Migracja sklepu internetowego na WooCommerce

Z systemu WordPress korzysta np. Coca-Cola

Migracja sklepu na WordPress WooCommerce to przedsięwzięcie, które może zająć kilka dni lub godzin. Wszystko zależy od tego, z jakiej platformy korzystasz obecnie, czy chcesz zrobić wszystko sam/a, czy planujesz wynająć specjalistów. Nie bez znaczenia są też środki jakimi dysponujesz. Czy przeniesienie sklepu internetowego jest w twoim przypadku konieczne? Czy WordPress jest dobrym wyborem? Od czego zacząć?

Spis Treści

Wtyczka WordPress WooCommerce pozwala na prowadzenie sklepu w popularnym systemie CMS. Jest wykorzystywany w ponad 30 proc. stron www na świecie.

| Po co ci przenoszenie sklepu internetowego na WordPress?

WordPress to CMS, czyli system zarządzania treścią, na którym można “postawić” zarówno bloga, jak i sklep czy stronę www. Nie bez powodu z tego rozwiązania korzysta wiele firm, także wielkich graczy, takich jak Castorama, Coca-Cola, Nikon czy eObuwie.

Szybkość działania sklepu na WordPress

Niewątpliwą zaletą sklepu na WordPressie jest fakt, że – pod warunkiem odpowiedniej optymalizacji – działa dość szybko bez kupowania drogiego serwera. Nie jest to oczywiste w przypadku bardziej rozbudowanych systemów.

Prosta zmiana wyglądu twojego sklepu internetowego

Kolejną zaletą WordPressa jest duża liczba motywów graficznych do wyboru. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zmienić wygląd całej strony www i wszystkich jej podstron bez znajomości HTML-a czy CSS-a. W przypadku sklepów większość z nich jest płatna.

 

Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

Napisz do nas

     

    Pluginy do twojego sklepu na WordPress

    Dzięki temu, że WordPress jest systemem open source’owym, wiele firm tworzy własne pluginy. Ogromny wybór wtyczek do WordPressa jest jego dużą zaletą. Obecnie w oficjalnym repozytorium możesz znaleźć aż 50 tys. pluginów, np.:

    • WooCommerce, czyli wtyczka “sklepowa”, o której poniżej;
    • Cart2Cart – wtyczka, która pozwala na samodzielne przenoszenie sklepu do WordPressa;
    • Redirection – plugin do przekierowań 301, potrzebnych przy migracji sklepu;
    • Yoast SEO – plugin optymalizujący stronę pod kątem SEO;
    • MonsterInsights – Google Analytics bezpośrednio w dashboardzie WordPressa;
    • Contact Form 7 – formularz kontaktowy dla potencjalnych klientów;
    • Smush – lazy loading, czyli “leniwe pobieranie”, które oznacza, że obrazy wczytują się dopiero, kiedy mają się pojawić na ekranie, co przyspiesza działanie strony;
    • wtyczki społecznościowe umożliwiające udostępnianie poszczególnych podstron na różnych serwisach (ale nie dodawaj wtyczek “jak leci”, tylko zwróć uwagę na to, z jakich społecznościówek korzystają twoi klienci).

     

    Lista pluginów do WordPressa jest długa

     

    | Zalety sklepu internetowego na WordPress WooCommerce

    Wtyczka WooCommerce daje wiele możliwości właścicielom biznesów e-commerce. Można samodzielnie dodawać i usuwać wtyczki i zmieniać wygląd strony za pomocą motywów. Nie jest potrzebna bieżąca pomoc programisty czy grafika, chyba że chcesz dopasować sklep do swoich preferencji.

    Sklep WooCommerce dobrze się pozycjonuje

    Zaletą systemu WordPress jest optymalizacja pod Google. Można ją dodatkowo “podkręcić” za pomocą wtyczek. Wykorzystuje HTML5, co oznacza, że kod strony jest dostosowany do najnowszych wytycznych Google.

    Sklep internetowy, który dobrze się wyświetla

    WooCommerce wspiera Responsive Web Design, czyli projektowanie stron tak, by dostosowywały się do rozmiaru i rozdzielczości ekranu. Motyw graficzny sam dopasowuje się do monitora PC, tabletu czy telefonu.

     

    Sklepy internetowe powinny dobrze wyświetlać się na każdym sprzęcie

     

    W dzisiejszych czasach responsywna strona (lub aplikacja mobilna) to konieczność ze względu na to, że coraz więcej klientów online korzysta ze sklepów na ekranach smartfonów. Lubimy kupować mobilnie, szczególnie od kiedy pojawiły się ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. W wielu sklepach internetowych, m-commerce przewyższa bardziej “tradycyjne” zakupy online.

    Rozszerzenia dla sklepu na WordPress WooCommerce

    Twój sklep internetowy na WordPressie może wykorzystywać możliwości WooCommerce i dodatkowe rozszerzenia służące do:

    • generowania kuponów i promocji,
    • sprzedawania w różnych walutach,
    • integracji płatności,
    • ustalenia kosztów dostawy,
    • logowania przez serwisy społecznościowe,
    • dodawania opcji produktów (takich jak np. dodatkowo płatne opakowanie),
    • wyszukiwania produktów,
    • obsługi live chatu,
    • dodawania opinii przez klientów,
    • wysyłania e-maili z potwierdzeniami zamówień (rozszerzenie MailChimp).

    | Czy WordPress jest darmowy? To zależy

    WordPress.com jest darmową platformą. Jeśli posiadasz swój hosting i WordPressa instalujesz na swoim serwerze z WordPress.org, to wtyczka WooCommerce jest darmowa, tak jak wiele innych. Wtedy twoim kosztem jest tylko wykupienie miejsca na serwerze. W tym przypadku płatne są także niektóre wtyczki i motywy.

    Jeśli jednak chcesz instalować jakiekolwiek wtyczki bez wykupowania hostingu, musisz płacić abonament. Obsługa sklepu WordPress wymaga zainstalowania wtyczki, więc konieczne są opłaty.

    Kiedy przeniesienie sklepu internetowego jest dobrym pomysłem?

    Przeniesienie sklepu lub jego poważne zmodyfikowanie jest konieczne, jeśli strona:

    • wolno się ładuje,
    • jest słabo zoptymalizowana pod Google (np. nie ma mikrodanych),
    • nie ma wersji mobilnej lub źle działa na urządzeniach mobilnych,
    • potrzebuje więcej funkcjonalności,
    • jest trudna w obsłudze – od strony klienta (projekt funkcjonalny) lub właściciela (CMS).

     

    Powoli ładująca się strona może odstraszyć klientów

     

    | Czy sklep internetowy na WooCommerce jest dla ciebie?

    WordPress nie jest w stanie zagwarantować, że sklep będzie dokładnie taki, jak chcesz. Mimo dużej liczby wtyczek, może akurat nie być funkcjonalności, jakiej potrzebujesz. Jeśli natomiast zdecydujesz się na usługi agencji interaktywnej, w WordPressie da się zrobić niemal wszystko.

    Nie będziesz mieć wpływu także na panel administratora – co jest możliwe w przypadku dedykowanych systemów CMS (ale koszty będą również zupełne inne). Jeśli twoi pracownicy czy podwykonawcy korzystali do tej pory z innego systemu, musisz pamiętać o ich przeszkoleniu z WordPressa. Na szczęście sam system jest mało skomplikowany i dobrze sobie z nim radzą nawet laicy. Nie bez powodu jest najpopularniejszym CMS-em na świecie. Niemniej, lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować, że w dniu migracji nagle pojawią się problemy w obsłudze.

    Ze względu na swoją popularność, WordPress bywa celem ataków hakerskich. Ważne jest więc, by na bieżąco aktualizować system i wszystkie wykorzystywane wtyczki – wtedy korzystanie z niego jest bezpieczne.

     

    Omów z nami swój pomysł

    michal-ostrowski-kontakt

    Napisz do nas

       

      | O czym pamiętać przed przeniesieniem twojego sklepu internetowego na WordPress WooCommerce? Termin migracji

      Ważne! Przed jakąkolwiek zmianą w twoim sklepie internetowym zrób backup strony. Jeśli płacisz za kampanie reklamowe – od razu po przeniesieniu sklepu, zaktualizuj w nich linki.

      Backup strony jest zalecany przed każdą zmianą w sklepie

       

      Pamiętaj, aby wyznaczyć termin przenoszenia sklepu na czas, kiedy ruch jest najniższy. Dzięki temu unikniesz nadmiernej frustracji klientów. Migracja sklepu internetowego może trwać nawet kilka dni, szczególnie jeśli w sklepie jest wiele produktów, a system jest rozbudowany.

      Wybierz termin na przenoszenie sklepu odpowiednio wcześniej przed szczytem sprzedaży (np. świętami). Bot Google’a potrzebuje czasu na zaindeksowanie nowej witryny, więc początkowo nie będzie się pojawiała w wynikach wyszukiwania. Aby mieć pewność, że strona się zindeksuje tak szybko, jak to możliwe, zaktualizuj jej adres w Google Search Console.

      I na koniec złota zasada wszelkich wdrożeń. Nigdy nie zmieniaj nic na stronie internetowej w piątek. Najlepiej wprowadzać modyfikacje na poczatku tygodnia, kiedy programiści mogą szybko zareagować na ewentualne błędy.

       

      Google Search Console pozwala na dodanie adresu strony www do wyszukiwarki

       

      | Migracja sklepu internetowego. Co tak naprawdę trzeba przenieść do WordPressa?

      Jakie dane trzeba przenieść do WordPressa:

      • produkty – opisy, zdjęcia, tagi, warianty;
      • kategorie produktów;
      • opinie o produktach lub sklepie;
      • dane transakcji;
      • dane klientów;
      • strony statyczne – regulamin, strona “O nas”, FAQ, itp. – najczęściej wystarczy przenieść je ręcznie.

      Istnieją wtyczki, które pozwalają przemigrować wszystkie dane, np. Cart2Cart. Jeśli jednak twój sklep internetowy działa na bazie nieobsługiwanego CMS-a konieczne może być ręczne przeniesienie danych sklepu lub skorzystanie z usług agencji interaktywnej.

      Co warto zrobić przy okazji migracji sklepu na WordPress WooCommerce? Lifting graficzny i UX

      Podczas przenosin sklepu internetowego warto zwrócić uwagę na to, czy design się nie zestarzał – zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i układ funkcjonalny. Niemal ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że na WordPressie nie uda się znaleźć motywu graficznego z identycznym układem, jak ten, który był w sklepie do tej pory. Chyba, że planujesz współpracę z programistą i grafikiem.

      Dzięki migracji twojego sklepu, można przy okazji unowocześnić ergonomię z perspektywy klienta, ale i twojej i twoich pracowników.

      | Czy przenoszenie sklepu to dobry moment na nowe funkcjonalności?

      Kuszące mogą być nowe funkcjonalności dostępne na WordPressie. Nie przesadzaj jednak na tym etapie. Po pierwsze, każda nowa funkcja musi być przemyślana. Po drugie, im więcej wtyczek, tym wolniejsze działanie sklepu.

      Przeniesienie twojego sklepu internetowego być okazją do zmniejszenia liczby niepotrzebnych funkcjonalności – np. wtyczki Google+ czy Naszej Klasy. Są obecnie nieużywane i niepotrzebne.

      | Modyfikacje sklepu internetowego i co może z tego wyniknąć. Komunikacja i marketing

      Wielkie zmiany w twoim sklepie mogą wywołać różne reakcje, szczególnie jeśli posiadasz stałych klientów. Nawet świetnie przemyślane poprawki wpływające na ergonomię z perspektywy UX, czyli user experience, mogą się spotkać z krytyką.

      Wszelkie zmiany komunikuj wcześniej – np. za pomocą newslettera lub na fanpage’u. Jest to szczególnie ważne, jeśli obejmują ulepszenie lub dodanie nowych funkcjonalności lub jeśli przenoszenie sklepu utrudni działanie strony na kilka dni. Coś, co tobie wydaje się bardziej intuicyjne, dla innego użytkownika może okazać się utrudnieniem.

      | Inne platformy e-commerce. Czy to systemy dla twojego sklepu internetowego?

      Jeśli nie jesteś przekonany/a co do WordPressa jako idealnego systemu dla twojego sklepu, jest więcej platform, na które możesz zwrócić uwagę.

      Platformy SaaS dla twojego sklepu: Shoper, Shopify, Shoplo, Sky-Shop

      SaaS to software as a service, czyli “oprogramowanie jako usługa”. Są to systemy abonamentowe, których zaletą jest, to że nie trzeba mieć własnego serwera do ich instalacji. Nie martwisz się aktualizacjami, technicznym dostosowaniem strony do norm prawnych czy instalowaniem czegokolwiek. Od razu dostajesz pełny pakiet funkcjonalności i nie musisz dysponować większą kwotą na początek działalności. Miesięczny abonament wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

      W odróżnieniu od rozwiązań open source, systemów SaaS nie da się modyfikować.

      Ważne! W przypadku systemu Shoper i innych platform SaaS, to nie ty jesteś właścicielem sklepu, tylko firma, której płacisz abonament.

      Sklep internetowy Magento

      Magento to system zarządzania treścią (CMS) z wieloma wtyczkami do wyboru. Są one zazwyczaj droższe niż WordPressowe. “Cięższy” i bardziej rozbudowany system wymaga mocniejszych serwerów. Jest preferowany przez większe sklepy.

      PrestaShop, czyli darmowy system dla sklepu internetowego

      PrestaShop jest darmowym, open source’owym systemem zarządzania treścią wystarczającym dla większości sklepów internetowych. Tak jak w przypadku WordPress WooCommerce trzeba pamiętać, aby na bieżąco go aktualizować. Ma jednak większe wymagania co do hostingu. Korzysta z niego np. Decathlon.

      Darmowe sklepy internetowe w OpenCart

      OpenCart to darmowe rozwiązanie open source. Ma nieco mniej funkcjonalności niż Magento czy PrestaShop. Jest bardziej wydajny niż Magento.

      BigCommerce dla dużych graczy

      Droższy system zarządzania treścią dla średnich i dużych sklepów internetowych. Przy przekroczeniu ustalonego pułapu sprzedaży trzeba przejść na droższy plan.

       

      Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

      Napisz do nas

        Powiązane wpisy

        Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

        Skontaktuj się z nami