Trzy rzeczy które musisz zrobić, aby Twoja strona działała szybciej

Żeby było konkretnie, zakładam, że zdajesz sobie sprawę z potrzeby posiadania szybkiej strony niezależnie czy potrzeba ta jest motywowana chęcią spoglądania łaskawiej na Twoją stronę przez boty google, w kontekście wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, czy też chcesz, aby po prostu użytkownikom wygodnie korzystało się ze strony internetowej.

Spis Treści

Listen to “Trzy rzeczy które musisz zrobic aby Twoja strona działała szybciej” on Spreaker.

Zatem do rzeczy, trzy elementy, które musisz wdrożyć u siebie to:

Uruchom funkcję cachowania strony

Zwłaszcza jeśli twoja strona lub twój sklep korzysta z systemu open source. Nie będę bardzo technicznie opisywał, jak wygląda taki proces, ale zdecydowanie skraca czas dostępności strony od momentu wejścia, gdyż serwuje użytkownikom statyczne strony wygenerowane wcześniej. Bez tego mechanizmu, aby było możliwe wyświetlenie strony, za każdym razem kiedy użytkownik wchodzi na stronę, jest ona „składana” z poszczególnych elementów, np. nagłówek pobierany jest z innego pliku, stopka z innego, zasadnicza część strony z innych + treści są pobierane np. z baz danych, pobierane są również komponenty elementów zewnętrznych. Cały ten proces sprawia, że wyświetlenie strony jest pewnym wysiłkiem dla serwera i musi chwilę potrwać, aż skompletuje potrzebne dane. Część CMSów ma wbudowaną tę funkcjonalność, należy ją odpowiednio skonfigurować. Jeśli korzystasz z platformy wordpress masz całą masę wtyczek do dyspozycji w płatnej i darmowej wersji, np. „fastest cache”, „w3 total cache” itd.

Skonwertuj wyświetlane obrazy do nowych formatów plików

Nowe formaty zajmują zdecydowanie mniej miejsca aniżeli archaiczne jpg czy png. Jest kilka standardów, każdy wspierany przez inne podmioty. Jednym z popularniejszych formatów plików graficznych jest webp, promowany i wspierany przez Google. Korzyści są oczywiste, mniejszy rozmiar to nie tylko mniej miejsca zajmowanego na serwerze, ale przede wszystkim w dużej skali ogromna oszczędność na transferze, no i szybsze wyświetlenie na ekranie odbiorcy 🙂 Jak wyżej, jeśli korzystasz z platformy WordPress, istnieje sporo rozwiązań konwertujących grafiki do nowych formatów.

Uruchom dla swojej strony usługę CDN (content delivery network)

Jest to usługa polegająca na instalowaniu fragmentów kopii serwisu internetowego takich jak zdjęcia, video w wielu serwerach danych, rozlokowanych na całym świecie. W wyniku czego strona działa zawsze szybciej. Zyskujemy: skrócenie geograficznej drogi danych, odciążenie głównego serwera HTTP, asynchroniczne ładowanie danych. Jednym z najpopularniejszych usług tego typu jest Cloudflare, jednak osobiście polecam skorzystanie z sieci CDN Google lub Amazon. Jak w poprzednich dwóch sytuacjach, jeśli korzystasz z popularnych systemów cms jak wordpress w repozytorium wtyczek znajdziesz gotowe rozwiązania do implementacji.

Szybkości na łączach 🙂

Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

Napisz do nas

    Powiązane wpisy

    Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

    Skontaktuj się z nami