Hosting współdzielony – ranking rozwiązań i dostawców

Szukacie hostingu dla swojej strony firmowej? Zapewne zaczynacie od wpisania hasła do wyszukiwarki i… pojawiają się problemy. Wyszukiwarka podpowiada oferty hostingu, ale zaczynacie się gubić w jego rodzajach i ofertach. Co robić? Jeśli wasza strona ma funkcjonować jako wizytówka z podstawowymi danymi, nie łamcie sobie głów. Wystarczy wam hosting współdzielony. Przeczytajcie czym jest i którego dostawcę najlepiej wybrać!

 

Co to jest hosting współdzielony?

Czy jest hosting współdzielony? To po prostu przestrzeń dyskowa udostępniana klientom, która znajduje się na serwerze dostawcy usług hostingowych, z przestrzeniami innych użytkowników na jednej maszynie. Takie rozwiązanie opiera się na działaniu jednego systemu na serwerze, który zarządza plikami wszystkich użytkowników, zazwyczaj tego typu serwer korzysta z jednego IP. Po stronie użytkownika tego typu hosting jest intuicyjny w obsłudze – klient otrzymuje dostęp (login i hasło) do panelu administracyjnego, z poziomu którego może zarządzać podstawowymi ustawieniami. Mało tego, serwery w ramach hostingu współdzielonego administrowane są w całości poprzez dostawcę hostingu, a cała ich zawartość co jakiś czas jest archiwizowana. Dzięki temu wszelkie trudniejsze operacje i tworzenie kopii zapasowych leży po stronie dostawcy usługi.

Różnice między hostingiem współdzielonym a VPS i serwerami dedykowanymi

Czym różni się hosting współdzielony od innego rodzaju hostingów? W przypadku serwera VPS różnica polega nie na zapleczu sprzętowym, ale na metodzie wykorzystania fizycznego serwera. O ile hosting współdzielony opiera się na przechowywaniu danych różnych użytkowników na jednym dysku i są one administrowane z poziomu jednego systemu operacyjnego przez administratorów, o tyle w przypadku serwera VPS te pliki są zarządzane z poziomu osobno instalowanych maszyn wirtualnych, a każda z nich posiada własny system – dowolnie konfigurowalny. Serwer dedykowany to z kolei rozwiązanie oparte na osobnych fizycznych serwerach – w całości wynajmowanych użytkownikom i niedzielonych ani fizycznie, ani wirtualnie. W przypadku działalności o małej lub średniej skali wystarczającym rozwiązaniem jest hosting współdzielony. Przede wszystkim jest rozwiązaniem najtańszym.

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

  Hosting współdzielony: plusy i minusy

  Tak, największą zaletą hostingu współdzielonego jest cena – to kilkaset złotych rocznie, wliczając już w cenę obsługę administracyjną. Jest to w zasadzie cena całkowita za utrzymanie serwera i całej strony. Drugim plusem jest niewątpliwie wygoda – obsługa odbywa się za pomocą prostego panelu administracyjnego, a w zasadzie wszelkie prace wymagające większego zaawansowania technicznego wykonywane są przez dostawcę usługi. Hosting współdzielony to także wliczone w cenę wykonywanie regularnych kopii zapasowych.

  Oczywiście hosting współdzielony także posiada pewne wady. Najpoważniejszą z nich jest brak możliwości konfiguracji serwera. Ze względu na charakter usługi użytkownicy nie mają możliwości stosowania dowolnych ustawień serwera, co przy większej komplikacji działania prowadzonego serwisu może być dużą przeszkodą. Zazwyczaj w podstawowej cenie zawarty jest jeden adres IP, co oznacza, że wszyscy użytkownicy przestrzeni dyskowej używają tylko niego. To może rodzić komplikacje w przypadku, np. nadmiernego wykorzystania komunikacji mailowej przez jednego z użytkowników serwera. Ogólnie to rozwiązanie jest mniej bezpieczne niż droższe alternatywy.

  Ranking hostingów współdzielonych

  Zanim zdecydujemy się na wybór dostawcy usług hostingowych warto przeprowadzić analizę najbardziej popularnych ofert hostingu współdzielonego. Warto nie kierować się samą nazwą dostawcy i pozycją oferty w wyszukiwarce, ale rzetelnie przyjrzeć się oferowanym rozwiązaniom. Poniższe dane oparliśmy na ofertach 10 popularnych dostawców hostingu współdzielonego. Są one aktualne na początek października 2018 roku.

  Nazwa Cena* Pojemność Transfer
  az.pl 25,00 zł 100 GB Bez limitu
  dhosting.pl 200,00 zł 50 GB Bez limitu
  domena.pl 400,00 zł 300 GB Bez limitu
  hekko.pl 89,90 zł 50 GB 500 GB/mc
  hostinguj.pl 420,00 zł 35 GB Bez limitu
  idhosting.pl 600 zł 50 GB Bez limitu
  kylos.pl 200,00 zł 50 GB Bez limitu
  mintshost.pl 360,00 zł 50 GB 500 GB/mc
  ovh.pl 240,00 zł 250 GB Bez limitu
  progreso.pl 150,00 zł 50 GB Bez limitu

  * Ceny za rok

  Podane powyżej wartości to podstawowe parametry, na jakie powinniśmy zwracać uwagę przy okazji szukania dostawcy hostingu współdzielonego. Warto pamiętać, że oprócz nich trzeba zwrócić jeszcze uwagę na inne opcje dodatkowe (SSL w cenie, liczba kont pocztowych i inne). Powyższe porównanie ma charakter poglądowy i jest wstępem do dalszej analizy ofert.

  Zobacz także Serwer VPS

  Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

  Napisz do nas

   Powiązane wpisy

   Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

   Skontaktuj się z nami