Który serwer VPS wybrać? Ranking hostingów VPS

Który serwer VPS wybrać? Ranking hostingów VPS

Prowadzenie swojego serwisu w internecie nie już tak trudne jak choćby 10 lat temu, ale nadal wymaga od właściciela sporo pracy. Także na etapie najwcześniejszym, kiedy należy wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie infrastrukturalne. Wśród nich, jak wiemy, znajduje się wybór usługi hostingowej, ale przede wszystkim – decyzja dotycząca preferowanego rozwiązania. Dziś przyjrzymy się bliżej dostawcom usługi hostingu VPS.

Co to jest hosting VPS?

Serwer VPS, czyli wirtualny serwer prywatny (ang. virtual private server) to rozwiązanie elastyczne, polecane zwłaszcza osobom prowadzącym bardziej zaawansowaną działalność. VPS jest stosunkowo nowym rozwiązaniem opartym na wykorzystaniu mechanizmu emulacji maszyny na serwerze. Można powiedzieć, że VPS to hosting hybrydowy – łączący zalety hostingu współdzielonego oraz serwera dedykowanego. Użytkownik, decydując się na takie rozwiązanie, otrzymuje pełne parametry maszyny (jak w przypadku serwera dedykowanego), choć fizyczne jest to wydzielona przestrzeń dyskowa (jak w przypadku serwera współdzielonego).

Jaka jest różnica między serwerem VPS a hostingiem współdzielonym?

Różnice między hostingiem VPS a hostingiem współdzielonym dla osób, które są mniej zorientowane w temacie mogą być mało czytelne, choć w zasadzie są kluczowe i decydują o tym, że sporo prowadzących swoje serwisy decyduje się na to pierwsze rozwiązanie. Hosting współdzielony polega na tym, że otrzymujemy przestrzeń dyskową na serwerze, na którym posiadają ją także inni użytkownicy. Nasze pliki fizycznie „sąsiadują” z plikami innych użytkowników na dysku, użytkownicy zazwyczaj posiadają jeden adres IP, a całość jest obsługiwana w ramach jednego systemu. W przypadku rozwiązania VPS na tym dysku każdy użytkownik otrzymuje wirtualną, „wydzieloną” maszynę – co daje efekt odseparowania plików i dodatkowego ich zabezpieczenia. Dlaczego to tak istotne?

Serwery VPS – plusy i minusy

Niewątpliwą zaletą hostingu VPS jest właśnie wspomniane odseparowanie naszych plików od plików innych użytkowników. Dzięki temu, w przypadku ataku hakerskiego, czy też innych nieprzewidzianych sytuacji, np. nagły skok ruchu na serwisach, które sąsiadują z naszym serwisem na serwerze, dostajemy dodatkowe zabezpieczenie, które nawet w takim przypadku pozwala zabezpieczyć naszą działalność. Hosting VPS to po prostu znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż hosting współdzielony. Jest to również tańsza alternatywa dla firm, które szukają hostingu dedykowanego – oferty hostingu VPS są nieraz kilkukrotnie tańsze, a usługa w zasadzie w większości przypadków będzie zaspokajała potrzeby klienta.

Nie wszystko złoto co się świeci, dlatego też i hosting VPS ma swoje wady, które powodują, że to rozwiązanie niekoniecznie będzie dobre dla wszystkich, którzy szukają serwera. Emulacja maszyny powoduje, że dostawca hostingu nie będzie nas wspierał w sprawach administracyjnych, więc konfiguracja serwera leży w całości po naszej stronie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku panelu administracyjnego – standardowo nie jest on instalowany. To również opcja, z której można skorzystać, ale na własną rękę. Należy zatem albo mieć sporą wiedzę techniczną, albo zatrudnić administratora, który zadba o wszystko w naszym imieniu. Z tego też powodu po naszej stronie będzie leżało zadbanie o wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Pozostają też kwestie finansowe – hosting VPS jest droższy niż klasyczny hosting współdzielony.

Ranking rozwiązań VPS

Przechodzimy do sedna sprawy – oczywiście, jeśli hosting VPS to dobre dla was rozwiązanie. Jak wyglądają warunki u dostawców hostingu VPS? Wybraliśmy kilka spośród najciekawszych ofert świadczenia tej usługi. Poniższe dane są aktualne na początek października 2018 roku i mają przybliżyć szczegóły najbardziej popularnych ofert.

NazwaCena*PojemnośćPamięć RAMCPU
biznes-host.pl45,90 zł80 GB4 GB2×2.4 GHz
hekko.pl49,00 zł80 GB4 GB2×2.4 GHz
hitme.pl90,00 zł60 GB3 GB2xCPU Intel Xeon
homecloud.pl68,00 zł100 GB8 GB4vCore @2GHz
idhosting.pl59,00 zł**80 GB3 GB3.4 GHz
microvps.pl39,95 zł100 GB2 GBIntel e3/e5
mintshost.pl54,00 zł100 GB2 GB2×2.4 GHz
nazwa.pl49,99 zł100 GB8 GB4vCPU Intel Xeon E5
ovh.pl47,99 zł80 GB8 GB2×2.4 GHz
vipower.pl100,00 zł80 GB8 GB8 GHz

* Podane ceny netto miesięcznie.
** Cena brutto.

Oczywiście podajemy jedynie podstawowe dane, które pomogą zorientować się w charakterze oferty. Poza wspomnianymi parametrami warto jeszcze zwrócić uwagę na oferowane limity transferu (jedynie niektórzy dostawcy oferują serwery VPS bez limitów!) oraz dodatkowe opcje (SSL, konta pocztowe itd.).

Warto też zauważyć, że wykupienie tego rodzaju hostingu jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, gdyż nawet w najtańszej z oferowanych opcji roczny koszt utrzymania takiego serwera (bez dodatkowych kosztów administracyjnych) to kwota rzędu około 590 zł! Jeśli jednak to najlepsza i najbezpieczniejsza dla was opcja, prowadzicie sklepy internetowe czy większe serwisy – gorąco zachęcamy do przeanalizowania ofert i wybrania najlepszej z nich!

kontakt6

FORMULARZ KONTAKTOWY
 • Imię*
  0
 • Adres e-mail*
  1
 • Numer telefonu*
  2
 • Jeżeli nie chcesz podawać numeru telefonu, napisz do nas bezpośrednio na adres mailowy [email protected]
  3
 • Usługi*
  Strona internetowa
  Sklep internetowy
  Pozcyjonowanie
  Marketing Internetowy
  Google Kampania AdWords SOLV
  Inne
  4
 • Treść wiadomości*Informacje dodatkowe
  5
 • 6
 • Przepiszlitery
  7
 • 8
 • 9

SOLV™