fbpx

Ile kosztuje strona internetowa i skąd różnice w cenach?

Ile kosztuje strona internetowa i skąd różnice w cenach?

Ile kosztuje strona internetowa

Drogi odwiedzający, w tym wpisie postaram się wskazać kilka ważnych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze firmy, zanim zlecisz jej stworzenie nowej strony internetowej. Odpowiem, a przynajmniej spróbuję, na pytanie …

| Ile kosztuje strona internetowa / www?

Zacznijmy od początku. Proces, w którym klient przystępuje do wyboru wykonawcy, przeważnie zaczyna się od maila, wysłanego do kilku agencji / freelencerów.

Zlecę wykonanie strony internetowej dla firmy lub modyfikację istniejącej.
Strona nie duża, do 6 podstron, ładna szata graficzna, zakładka kontakt, oferta…

Po paru godzinach lub dniach (w zależności czy w agencji nie zabrakło akurat kawy) klient otrzymuje pierwsze oferty. Tu pojawia się pierwszy problem – OGROMNA rozbieżność cenowa. Sytuacja staje się frustrująca, przecież nikt nie chce wyjść na przysłowiowego „jelenia” – przepłacając, z drugiej zainteresowany pragnie mądrze zainwestować pieniądze… Komu zaufać?

Dygresja autora: w jednym z przetargów na realizację portalu dla jednostki samorządowej, rozstrzał cenowy otrzymanych ofert wynosił ponad 90 tyś zł, najtańsza oferta wyceniała pracę na 900zł netto, najdroższa na bagatela 96000 zł. Wykonanie serwisu według wskazówek przetargowych to ok. 2,5 miesiąca pracy…

Takie sytuacje powtarzają się niezwykle często.

| Co jest przyczyną?

Z jednej strony niskie kompetencje oferentów, nieświadomych ile pracy trzeba włożyć w serwis, który nie tylko „będzie”. Z drugiej, co ważniejsze, przeświadczenie samych klientów o trafności własnych osądów, przekonanych, że znaleźli wykonawcę, który robi SZYBKO, TANIO i DOBRZE, choć logika podpowiada, że tak nie jest.

Tania strona internetowa, czy to możliwe?

| Syndrom bratanka siostry kolegi, syna szwagra lub znajomego, znajomego od informatyki i komputerów oraz wszelkiej pomocy internetowej – kto chce skorzystać z Twojej niewiedzy?

Niemal każdy profesjonalny webdeweloper spotkał się z tym zjawiskiem nie raz. W dużym uproszczeniu, polega ono na przekonaniu, że tej samej jakości usługi może oferować członek rodziny lub znajomy (zwykle uczeń, student lub „informatyk”) za niewielką część kwoty zaproponowanej przez agencję interaktywną.

Pytanie jest dość proste – I CO DALEJ? Z odpowiedzią trochę gorzej, ale powoli…

Każdy szanujący się przedsiębiorca chciałby, aby jego strona internetowa odzwierciedlała zarówno kompetencje jak i profesjonalizm. W tym miejscu pojawia się dylemat: komu zlecić wykonanie czegoś, co od samego początku będzie wizytówką firmy, którą niejako sam stworzyłem?

Myślę sobie „nie jestem specjalistą w dziedzinie tworzenia stron www, a za rogiem czeka ogrom naciągaczy, którzy, krótko mówiąc, „odwalą fuszerę” – wezmą nie dużo, jednak efekt na pewno mnie nie zadowoli…”

Krążąc po sieci, szukając inspiracji na własną stronę internetową, można znaleźć wiele niedociągnięć, uproszczeń, bo przecież co to za problem? Wklei się kilka fotek, odrobinę tekstu, parę odnośników i sprawa załatwiona! Większość zamawiających wie, że potrzebny jest projekt, później „jakoś” trzeba uzupełnić treści, wrzucić całość do internetu pod domenę. Dobrze, ale zaraz, przecież mówimy tu o tym, że ktoś Nas naciąga… No więc?

Parę słów wyjaśnień:

| Proces tworzenia strony internetowej

Warto na wstępie poruszyć jedną kwestie – nie ma czegoś takiego jak prosta strona internetowa. To nie jest proces trwający 5 minut. Każdy, nawet najmniejszy szczegół musi być odpowiednio dopracowany – w końcu mówimy o efekcie, który ma być zadowalający, prawda?

Co ważniejsze – nie kupujemy gotowego produktu. Porównajmy to do malowania obrazu. Mamy dziadka, który jest w podeszłym wieku i, co za tym idzie, również staroświecki. Postanowił, że zleci malarzowi namalowanie swojego portretu. Plastyk przyszedł, porozmawiał, przypatrzył się dziadkowi. Zaczął malować, ale to czy efekt będzie zadowalający, zależy po pierwsze od umiejętności artysty – jego doświadczenia, kontaktu z Naszym dziadkiem. Po drugie zaangażowania w wykonywaną czynność.

Praca nad obrazem oraz kilkoma innymi rzeczami, również STRONĄ INTERNETOWĄ wymaga czasu, zaangażowania itp. Należy pamiętać, iż zlecając jej stworzenie, płacimy za wykształcenie i doświadczenie, czyli długie godziny siedzenia nad książkami bądź praktycznymi zajęciami, które następnie mają owocować naszym zadowoleniem z wykonanego zadania.

Uporządkujmy informacje,

| Co jest najważniejsze przy budowaniu strony internetowej?

 • Kontakt z klientem

Podczas rozmowy wstępnej należy omówić na tyle dużo szczegółów, aby uniknąć zadawania niepotrzebnych pytań w późniejszym czasie. Krótko mówiąc – im więcej informatyk dowie się na tym etapie, tym łatwiej będzie mu stworzyć projekt, odpowiadający kryteriom wyznaczonym przez klienta.

 • Projekt i grafika

szerokie pole popisu posiada osoba/firma budująca naszą stronę. Jeśli ja jestem laikiem, to grafik musi zaproponować na tyle dobre rozwiązania, by odpowiadały moim potrzebom i gustom. Nadchodzi czas, by przedstawić klientowi koncepcję wyglądu strony, obróbki otrzymanych od niego zdjęć, umieszczonych według wyznaczonych kryteriów.

 • Uzupełniamy treści i programujemy

Po pierwszym etapie (akceptacji wyglądu strony www) następuje cięcie grafiki w taki sposób, by można wyświetlić ją na stronie. Standardowo, wdraża się obecny system CMS, będący panelem administracyjnym do zarządzania treścią. Programuje on specjalne funkcje jak np. newsletter, e-sklep, slajdery graficzne i inne – w zależności od zlecenia, czyli zapotrzebowania klienta. Twórca strony umieszcza treści, nadesłane od klienta, przy równoczesnym wprowadzeniu wszystkich poprawek – sugestii zleceniodawcy (w tym miejscu pojawia się również testowanie całości – widzimy, jak strona się komponuje oraz czy funkcjonuje według początkowych założeń).

Co dalej? Nie myśl, że to wystarczy…

 • Finalne podsumowanie i sprawdzenie

Przerzucenie plików na serwer klienta, podpięcie całości oraz uruchomienie pod domeną. Trzeba jeszcze sprawdzić, czy strona działa na wszystkich przeglądarkach, przekazać dostępy zleceniodawcy i to chyba wszystko….

Jakie tam wszystko?

Skoro sami nie znamy się na tworzeniu strony, to czy jesteśmy ekspertami od monitorowania? Ty jesteś przedsiębiorcą – siedzisz w papierkach, jeździsz na konferencje itp. Płacisz za to, aby Twoja strona funkcjonowała jak należy. Przecież sam jej nie stworzyłeś, dlatego patrząc na to nowe cudeńko, przychodzi Ci na myśl wiele pytań do…. osoby, która dla Ciebie ją stworzyła.

Oczywiście, to wszystko zawarte jest w cenie. Osoby, które na co dzień zajmują się tworzeniem stron www, doskonale zdają sobie sprawę, że nikt nie pracuje w tej branży charytatywnie. Cena, wykonanej pracy, obejmuje również przeszkolenie Ciebie – jak korzystać z własnej wizytówki.

ile kosztuje strona internetowa

| Dlaczego strona internetowa nie może być wykonana za 300, 400 czy 500 zł?

To proste – pomyśl o tym, że gdyby zebrać wszystkie czynności, towarzyszące przy całym procesie budowy strony www, minęło by trochę czasu. A mianowicie – około 2 tygodni. W dzisiejszych czasach nie znajdziemy specjalisty z jakiejkolwiek dziedziny, który za 2 tygodniowy czas pracy, wymagającej wiedzy w danym zakresie, policzy sobie 400 zł. Zatem, dlaczego w przypadku tworzenia strony internetowej, miałoby być inaczej?

Pamiętaj, płacisz za coś, czego nie potrafisz sam wykonać, a osoba, której to zlecasz, posiada wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie – dlatego to musi kosztować!

Porządna strona www – wykonana na odpowiednim poziomie, niosąca ze sobą pewien standard usług oraz samej obsługi klienta przez wykonawcę – jak wszystko na tym świecie kosztuje.

| NIE DAJ SOBIE WMÓWIĆ, ŻE JEST INACZEJ!

Zastanów się, na czym oszczędza wykonawca oferując taką cenę? Gdzie tkwi haczyk?

Najprawdopodobniej w tym, że brak mu umiejętności, chęci oraz doświadczenia. Istnieje spore ryzyko, że przed końcem zlecenia odpuści sobie współpracę z Tobą, gdyż nie jest to jego jedyne źródło dochodu. Gdy zostawi Cię bez dostępu do własnej strony internetowej, dopiero wtedy poczujesz niesprawiedliwość… W tym momencie najczęściej zleceniodawcy idą po rozum do głowy i wybierają się do specjalisty. Płacą wtedy podwójnie, ale ważne jest to, aby uczyć się na błędach.

Każdy potrafi kopnąć piłkę, lecz nie każdy gra w reprezentacji” – powiedzenie idealnie odzwierciedlające sytuację w tej branży. Nie licz na to, że student informatyki zastąpi Ci specjalistę z wieloletnim doświadczeniem i wykształceniem, potwierdzonym nie tylko dyplomem, ale również certyfikatami istotnymi w tej dziedzinie nauki.

Mam nadzieję, że odpowiedź na pytanie „ile kosztuje strona internetowa, pojawiające się coraz częściej w relacji zleceniodawca – zleceniobiorca w dziedzinie IT,  jest dla Ciebie satysfakcjonująca. A jeżeli chcesz wiedzieć ile kosztuje strona internetowa wykonana przez naszą agencję – zapraszamy do wypełnienia formularza z zapytaniem.

wycena strony internetowej

Studio marketingu internetowego, gdzie nowoczesne technologie łączą się z przemyślanymi koncepcjami, otwartą komunikacją w którym przekuwamy internautów na Klientów Twojej firmy.

kontakt6

FORMULARZ KONTAKTOWY
 • Imię*
  0
 • Adres e-mail*
  1
 • Numer telefonu*
  2
 • Jeżeli nie chcesz podawać numeru telefonu, napisz do nas bezpośrednio na adres mailowy [email protected]
  3
 • Usługi*
  Strona internetowa
  Sklep internetowy
  Pozcyjonowanie
  Marketing Internetowy
  Google Kampania AdWords SOLV
  Inne
  4
 • Treść wiadomości*Informacje dodatkowe
  5
 • 6
 • Przepiszlitery
  7
 • 8
 • 9