Dopiero zaczynasz swoją przygodę z SEO albo szukasz nowych rozwiązań dla poprawienia swojej pozycji w wyszukiwarce? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to najpierw koniecznie musisz zapoznać się z regulaminem Google oraz wytycznymi dla webmasterów, gdzie znajdziesz między innymi informację na temat technik zabronionych. Dążąc do stworzenia bezpiecznej dla użytkowników przestrzeni, Google cały czas się udoskonala, wprowadzając nowe zmiany w swoim algorytmie. W celu dostarczenia internautom rzetelnych, pochodzących z pewnego źródła informacji odpowiadających w jak najwyższym stopniu intencjom użytkownika, roboty indeksujące sprawdzają treści stron internetowych, tworząc rankingi wyszukiwania. Wykrycie działań niedozwolonych jest karane dość surowo, a usunięcie nałożonej kary wymaga czasu. Czy warto stosować techniki, zaliczane do Black Hat oraz jakie mogą mieć skutki?
- Sebastian Kardyś
- CEO, CMO | Digital Marketing Konsultant Od ponad 10 lat pomagam firmom w rozwoju, z wykorzystaniem możliwości, jakie daje internet. Jestem założycielem trzech marek działających na polskim rynku, a w trakcie swojej kariery miałem okazję pracować i doradzać takim markom jak: Big Activ, Schneider Electric, Alstom, Librus, Politechnika Śląska, TSR Poland, Axell Group, Gerlach, Uber czy Almatur i jeszcze wiele innych :). Jestem aktywnym CMO dlatego dobrze rozumiem nie tylko techniczne aspekty wdrożeń, ale przede wszystkim biznesowe cele, które za nimi stoją. Codziennie odpowiadam za działania marketingowe i pozyskiwanie klientów na rynku globalnym, zarządzając pełnym procesem - od strategii, przez jej operacyjną realizację, aż po rozliczenie budżetu i efektów. Ta podwójna perspektywa daje mi unikalną zdolność do identyfikowania potencjalnych wąskich gardeł już na etapie planowania.
CEO, CMO | Digital Marketing Konsultant
Od ponad 10 lat pomagam firmom w rozwoju, z wykorzystaniem możliwości, jakie daje internet. Jestem założycielem trzech marek działających na polskim rynku, a w trakcie swojej kariery miałem okazję pracować i doradzać takim markom jak: Big Activ, Schneider Electric, Alstom, Librus, Politechnika Śląska, TSR Poland, Axell Group, Gerlach, Uber czy Almatur i jeszcze wiele innych :). Jestem aktywnym CMO dlatego dobrze rozumiem nie tylko techniczne aspekty wdrożeń, ale przede wszystkim biznesowe cele, które za nimi stoją. Codziennie odpowiadam za działania marketingowe i pozyskiwanie klientów na rynku globalnym, zarządzając pełnym procesem - od strategii, przez jej operacyjną realizację, aż po rozliczenie budżetu i efektów. Ta podwójna perspektywa daje mi unikalną zdolność do identyfikowania potencjalnych wąskich gardeł już na etapie planowania.
Spis Treści
|Czym jest cloaking?
Cloaking – to jedna z metod zaliczanych do Black Hat SEO. Polega ona na wprowadzeniu w błąd robota wyszukiwarki poprzez maskowanie rzeczywistej zawartości strony, wyświetlając robotom indeksującym zawartość alternatywną. Według wytycznych Google do cloakingu zalicza się wszystkie działania, polegające na przedstawieniu robotom innych treści lub adresów URL niż użytkownikom. Nietrudno się domyślić, że takie działania są sprzeczne z zasadami, a ich wykrycie przez
algorytmy grozi co najmniej dużym spadkiem w wynikach wyszukiwania.
Technika ta najczęściej jest stosowana przez strony internetowe, które z jakichś powodów okazały się na bardzo niskich pozycjach, albo w ogóle nie mogą być wyświetlane, ponieważ są sprzeczne z regulaminem Google lub dopiero zaczynają swoją działalność i chcą bardzo szybkich efektów. Celem ukrywania prawdziwej zawartości jest próba sztucznego podniesienia pozycji strony w wynikach wyszukiwarki. Czy to działa? Tak, ale działania te są najczęściej krótkotrwałe, a praca z ich negatywnymi skutkami jest zawsze bardzo czasochłonną.
Jako podejrzane traktowane będzie między innymi maskowanie linków lub tekstu poprzez:
- chowanie treści na tle w tym samym kolorze,
- umieszczanie treści pod znakami interpunkcyjnymi,
- chowanie na niewidocznych warstwach,
- umieszczanie tekstu poza ekranem,
- formatowanie tekstu, stosowane czcionki o wartości 0.
Co to jest cloaking w SEO?
Cloaking to działanie polegające na prezentowaniu robotowi Google innej treści, niż użytkownikom odwiedzającym nasz serwis. Chociaż stosowanie tej metody w pozycjonowaniu działa, to należy pamiętać o tym, że jest ona bardzo ryzykowna.
|Cloaking a wpływ na SEO – dlaczego nie warto
Maskowanie treści jest techniką złego pozycjonowania, która przynosi więcej strat, niż korzyści. Stosowanie technik Black Hat skutkuje nałożeniem na stronę filtra, obniżającego jej pozycję lub całkowitym banem, czyli usunięciem z indeksu.
Współczesne algorytmy wyszukiwarki potrafią wykryć tego typu działania bardzo szybko i reagują na nie natychmiast, a usunięcie nałożonej kary zwykle zajmuje od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Pamiętaj, że nieświadomość naruszania zasad nie uchroni przed odpowiedzialnością.
Podsumowując, jedynym efektem, który gwarantuje cloaking, jest usunięcie witryny z wyników wyszukiwania, a co za tym idzie brak możliwości jej odwiedzania przez internautów. Tworząc strategię, warto więc postawić na sprawdzone metody White Hat. Tak, efekty stosowania technik uczciwych nie będą widoczne od razu, są one bardziej czasochłonne, niż Black Hat SEO, ale warto pamiętać, że szybkość nie znaczy jakość. Dbałość o wszystkie elementy oraz przemyślana, stopniowa optymalizacja są „dobrze punktowane” przez roboty indeksujące, a więc skutecznie poprawiają pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
Porozmawiajmy o Twoim pomyśle