Ranking: gdzie zarejestrować domenę?

Otwierasz firmę i zaczynasz planować uruchomienie własnej strony internetowej? A może po prostu ruszasz z działalnością w sieci. Jeśli tak, to z pewnością musisz zmierzyć się z wyzwaniem w postaci rejestracji domeny. Jak to zrobić? Od czego zacząć i jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług? Sprawdź!

 

Kim jest dostawca domen?

Dostawca domen to firma umożliwiająca zarejestrowanie i utrzymanie wybranej przez nas domeny. Taka firma ma podpisaną umowę z jedynym właścicielem wszystkich domen w Polsce – Naukową i Akademicką Siecią Komputerową i w jej imieniu odsprzedaje prawa do korzystania z danej domeny użytkownikom końcowym. Warto o tym pamiętać – posiadacz domeny wcale nie jest jej właścicielem. Podobnie nie jest nim dostawca, u którego dokonujemy rejestracji. Cały czas należy ona do NASK, a my możemy jej używać na zasadzie czasowej dzierżawy.

Pułapki – jakie triki stosują dostawcy domen?

Którego z dostawców wybrać? Na rynku mamy do czynienia z wieloma serwisami oferującymi rejestrację domen, więc początkowo można czuć się nieco zagubionym w ofertach, na jakie możemy się natknąć w sieci. Dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób zabrać się do sprawy. Zwłaszcza, że przy odrobinie nieuwagi można sporo za taką usługę przepłacić.
Dostawcy domen stosują różne triki sprzedażowe, żeby nakłonić potencjalnych klientów do zarezerwowania domeny właśnie u nich. Do najpopularniejszych i w zasadzie najczęściej stosowanych należy stosowanie bardzo niskich cen w odniesieniu do samej rejestracji domen lub wręcz… rejestrowanie ich za darmo! Oczywiście tylko teoretycznie, bowiem dostawcy w procesie transakcyjnym w mniej lub bardziej podstępny sposób, dorzucają nam do zamówienia dodatkowe usługi. W takim przypadku relatywnie drogie jest również przedłużenie ważności domeny, co jest o tyle ważne, że często jej transfer do innego dostawcy nie jest prosty, a podejmowanie ryzyka i ponowne wykupienie domeny u innego dostawcy po jej wygaśnięciu – absolutnie nieopłacalne. Należy mieć to zawsze na uwadze, gdyż niemal w każdym przypadku rejestracja domeny jest dokonywana z myślą o projekcie, który będzie żył dłużej niż rok.
Ważna uwaga na marginesie – przy wyborze dostawcy domeny liczy się tylko cena. Wszyscy dostawcy domen są afiliatami NASK-u i ich podstawowa oferta (bez dodatkowych usług) dotyczy w każdym wypadku tego samego – rejestracji danej domeny oraz przedłużenia dzierżawy.

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

  Rejestracja domeny – ranking dostawców

  Zatem, gdzie najlepiej zarejestrować domenę? Przejrzeliśmy oferty 20 najczęściej pojawiających się w wynikach wyszukiwania dostawców domen. Sprawdziliśmy warunki rejestracji i przedłużenia na rok domeny.pl, czyli najpopularniejszej i jedynej sensownej, jeśli prowadzimy działania w naszym kraju. Oczywiście, jeśli prowadzicie działalność o innej skali, to ceny mogą znacząco się różnić, ale poniższe badanie dobrze przedstawia polityki cenowe dostawców tej usługi.
  Warto zauważyć, że w przypadku chęci zarejestrowania danej domeny, najlepszą metodą jest po prostu przeklikanie ofert co najmniej kilkunastu dostawców i porównanie proponowanych cen za rezerwację i co najmniej roczne przedłużenie. Poglądowo przedstawiamy poniżej zestawienie cen w III kwartale 2018 roku, które pomoże znaleźć najtańszą ofertę.

  Domena .PL
  Rejestracja + 1 rok Przedłużenie Dostawca
  9,99 zł 40,64 zł ovh.pl
  12,18 zł 72,57 zł futurehost.pl
  13,99 zł 71,99 zł atthost.pl
  14,64 zł 73,68 zł vbiz.pl
  1 zł 92,25 zł dhosting.pl
  4,90 zł 89 zł superhost.pl
  0 zł 94,99 zł domeny.pl
  12,24 zł 84,87 zł hekko.pl
  14,76 zł 84,87 zł linuxpl.com
  14,90 zł 86,10 zł webd.pl
  0 zł 110,70 zł lh.pl
  12,18 zł 109,47 zł dinfo.pl
  0 zł 123 zł strefa.pl
  0 zł 123 zł nazwa.pl
  0 zł 123 zł kei.pl
  23,37 zł 109,47 zł hostingfirmowy.pl
  0 zł 135,18 zł az.pl
  0 zł 135,18 zł home.pl
  12,29 zł 123 zł o12.pl
  86,10 zł 86,10 zł one.com

  Ceny wg stanu na 30.08.2018. Podane ceny są cenami brutto.

  Podsumowanie

  Jak widać, najkorzystniejsze oferty pochodzą od dostawców, którzy nie stosują trików w postaci „rejestracji za darmo”, co pokazuje, że kluczem do sukcesu jest rzetelne porównanie ofert i wybór najtańszej z nich – w perspektywie co najmniej dwóch lat. W momencie przeglądania przez nas ofert dostępnych na rynku, spośród badanych serwisów najlepszą ofertę posiadało ovh.pl, a mocno reklamujące się w sieci serwisy az.pl i home.pl należały do najdroższych opcji. To pokazuje, że na wybór dostawcy warto poświęcić dłuższą chwilę, by po prostu nie przepłacić.

  Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

  Napisz do nas

   Powiązane wpisy

   Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

   Skontaktuj się z nami