W tym artykule opisujemy, czym jest certyfikat SSL oraz jakie są jego główne zadania. Dowiesz się jak zapewnić bezpieczeństwo i bezpieczne szyfrowanie danych Twoim potencjalnym klientom. Napiszemy również, jak i gdzie go pozyskać, tak aby mieć pewność, że zabezpieczenie certyfikatem SSL będzie działało poprawnie.
- Sebastian Kardyś
- CEO, CMO | Digital Marketing Konsultant Od ponad 10 lat pomagam firmom w rozwoju, z wykorzystaniem możliwości, jakie daje internet. Jestem założycielem trzech marek działających na polskim rynku, a w trakcie swojej kariery miałem okazję pracować i doradzać takim markom jak: Big Activ, Schneider Electric, Alstom, Librus, Politechnika Śląska, TSR Poland, Axell Group, Gerlach, Uber czy Almatur i jeszcze wiele innych :). Jestem aktywnym CMO dlatego dobrze rozumiem nie tylko techniczne aspekty wdrożeń, ale przede wszystkim biznesowe cele, które za nimi stoją. Codziennie odpowiadam za działania marketingowe i pozyskiwanie klientów na rynku globalnym, zarządzając pełnym procesem - od strategii, przez jej operacyjną realizację, aż po rozliczenie budżetu i efektów. Ta podwójna perspektywa daje mi unikalną zdolność do identyfikowania potencjalnych wąskich gardeł już na etapie planowania.
CEO, CMO | Digital Marketing Konsultant
Od ponad 10 lat pomagam firmom w rozwoju, z wykorzystaniem możliwości, jakie daje internet. Jestem założycielem trzech marek działających na polskim rynku, a w trakcie swojej kariery miałem okazję pracować i doradzać takim markom jak: Big Activ, Schneider Electric, Alstom, Librus, Politechnika Śląska, TSR Poland, Axell Group, Gerlach, Uber czy Almatur i jeszcze wiele innych :). Jestem aktywnym CMO dlatego dobrze rozumiem nie tylko techniczne aspekty wdrożeń, ale przede wszystkim biznesowe cele, które za nimi stoją. Codziennie odpowiadam za działania marketingowe i pozyskiwanie klientów na rynku globalnym, zarządzając pełnym procesem - od strategii, przez jej operacyjną realizację, aż po rozliczenie budżetu i efektów. Ta podwójna perspektywa daje mi unikalną zdolność do identyfikowania potencjalnych wąskich gardeł już na etapie planowania.
Spis Treści
|Certyfikat SSL lub protokół – co to?
Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) czy nawet certyfikat bezpieczeństwa strony to inaczej szyfrowanie połączeń pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem www, umożliwiając tym samym bezpieczny i poufny przesył danych, w obie strony. Takie zabezpieczenie powinna mieć każda strona www, ale przede wszystkim sklepy internetowe. To właśnie tam, klient zobowiązany jest do podania nie tylko imienia, nazwiska czy numeru telefonu, ale często też numeru karty.
Płatności elektroniczne odbywają się zazwyczaj za pomocą innych stron, np.PayU, czy za pomocą wtyczki, która w przypadku sklepu na WordPress daje możliwość skorzystania z platformy Przelewy24. W świecie, w którym płatności online stały się standardem, również ten protokół sieciowy nim jest, dla szyfrowania danych w Internecie.
|Jak działa zabezpieczenie SSL?
SSL jako protokół uniwersalny może być odpowiedzialny za szyfrowanie zarówno połączeń ze stroną internetową, serwisem poczty elektronicznej czy też właśnie serwerem. Od lat wraz z rozporządzeniem RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), certyfikat SSL jest jednym z podstawowych zabezpieczeń do przesyłania danych za pomocą stron www.
Żeby spełnić standard szyfrowania, pomiędzy witryną internetową a serwerem dochodzi do szybkiej interakcji, aby sprawdzić, czy dany protokół szyfrowania jeszcze jest ważny. Jak to wygląda dokładnie?
- Przeglądarka wysyła prośbę o potwierdzenie “tożsamości” serwera,
- Serwer wysyła najpierw swoją kopię certyfikatu SSL,
- Przeglądarka sprawdza, czy dany certyfikat pochodzi z zaufanego źródła i wystawiony został przez zaufany Urząd Certyfikacji,
- Serwer wysyła potwierdzenie rozpoczęcia szyfrowania za pomocą certyfikatu SSL,
- Treści przesyłane pomiędzy stroną www a serwerem są w pełni zabezpieczone szyfrowaniem SSL.
Taki proces zachodzi milion razy dziennie. Użytkownik korzystający z elektronicznej poczty, dokonując transakcji czy podając swoje dane – każda z tych czynności i wiele innych sprawiają, że ta interakcja powyżej dochodzi do skutku, a użytkownik może być pewny, że korzysta ze sprawdzonego i bezpiecznego serwisu internetowego.
|Co to HTTPS – czyli jak poznać, że strona została zabezpieczona?
Każdy chce mieć pewność, że strona, z której korzysta, jest bezpieczna. A jedno z zabezpieczeń, czyli certyfikat SSL można sprawdzić na dwa, bardzo łatwe sposoby:
- HTTPS – jeśli na stronie nie znajduje się certyfikat SSL, oznacza to, że strona może nie być bezpieczna do przesyłania danych. Różnicą jest to, że przy niezabezpieczonych witrynach w adresie domeny w przedrostku nie znajdziemy litery „s”, To litera „s” jest właśnie informacją, że strona została zabezpieczona protokołem. Czyli przedrostek powinien wyglądać w taki sposób: https://.
- Kłódka – przy adresie URL znajduje się również zamknięta kłódka, jeśli strona jest zabezpieczona. Dodatkowo po kliknięciu tego symbolu, znajduje się informacja o ważności certyfikatu oraz przez jaką platformę został wykupiony.
|Certyfikat SSL i korzyści z posiadania
W dzisiejszych czasach posiadanie certyfikatu SSL jest niemal koniecznością, która zapewnia również parę korzyści.
- Większe zaufanie do strony przez użytkowników – każdy użytkownik może rozpoznać czy ma do czynienia z bezpiecznym połączeniem. Klienci chętniej i z większym zaufaniem podchodzą do usług online, wiedząc, że ich dane są chronione protokołem SSL. Już na pierwszy rzut oka widać, że strony zajmujące topowe pozycje w wyszukiwaniach korzystają z zabezpieczenia HTTPS. Nie jest to na pewno gwarancja na mocną zmianę pozycji, ale jest to zmiana pozytywna nie tylko dla Google, ale również pod samo pozycjonowanie.
- Bezpieczeństwo i gwarancja – połączenie, które występuje pomiędzy przeglądarką a serwerem, jest unikatowe, tworzące szyfrowany kanał do komunikacji. Takie dane są trudne do przechwycenia. W przypadku, gdyby szyfrowanie zostało złamane, możliwa jest gwarancja finansowa, która w zależności od wybranego wariantu, może osiągnąć wysokość nawet 2 000 000 USD.
- Pozytywny wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania – dla firmy Google, stosowanie certyfikatu SSL ma wpływ na ranking. Google zwyczajnie promuje strony, które dla swoich potencjalnych klientów są bezpiecznie.
Omów z nami swój pomysł
|Płatny certyfikat SSL a darmowy– który lepszy??
Mając dwie opcje do wyboru, czasami z trudnością może przyjść podjęcie decyzji. Niemniej jednak wybranie darmowego protokołu HTTPS, może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku sklepów online, które w szczególności muszą zapewnić bezpieczeństwo danych.
Darmową wersję certyfikatu należy odnawiać co trzy miesiące. Istnieje możliwość skonfigurowania odpowiednio automatycznego przedłużania, aby nie musieć pamiętać o odnowieniu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku złamania zabezpieczeń, darmowe rozwiązanie nie jest objęte gwarancją finansową. Taki certyfikat może się sprawdzić w przypadku prowadzenia bloga czy małej strony internetowej.
W przypadku komercyjnych certyfikatów musimy zapłacić od 100 zł do 1000 zł w zależności od rodzaju. Taki certyfikat wydawany jest na okres jednego roku. Sprawdzi się idealnie w przypadku sklepów internetowych czy stron firmowych. Płatne opcje gwarantują większe bezpieczeństwo oraz zabezpieczenie finansowe, w przypadku złamania szyfrowania.
Typy certyfikatów SSL
Oprócz podziału na darmowe i płatne wersje certyfikatu należy rozróżnić dodatkowo 3 typy certyfikatów, które dostępne są w wersji płatnej. Aktualnie na rynku mamy do wyboru: Extended Validation (EV SSL), Organization Validation (OV) oraz Domain Validation (DV). Wszystkie służą do szyfrowania połączenia oraz do uwierzytelnienia tożsamości właściciela witryny.
Jakie są różnice między tymi certyfikatami? Do największych i najważniejszych można zaliczyć poziom szyfrowania oraz proces uwierzytelniania niezbędny do uzyskania danego typu certyfikatu.
- Extended Validation – jest najdroższym typem certyfikatu i charakteryzuje się największym poziomem bezpieczeństwa. Urząd certyfikacji przed wydaniem, przeprowadza rozszerzoną weryfikację tożsamości wnioskującej organizacji, gdzie potwierdzone jest prawne, fizyczne i operacyjne istnienie podmiotu. Taki proces może potrwać nawet do kilku tygodni.
- Organization Validation – ten rodzaj certyfikatu może zostać wydany organizacji, a nie osobie fizycznej. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że oprócz potwierdzenia, do kogo należy domena, niezbędna staje się weryfikacja firmy, co może potrwać parę dni.
- Domain Validation – dostępny w wersji płatnej oraz darmowej. Jest to najszybszy sposób uzyskania zabezpieczenia protokołem SSL. Proces uwierzytelniania trwa zaledwie kilka minut i wymaga jedynie potwierdzenia własności domeny.
Oprócz dostępnych trzech typów certyfikatów mogą one zostać zakupione w różnych wariantach, dopasowanych do potrzeb domeny.
- Single – zabezpiecza pojedynczą nazwę domeny, opcja ta dostępna jest dla wszystkich trzech typów.
- Wildcard – zabezpiecza pojedynczą nazwę domeny oraz subdomeny, w nieograniczonej ilości. Takie rozwiązanie jest dostępne dla certyfikatu typu DV – OV.
- Multi-domain – zabezpiecza wiele domen, należących do jednej organizacji. Czyli może zabezpieczyć jakikolwiek adres domeny, o ile w adresie URL jest zawarta nazwa domeny. Ten rodzaj zabezpieczenia dostępny jest do trzech typów zabezpieczenia – OV, DV, EV.
|Jak poprawnie wdrożyć certyfikat SSL i o czym należy pamiętać przy instalacji?
Aby uniknąć problemów podczas wdrożenia certyfikatu, takich jak: nieprawidłowe przekierowanie adresu z HTTP na HTTPS, słaby klucz zabezpieczeń czy brak nowej mapy witryny, należy zwrócić uwagę i zweryfikować kilka niezbędnych elementów. Dzięki czemu cały proces instalacji przebiegnie pomyślnie. Dlatego przed wdrożeniem, należy sprawdzić, czy użyty certyfikat SSL obejmuje:
- linki wewnętrzne i zewnętrzne,
- przekierowania 301,
- mapę witryny.
|Podsumowanie
Poprawnie wdrożony certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo, wydajność oraz pozytywnie wpływa na pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Możemy dobrać indywidualnie najlepsze rozwiązanie dla naszej strony internetowej, wybrać typ i rodzaj zabezpieczenia, bo po prostu wdrożenie certyfikatu zapewnia wiele korzyści dla witryny, jak i dla użytkowników, więc nie warto z tego rezygnować.