Darmowe zdjęcia do pobrania dla Twojej strony WWW

Darmowe zdjęcia – skąd je brać?

Wysokiej jakości zdjęcia mają przyciągać uwagę odbiorców, dobrze odzwierciedlać tematykę wpisu, artykułu lub strony www. Po prostu w 2022 roku trudno Ci będzie prężnie działać w sieci, jeśli nie zadbasz o urozmaicenie tekstów. Dlatego przydadzą Ci się zachęcające grafiki. Nie musisz korzystać z płatnych fotografii, bo w Internecie dostępne są darmowe zdjęcia. Poznaj 10 najpopularniejszych banków!

Spis Treści

| Jakie darmowe zdjęcia możesz wykorzystać na stronie?

Banki zdjęć to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujesz grafiki na Instagram, Facebook, stronę www lub inne media społecznościowe. W takim przypadku warto skorzystać z fotografii, udostępnionych przez autorów. Jednak nie wszystkie zdjęcia są darmowe. Wiele zależy od tego, na jakiej licencji zostały opublikowane. Dlatego, jeśli nie chcesz być oskarżony o kradzież, to pamiętaj o tym, aby wybierać darmowe zdjęcia, mieszczące się w jednej z tych trzech grup:

  • Zostały udostępnione na licencji Creative Commons Zero (CC0)– zdjęcie z takimi prawami możesz wykorzystywać w dowolny sposób. Takie grafiki są stosowane do celów komercyjnych, a do tego nie musisz wskazywać autora fotografii. To właśnie licencja CC0 jest najbardziej pożądana w Internecie.
  • Zostały udostępnione w domenie publicznej – w przypadku takich zdjęć, prawa autorskie są już wygasłe. Dzieje się tak zazwyczaj 70 lat po śmierci autora. Poza tym znajdziesz tam fotografie, które nigdy nie zostały objęte prawami autorskimi np. przez rząd USA. Wśród nichą są m.in. obrazy od NASA.
  • Zostały udostępnione na różnych licencjach Creative Commons – na takie zdjęcia nałożone są większe ograniczenia. Wiele z nich nie możesz wykorzystywać do celów komercyjnych, a ich użycie wymaga wskazania autora i rodzaju licencji.

 

| Darmowe banki zdjęć – 10 najpopularniejszych rozwiązań

W sieci znajdziesz wiele darmowych banków zdjęć, gdzie fotografie mają naprawdę wysoką jakość, a wyszukiwarki są tak intuicyjne, że możesz korzystać nawet z sortowania według kolorów. Kluczowe jest jednak to, abyś nie łamał praw autorskich. Zamiast tego stawiaj na zasoby z licencjami, umożliwiającymi ich dowolne stosowanie. Przekonaj się, które spośród darmowych banków zdjęć sprawdzą się najlepiej!

Pixabay

Bez wątpienia Pixabay to jeden z najpopularniejszych banków, gdzie znajdziesz wiele milionów zdjęć, a do tego możesz włączyć język polski, więc wyszukiwanie będzie jeszcze prostsze. Jednak, co jest najważniejsze, na Pixabay dostępne są grafiki z licencją CCo, dzięki czemu możesz je dowolnie modyfikować. Poza tym istnieje naprawdę spora szansa na to, że w zasobach tego banku dostępne są zdjęcia, których potrzebujesz. Pamiętaj tylko o tym, że bardzo wielu Internautów zapisuje grafiki z tej strony, dlatego z łatwością możesz znaleźć je na konkurencyjnych witrynach.

Unsplash

Wysoka jakość, intuicyjna wyszukiwarka, a do tego bogate zasoby zdjęć – właśnie tak najkrócej można opisać kolejny bank, czyli Unsplash. Przede wszystkim zwróć uwagę na zachwycające fotografię, przedstawiające krajobrazy i naturę. To one stanowią prawdziwy znak rozpoznawczy Unsplash. Dostępne są tam darmowe zdjęcia na autorskiej licencji tego serwisu. Jedyną wadą może być fakt, że zasoby ograniczają się jedynie do fotografii – nie znajdziesz tam grafik wektorowych lub innych tego typu mediów.

PicJumbo

Masz mało czasu na znalezienie odpowiedniego zdjęcia? W takim razie skorzystaj z serwisu PicJumbo. W końcu wyróżnia się nie tylko naprawdę wysoką jakością fotografii, ale przede wszystkim intuicyjną wyszukiwarką. Dzięki temu w prosty sposób przefiltrujesz obrazy, aż w końcu otrzymasz dopasowane wyniki. Poza tym PicJumbo zapewnia zdjęcia na darmowej licencji. Dodatkowo są tam dostępne fotografie z wielu kategorii – jedzenie, światło, architektura, krajobrazy, transport czy drogi.

Pixinio

Serwis Pixinio jest bardzo podobny do Pixabay, choć w swoich zasobach nie ma aż tak dużo zdjęć. Najważniejsze jest jednak to, że są dostępne za darmo na licencji CC0 i z domeny publicznej, więc sprawdzą się nawet do użytku komercyjnego. Strona jest łatwa w obsłudze, a użytkownicy najbardziej chwalą ją za łatwość w znajdowaniu podobnych zdjęć i wygodne otagowanie kolorami.

Pexels

Kolejnym popularnym darmowym bankiem zdjęć jest agregator Pexels. Dostępne są tam fotografie z wielu stron, co znacznie przyspiesza wyszukiwanie. Poza tym nie będziesz mieć problemów z obsługą serwisu i ze znalezieniem dopasowanego zdjęcia – w końcu jest tam naprawdę szeroki wybór obrazów, a także plików wideo. Wszystkie media są udostępnione na darmowej licencji.

Foodiesfeed

Prowadzisz blog kulinarny, masz swoją restaurację, cukiernię, piekarnię lub zajmujesz się dietetyką? Zatem smakowitymi zdjęciami w naprawdę wysokiej jakości na pewno przyciągniesz nowych czytelników bądź kolejnych klientów. Pomogą Ci w tym darmowe fotografie z banku Foodiesfeed, gdzie dostępne są obrazki przedstawiające jedzenie, gotowanie czy przybory kuchenne. W znalezieniu odpowiedniego zdjęcia pomoże Ci wygodna wyszukiwarka, która została podzielona na sześć podstawowych kategorii – kawa, ciasto, pizza, mięso, żywność i widok z góry.

Kaboompics

Serwis tworzony przez polskich fotografów, gdzie zdjęcia są nie tylko darmowe, ale przede wszystkim oryginalne. W końcu znajdziesz je jedynie na Kaboompics. Do tego strona ma pokaźną bazę, liczącą ponad 300 tys. zdjęć. Większość z nich idealnie nadaje się do kampanii marketingowych, choć dostępne są też obrazy, odpowiednie na stronę internetową czy biznesowe konta w mediach społecznościowych.

Magdaleine

Klimatyczne i bardzo stylowe – dokładnie takie są darmowe zdjęcia z banku Magdaleine. Choć z pewnością spędzisz sporo czasu na podziwianiu tych fotografii, to jednocześnie nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem właściwych zdjęć. W końcu wszystkie obrazki są dokładnie otagowane, a Ty masz do dyspozycji wyszukiwanie kolorami. Poza tym baza jest codziennie aktualizowana. Zwróć tylko uwagę na to, że nie wszystkie fotografie mają pełną licencję Creative Commons.

StockSnap.io

StockSnap.io to serwis z najbardziej rozbudowaną możliwością konfigurowania kategorii i filtrów wyświetlanych zdjęć. Oprócz tego bank posiada sporo zasobów, co tylko podkreśla jego użyteczność. Ciekawą opcją jest zakładka “trending”, gdzie znajdziesz fotografie, które dopiero zyskują popularność. Minusem jest za to spora liczba płatnych zdjęć, stanowiących reklamę obrazów stockowych.

Life of pix

Life of pix to nie tylko bank pełen darmowych zdjęć. Przede wszystkim serwis ma pomóc fotografom w pokazaniu swoich prac. Dzięki temu zyskujesz nie tylko Ty, ale również artyści. Dodatkowo zdjęcia są dostępne na licencji CC0, mają naprawdę wysoką jakość, a do tego są dobrze otagowane. Dzięki temu możesz je wyszukać nie tylko według kategorii, ale również na podstawie kolorów i ich orientacji.

 

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

     

    | Czym są licencje Creative Commons?

    To właśnie licencje Creative Commons wskazują Ci, w jakim stopniu możesz korzystać z darmowych zdjęć. Określają również przyzwolenie autora na ewentualne modyfikacje czy możliwość stosowania do celów komercyjnych. W zależności od tego, jaką licencję mają dane zdjęcia, to jesteś zobligowany do podania danych autora, linku do jego strony internetowej, a nawet podkreślenie rodzaju licencji CC. Niekiedy zalecane jest również dodawanie linku do odpowiedniej licencji, aby odbiorcy wiedzieli, czy masz prawo korzystać z udostępnianych fotografii.

    Zwróć uwagę na to, że licencja Creative Commons stanowi dobry kompromis, ponieważ jednocześnie chroni prawa autorskie, a zarazem umożliwia korzystanie z udostępnianych zdjęć.

    Największą popularnością cieszą się zdjęcia z licencją Creative Commons Zero, gdyż umożliwia całkowite “zrzeczenie się” praw autorskich (choć w polskim prawie nie ma możliwości całkowitego pozbawienia się autorskich praw osobistych, a jedynie tych majątkowych). Dlatego to właśnie takie fotografie dają Ci największą swobodę. W końcu są darmowe, można je modyfikować i wykorzystywać komercyjnie, czyli np. drukować na koszulkach. Dodatkowo licencja CC0 nie wymaga od Ciebie podawania danych autora.

     

    | Jakie są rodzaje licencji Creative Commons?

    Stworzona aż 6 różnych licencji CC, które określają warunki, na jakich możesz korzystać ze zdjęć lub innych darmowych mediów. Szukaj przede wszystkim obrazków CC0, bo to właśnie one dają Ci najwięcej możliwości. Zwróć także uwagę na pozostałe 4 licencję, tak często stosowane w popularnych bankach zdjęć.

    Uznanie autorstwa

    Uznanie autorstwa to najszersza licencja Creative Commons, która jest oznaczana jako CC-BY. Takie utwory czy zdjęcia możesz dowolnie kopiować, modyfikować czy rozprowadzać. Jednak w zamian za to jesteś zobowiązany do podania imienia i nazwiska autora, a także wskazania źródła pochodzenia.

    Użycie niekomercyjne

    Symbolem licencji “użycie niekomercyjne” jest CC-NC. Czym dokładnie wyróżnia się taka licencja? Tak naprawdę daje Ci całkiem sporo opcji. W końcu możesz bez obaw kopiować, udostępniać lub powielać takie zdjęcia. Jednak jest jeden warunek – nie możesz tego robić w celach komercyjnych. Zatem wykorzystywanie takich zdjęć nie powinien wiązać się z zarabianiem pieniędzy.

    Na tych samych warunkach

    Licencja “na tych samych warunkach” jest zapisywana jako CC-SA. W tym przypadku możesz kopiować i przerabiać zdjęcia. Dzięki temu dopasujesz je do identyfikacji wizualnej strony lub profilu w mediach społecznościowych. Jednocześnie pamiętaj o tym, że jesteś zobowiązany do udostępnienia obrazka na takiej samej licencji, z jakiej Ty korzystałeś. Dlatego odbiorcy mogą dowolnie modyfikować takie zdjęcia.

    Bez utworów zależnych

    Kolejną popularną licencją jest “bez utworów zależnych”, która jest oznaczana symbolem CC-ND. Z takich zdjęć możesz korzystać, a nawet je udostępniać na swojej stronie czy w mediach społecznościowych typu Facebook i Instagram. Jednak nie możesz ich w żaden sposób modyfikować, przekształcać lub tworzyć fotografii, nawiązujących do pierwotnego obrazka. Po prostu zdjęcia mają pozostać w oryginalnej, a do tego całkowicie niezmienionej postaci.

     

     

    Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

    Napisz do nas

      Powiązane wpisy

      Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

      Skontaktuj się z nami