress to dobry pomysł: jest to pierwsza strona firmowa, jest to kolejna strona, ale co do której znamy poziom wymagań, oraz ograniczony budżet na ten cel to moim zdaniem sytuacje, w których warto rozważać wp jako właściwy wybór na firmową stronę, poniżej wskażę kiedy dla odmiany na pewno nie powinieneś decydować się na WordPressa. Będzie to druga cześć artykułu, która siłą rzeczy będzie odnosił się do sytuacji wskazanych dzisiaj – choć w negatywie, ale będzie zawierał również dodatkowe informacje.

    Kiedy NIE warto wybierać wordpressa? Firmowa strona internetowa na platformie dedykowanej- zdecyduj świadomie.

    Zapewne z nie tylko biznesowego, ale życiowego doświadczenia już wiesz, że bywają sytuacje, w których rzeczy stworzone do bardzo ogólnych zastosowań, przy konkretnych, wyspecjalizowanych oczekiwaniach, okazują się mało dopasowane i nie są optymalnym rozwiązaniem. Jak garnitur kupiony w dobrej, choć popularnej sieciowe. Który z założenia ma pasować standardami rozmiarów, w możliwie najszersze grupy potencjalnych konsumentów. Choćby nie wiadomo jak dobrze udało się dopasować w takim sklepie garnitur, nigdy nie da nam komfortu i stopnia dopasowania do naszego ciała, jak ten uszyty na miarę – oczywiście wiele zależy też od talentu samego krawca – proszę Pamiętaj o tym 🙂

    Tak też jest z aplikacjami webowymi, oprogramowaniem tworzonym na indywidualne potrzeby czy również ich prostszą wersja jak strony i sklepy internetowe tworzone w indywidualnej ścieżce projektowej. Nie bez przyczyny duże sklepy internetowe oparte są na autorskich silnikach, czy strony internetowe nie tylko dużych, a nawet średnich ale, szybko rozwijających się firm, są autorskim oprogramowaniem. Tworzonym na potrzeby wydajności i dopasowania do konkretnych procesów sprzedażowo-biznesowych. Zanim przejdę do konkretów przypomnę raz jeszcze, że to co usłyszysz wynika z wielu lat pracy, z doświadczeń przy blisko 200 wdrożeń stron opartych na różnych CMSa oraz systemów autorskich.
    Nie wybieraj WordPressa jeśli:

    1. Twoja strona internetowa będzie miała wysokie wskaźniki dla 2 z 3 wskazanych obszarów:
      1. będzie obsługiwała duży ruch liczony w setkach tysięcy sesji miesięcznie,
      2. będzie bardzo obszernym serwisem / będzie zawierała wiele tysięcy, dziesiątek tysięcy czy setek tysięcy podstron,
      3. będzie posiadała złożone funkcjonalności.
    2. Kompilacja którychkolwiek elementów z powyższej listy będzie zestawieniem zbyt ciężkim dla struktury WordPressa, przez co jej prawidłowe funkcjonowanie, o ile w ogóle będzie możliwe, będzie zagrożone niestabilną, bądź bardzo wolną pracą.
    3. Kiedy będzie tobie zależało na dużej szybkości działania strony internetowej. Niestety to, co jest dobrodziejstwem WordPress w tym obszarze jest jego przekleństwem, dlatego że aby WordPress był tak elastyczny, ma w sobie masę kodu, przygotowujące go na wiele możliwych zastosowań. W zdecydowanej większości przypadków Twoje zastosowanie wykorzysta zaledwie ułamek jego możliwości, a konstrukcja WordPressa staje się niepotrzebnym dla użytkownika balastem. Pamiętaj też, że algorytmy Google ustalając pozycje strony w wynikach wyszukiwania, coraz bardziej biorą pod uwagę, to jak komfortowo pracuje się użytkownikom z daną stroną, a szybkość jej działania, ma na ten element duży wpływ. Jak dużą “nadwagę” mogą mieć WordPressowe strony? Zapewne znasz narzędzie Google PageSpeed oceniające w skali od 0 do 100 szybkość działania stron…
    4. Ostatnia sytuacja, w której nie powinieneś myśleć o WP, została już dzisiaj wymieniona, może ona jednak w skrajnych przypadkach występować samodzielnie, mam na myśli próbę implementowania bardzo złożonych funkcjonalności do kodu WordPressa, nawet występując w oderwaniu od dużego ruchu czy dużej objętości serwisu. Oczywiście tego typu decyzje trzeba podejmować na podstawie konkretnych założeń projektowych, w tym materiale nie odpowiem wprost przy jakiej ilości odpytań do bazy danych, czy ilości prób zapisu w sekundzie system WordPressa będzie wydajny a przy jakiej już nie.

    To moim zdaniem sytuacje w których NIE warto rozważać WordPressa jako właściwy wybór na firmową stronę, a o innych rozwiązaniach dowiesz się więcej tutaj.

     

    Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

    Napisz do nas

      Powiązane wpisy

      Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

      Skontaktuj się z nami