Martwe domeny – jak sprawdzić historię domeny

Noscript a SEO - czy warto wykorzystywać tagi noscript SOLV

Dopiero zaczynasz swoją działalność w sieci? Pierwsze kroki zawsze są najtrudniejsze. Wybierając domenę dla własnej strony internetowej, zawsze zwracamy uwagę na wiele aspektów, często pomijając jeden z najważniejszych — jej historię. Kiedy, dlaczego i jak możemy sprawdzić historię domeny? W tym artykule postaramy się pomóc Ci w zrozumieniu podstaw oraz damy kilka porad dla początkujących.

Spis Treści

|Dlaczego warto sprawdzać historię domeny?

Od momentu, kiedy użytkownicy zaczęli masowo rejestrować domeny, minęły już dziesiątki lat. Ludzie rejestrują domeny, tworzą na nich strony, później porzucają, a domeny znajdują nowych właścicieli. Prawdopodobnie, podczas rejestracji nowej domeny rzadko zastanawiamy się, co może za nią stać. Jaka jest jej historia? Jaką działalność prowadził i do jakich celów wykorzystywał ją były właściciel? Są to na pewno pytania, nad którymi warto się zastanowić.

To dlaczego warto sprawdzać historię domeny? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta — zły wybór może znacznie utrudnić twoją dalszą działalność już na samym początku. Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego sprawdzenie domeny jest jednym z najważniejszych etapów analizy strony, wyobraźmy sytuację: zakładasz stronę dla własnej firmy, oferującej pewne usługi. Firma jest nowa, mało znana na rynku. Potencjalny klient, który nigdy jeszcze nie miał styczności z Twoją firmą, przed złożeniem zamówienia prawdopodobnie będzie chciał znaleźć więcej informacji oraz opinii innych klientów. Jeśli okaże się jednak, że za pośrednictwem danej domeny wcześniej oszukano wiele osób, wykorzystywano ją do działań nielegalnych – w sieci na pewno zostanie dużo “śladów” tej działalności. A więc, wpisując w wyszukiwarce adres Twojej nowo powstałej strony, użytkownik może zobaczyć wiele negatywnych nagłówków, opinii oszukanych klientów oraz same niskie oceny. Z doświadczenia wiemy, że czasem już tego wystarczy, żeby w umysłach internautów wizerunek Twojej firmy kojarzył się z czymś negatywnym.

Historia domeny jest bardzo ważna nie tylko pod kątem SEO. Żeby uniknąć zbędnych utrudnień już na samym początku, wybierając domenę dla własnej strony internetowej, koniecznie zwracaj uwagę na kilka rzeczy:

  • Wiek domeny oraz jej przeszłość;
  • Poprzedni właściciele domeny;
  • Linki, które do niej prowadzą;
  • Nałożone filtry Google.

Domeny z historią, wystawione z jakichś powodów na sprzedaż lub też te, które nie zostały przedłużone przez ich poprzednich właścicieli, mogą skutecznie służyć właścicielom nowym. Po uzyskaniu wszystkich wymienionych wyżej informacji możemy uzyskać w miarę pełny obraz historii domeny. Dzięki dostępnym w sieci narzędziom, poszukiwanie tych informacji wcale nie jest trudne lub czasochłonne. W dalszej części omówimy najpopularniejsze i najbardziej przydatne z nich.

Wiek domeny

Pierwszym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest wiek domeny. W celu sprawdzenia wieku domeny możemy skorzystać z pomocy serwisu Webconfs.com, wybierając narzędzie Domain Age Tool. Po wpisaniu nazwy domeny wyświetli się przybliżony wiek strony oraz jej wygląd na początku istnienia.

Według wielu specjalistów, mając możliwość wyboru, warto się zastanowić nad opcją pozycjonowania własnej działalności na domenie starszej. Mają one większą szansę na osiągnięcie wysokich pozycji w rankingu wyszukiwarki niż te całkiem nowe. Dzieje się tak dlatego, że za czas swojego funkcjonowania zdążyły one już zarobić jakiś autorytet w oczach robotów indeksujących. A więc, budując swoją działalność na domenie z przeszłością, możemy też automatycznie mieć większy potencjał na start. Warto jednak pamiętać, że przeszłość domeny może  kryć w sobie poważne zagrożenia. A więc przejdziemy do kolejnego kryterium analizy – historia domeny.

|Archiwum internetowe – jak przeanalizować historię?

Sprawdzenie tego, jak wyglądała domena przez cały okres jej funkcjonowania w sieci, jest pozornie proste. Wystarczy skorzystać z obszernej bazy archiwum stron internetowych —  Wayback Machine. Narzędzie to jest całkowicie darmowe. Wykonuje ono kopie stron, wraz z informacjami o dacie wykonania. Taki wgląd w przeszłość pomaga nam samodzielnie zbadać, jak wyglądała, jak zmieniała się strona lub strony, działające na tej domenie na przestrzeni lat.

Drugim przydatnym w tym zakresie narzędziem jest platforma Domain Tools. Serwis ten co prawda jest płatny, ale oferuje też darmowy okres próbny. Uważa się on za jedną z najbardziej kompletnych baz danych, udostępniających dość szeroki zestaw statystyk.

Sprawdzenie poprzedniego właściciela domeny

Kolejne pomocne narzędzie, które będzie przydatne do analizy danej strony internetowej – platforma WhoIs.net. Jest to ogólnoświatowa baza, dzięki której możemy sprawdzić, do kogo ta domena należała wcześniej. Za pomocą tego narzędzia uzyskamy między innymi informacje na temat  daty pierwszej rejestracji oraz wygaśnięcia ważności, danych abonenta oraz wszystkich firm, w których ta domena była zarejestrowana.

|Linkowanie – jakie linki prowadzą do domeny?

Na pewno nie chciałbyś przyjąć domenę, często linkowaną przez słabe źródła. Pozycjonowanie sklepu internetowego lub innej działalności w sieci na zaspamowanej domenie będzie znacznie utrudnione poprzez czynniki zewnętrzne. Dlatego kolejnym pytaniem, na którym warto się skupić, jest jakie linki prowadzą do analizowanej strony. Sprawdzić, kto linkuje do twojej strony, możesz za pomocą dwóch serwisów – Ahrefs.com ta Majestic.com. Jak podają już na głównej stronie Ahrefs, dzięki temu narzędziowi nie musisz być profesjonalistą SEO, aby uzyskać wyższą pozycję w rankingu i oraz większy ruch. Majestic jest narzędziem dość popularnym wśród pozycjonerów. Pozwala ono na uzyskanie użytecznych informacji na temat tego, jak wygląda aktualnie profil linkowania do domeny. Po założeniu konta w serwisie uzyskamy też dostęp do dodatkowych informacji, wśród których między innymi hasła oraz słowa kluczowe, na które strona była wcześniej pozycjonowana.

|Domena a algorytmy wyszukiwarki

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przed rejestracją domeny, która już wcześniej miała właścicieli, są jej relacje z wyszukiwarkami internetowymi. Prowadzenie działalności, która jest niezgodna z wytycznymi Google, może skutkować nałożeniem filtra algorytmicznego, nazywanego też potocznie banem. Żeby upewnić się, że analizowana przez nas strona nie została ukarana przez Google, mamy posiadać dostęp do Google Search Console dla danej strony. W celu sprawdzenia wchodzimy w zakładkę “Bezpieczeństwo i ręczne działania”, potem “Ręczne działania”. Pojawił się komunikat “Nie wykryto problemów”? Super! Jeśli jednak dostaliśmy informację o jakichkolwiek problemach – lepiej już na tym etapie zrezygnować z rejestracji domeny. Również przydatnym narzędziem dla sprawdzenia strony pod tym kątem bezpieczności jest serwis BlackListAlert.org.

Czy można uruchamiać strony na expirkach?

No cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, co na owych „martwych” domenach było wcześniej, a także co my chcemy z nimi zrobić. Bardzo często zdarzają się przypadki porzuconych domen ze złą historię, dlatego warto ją przejrzeć za pomocą specjalnych narzędzi tj. MajesticSEO, Ahrefs czy WebArchive.

Jednak jeśli okaże się, że domena posiada dobrą historię, a to, co Ty chcesz tam umieścić, będzie zbliżone tematycznie, jest szansa, iż wszystko będzie w porządku.

Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

Napisz do nas

    Powiązane wpisy

    Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

    Skontaktuj się z nami