Jak generować duże zyski z fraz o niewielkiej liczbie zapytań?

Krótkie, trudne frazy w top10 Google

Jak wygenerowaliśmy duże zyski z fraz o niewielkiej liczbie zapytań?

Spis Treści

Listen to “Duże zyski z fraz o niewielkiej liczbie zapytań w google” on Spreaker.

Jak znaleźć się na wysokich pozycjach w Google, na trudne frazy, z dużym wolumenem ilości zapytań? To często pytanie i jednocześnie mokry sen marketerów i właścicieli mniejszych i średnich firm-te duże albo już tam są, albo są świadome tego, że obecność tam nie koniecznie przekłada się na wykładniczy wzrost wyników finansowych.

Proszę wybaczyć moją bezpośredniość w tym temacie, ale wielokrotnie miałem okazję rozmawiać z właścicielami firm, którzy z entuzjazmem i drżącym głosem opowiadali, jak oczami wyobraźni widzą swoją firmę na czołowych pozycjach na ważne dla siebie frazy, upatrując w tym ogromną szansę na szybującą w grę sprzedaż.

|Pozycjonowanie trudnych, ogólnych fraz

Po pierwsze musisz mieć świadomość, że w przypadku fraz z dużym wolumenem zapytań z reguły związana jest duża ilość podmiotów, które (może i jak Ty) widzą w wysokich na nie pozycjach szansę na wysoką sprzedaż własnych produktów i usług. Każdy z nich, na jakimś etapie odejmuje mniej lub bardziej zaplanowane próby zawalczenia o wysokie pozycje. Sytuacja ta sprawia, że w efekcie masz całkiem sporą liczbę realnych konkurentów, wśród których są i duże podmioty ze znaczącym budżetem na te działania. Sami procowaliśmy kilkukrotnie z budżetami w przedziale 7-15 tysięcy zł / m-c np. dla firm z branży stolarki okiennej czy e-commerce’ów.

Po drugie, ogólne zapytania to często użytkownik szukający dopiero ogólnych informacji. Robiący wstępny rekonesans. Dopiero w sytuacji szukania realnego rozwiązania czy zaspokojenia własnej potrzeby doprecyzowuje zapytanie do wyszukiwarki.

Czasem spełniająca powyższe kryteria, może być sytuacja, w której kilka lat temu prezes jednego z wiodących touroperatorów zażyczył sobie, aby w ramach działań SEO skupić się na frazie “wycieczki”, którą w szczerej rozmowie odradzałem. Po ponad roku prace zakończyły się wprowadzeniem do top3 jednej z domen firmy Almatur. Panu prezesowi zajęło około 6 miesięcy, aby dojść do wniosków, które były dla mnie oczywiste i o których informowałem przed rozpoczęciem działań i inwestycją niemałych budżetów w prace. W tej branży celowanie w bardzo ogólne frazy nie jest dobrą decyzją.

Oczywiście wysokie pozycje na frazy ogólne w google, to też często potwierdzenie prestiżowej pozycji samej firmy na danym rynku. Sam jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taką cenę za ten mało namacalny prestiż Twój biznes jest w stanie zapłacić.

Alternatywą dla fraz ogólnych jest skupienie się na bardziej złożonych zapytaniach, w których możemy się faktycznie skupić na naszej grupie docelowej. Zakres prac seo w takiej sytuacji jest zdecydowanie mniejszy, a klient zdecydowanie bliższy zakupu.

Przykład, fraza ogólna „sklepy internetowe”:

Plusy wysokich pozycji na tę frazę dla agencji interaktywnych jak SOLV™ wydają się oczywiste, ale czy na pewno? Oto dlaczego w tym obszarze skupiliśmy swoje działania na frazach bardziej złożonych i jak to się dla nas skończyło. Wnioski nie są stricte teoretyczne, gdyż mieliśmy okresy kiedy nasz serwis był wysoko na tę, czy inne ogólne frazy z tego obszaru.

 • Duża liczba zapytań niekwalifikowalnych, w których użytkownicy dopiero robili rozeznanie, tak naprawdę nie byli gotowi do zakupu
 • Bardzo wysokie koszty działań i zasobów koniecznych do osiągnięcia celu, często liczone w dziesiątkach do setek tysięcy zł rocznie
 • Długi czas oczekiwania na pojawienie się w top 10 (1 do 3 lat-oczywiście wiele zależy od pkt startowego)
 • Niezwykle duże nakłady pracy na obsługę nieefektywnych zapytań
 • Większość zapytań trafiająca od użytkowników niewyedukowanych, co wiązało się z koniecznością poświęcania czasu na tłumaczenie skomplikowanych mechanizmów zwłaszcza w wycenie bardziej złożonych projektów
 • Spory odsetek „fejkowych” zapytań firm konkurencyjnych (pozdrawiam szczególnie agencję Intellect 🙂 )
 • Brak gwarancji, że algorytm google zareaguje pozytywnie na działania zmierzające do podniesienia pozycji na trudne frazy dla naszej domeny
 • Zapytania kwalifikowane z reguły trafiały do kilkunastu agencji, rekordziści wysyłali nawet do 20 firm jedno zapytanie 🙂 czasami w otwartej formie, zapewne z nadzieją, że agencje interaktywne będą się biły o zlecenie, a oni dostaną najlepszą możliwą ofertę. Prawda jest zgoła odmienna, ale to temat na zupełnie odrębny artykuł.
 • Zapytania spoza stacku technologicznego, w którym działa firma (CMSy open source WooCommerce, Prestashop, Magento)

|Czy pozycjonowanie fraz z niewielką liczbą zapytań ma sens?

Co wiec z alternatywą? W naszym konkretnym przypadku staraliśmy się tak dobrać frazy, aby wyeliminować bolączki zapytań z fraz ogólnych. Z racji tego, iż w obszarze sklepów internetowych poruszamy się głównie z wykorzystaniem platform open sourcowych skupiliśmy się na kilkudziesięciu kombinacjach fraz opisujących nazwy poszczególnych systemów CMS, frazy „sklepy internetowe” oraz najczęstszych „problemów”, których rozwiązania Klient szuka.

Mimo iż liczba fraz objętych tym projektem wyniosła blisko 20 kombinacji, nawet rozproszone działania na taką liczbę fraz, były tylko ułamkiem kosztów, jakie musielibyśmy ponieść, skupiając się na jednej, ogólnej i trudnej frazie.

Wnioski:

 • zdecydowanie niższe koszty działań
 • szybszy czas wejścia to top10/5 (3-6 miesięcy)
 • szybszy zwrot z inwestycji
 • wyedukowany Klient, zwracający się z konkretną potrzebą

Oczywiście nie będę dmuchał różowego powietrza, że każde zapytanie, trafiające do nas w efekcie tych działań kończy się wysoko marżowym kontraktem, jednakże relacja inwestycji do wartości umów, jakie podpisujemy każdego miesiąca, jest dowodem słuszności tego kierunku. Jeśli jesteś ciekaw cyfr, gdybyśmy mieli zewaluować pracę i zasoby przeznaczone tylko na tę grupę fraz to miesięczny koszt wynosi w okolicach 1500 zł, a jego efektem jest z reguły kilka umów w miesiącu o wartości oscylującej w przedziale 30-50 tys. / mc.
Oczywiście na należy przykładać naszej miary do innych branż, inaczej planujemy działania dla e-commerce’ów inaczej dla b2b, inaczej dla b2c, zawsze mając na uwadze w konsultacji zerowej taki dobór fraz, aby możliwie szybko zmonetyzować naszym Klientom inwestycję w nasze działania.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie frazy dobierzemy dla Twojego biznesu, odezwij się do nas, zaczniemy od krótkiej rozmowy i przesłania Ci małej analizy wybranej firmy konkurencyjnej 🙂

Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

Napisz do nas

  Powiązane wpisy

  Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

  Skontaktuj się z nami