Aplikacja webowa a strona internetowa – jak działają, jakie są różnice?

Czym charakteryzuje się aplikacja webowa?

Jeśli dotąd używałeś pojęcia aplikacja webowa zamiennie ze stroną internetową, to musisz wiedzieć, że to błąd. Nie martw się, wiele osób myli te dwa terminy. Dlatego czas wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy stroną internetową a aplikacją webową i dowiedzieć się, czym się one charakteryzują.

Spis Treści

|Czym jest strona internetowa?

Stronę internetową można znaleźć pod konkretną domeną. Stanowi ona zbiór uporządkowanych i połączonych ze sobą elementów. Strony internetowe wyświetla się w przeglądarce internetowej.

Obecnie witryny www mogą spełniać wiele funkcji od promocji i przedstawienia oferty firmy, aż po miejsce, gdzie w ramach bloga publikowane będą poradnikowe artykuły.

|Czym charakteryzuje się aplikacja webowa?

Skoro teraz już wiesz, czym jest strona internetowa, to warto bliżej przyjrzeć się charakterystyce aplikacji webowej (internetowej).

Tak często jest ona mylona z witryną, gdyż z pozoru może ją przypominać. Dobrym przykładem jest tutaj np. netflix.com czy olx.pl. Ich funkcjonalność jest znacznie większa niż strony internetowej, dlatego uznaje się, że znajduje się ona pomiędzy standardową witryną a aplikacją, z których korzystamy na urządzeniach mobilnych.

Podczas tworzenia aplikacji webowej konieczne jest wykorzystanie dwóch części — frontend oraz backend. Frontend wykorzystuje takie języki jak HTML, CSS, JavaScript, Node.js czy też React i Angular. Z kolei backend zazwyczaj czerpie z PHP, języka Phyton, Java itd. Niezbędne staje się także skorzystanie z frameworków takich jak np. Django w przypadku wielostronicowych aplikacji webowych czy też Symfony lub Node.js.

Potrzeba wyróżnienia się i jeszcze skuteczniejszego docierania do klientów sprawiła, że coraz więcej firm decyduje się inwestować od razu w aplikacje webowe, zamiast w standardowe strony internetowe.

Aplikacje internetowe mogą być ogólnodostępne lub też dostęp do ich funkcji staje się ograniczony czasowo na zasadzie subskrypcji. Niezbędne staje się wtedy opłacenie abonamentu i zarejestrowanie indywidualnego konta.

Zalety aplikacji webowych

Kluczową zaletą aplikacji webowych jest na pewno bezpieczeństwo. Przez to, że są one indywidualnie projektowane, możliwe staje się zapewnienie użytkownikom i ich danym większego bezpieczeństwa. Wszystkie informacje są przechowywane w bazie danych.

Aplikacje webowe charakteryzują się też swoją funkcjonalnością, a często też podnoszą wygodę użytkowników. Bez obaw można otworzyć je na każdym urządzeniu, gdzie znajduje się przeglądarka internetowa i to bez konieczności instalowania aplikacji. Można korzystać z nich w różnych systemach operacyjnych – od Windowsa, po Linux czy MacOS.

Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii i zoptymalizowanemu kodowi aplikacje webowe bardzo szybko się ładują. W dodatku pełnią funkcje rozrywkowe, edukacyjne, sprzedażowe, marketingowe i wiele innych.

|Aplikacja webowa a strona internetowa – 3 różnice

Sposób funkcjonowania i cel

Pierwszą różnicą, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalność. Strony internetowe są bardziej statyczne pod względem wizualnym czy też tekstowym. Dzięki witrynie użytkownicy mogą dowiedzieć się, czym zajmuje się firma, w czym specjalizuje się administrator, a także obejrzeć zdjęcia. Elementy interaktywne stanowią mniejszość, choć to również odrobinę się zmienia.

Z kolei aplikacje internetowe nastawiono na interakcje z użytkownikiem. Są one dynamiczne i pozwalają na wykonywanie szeregu czynności, np. oglądanie filmów, zamawianie jedzenia, uczenie się języków obcych, granie w gry online, kupowanie biletów czy przeglądanie wpisów użytkowników z całego świata (Twitter czy Facebook).

Wykorzystywane technologie

Stronę internetową można stworzyć, korzystając z takich technologii jak HTML, CSS oraz JavaScript. To właściwie wystarczy, aby zaprojektować witrynę, która będzie estetyczna i spełni oczekiwania użytkowników. W przypadku aplikacji webowej sprawa się odrobinę komplikuje. Do jej wykonania konieczne jest wykorzystywanie dodatkowo takich technologii jak Node.js, React, Angular, Python, Django czy też Vue. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby zlecić stworzenie aplikacji internetowej doświadczonemu profesjonaliście lub nawet agencji.

Koszty

Większa liczba funkcji, dłuższy czas przygotowania aplikacji internetowej i konieczność znajomości większej liczby języków programowania – wszystko to przekłada się także na wyższe ceny, jakie trzeba zapłacić za aplikację w porównaniu do strony internetowej.

W dodatku nadal nie każda agencja interaktywna oferuje taką usługę, przez co jest mniejsza konkurencyjność. Jednak wystarczy, że chwilę zastanowisz się, a bez problemu wymienisz kilka polskich czy zagranicznych aplikacji webowych, które w krótkim czasie podbiły rynek. Zatem jak widzisz, możesz potraktować ten koszt jako inwestycję w rozwój swojej marki.

Omów z nami swój pomysł

michal-ostrowski-kontakt

Napisz do nas

  |Rodzaje aplikacji internetowych

  Jednostronicowe aplikacje internetowe

  Można znaleźć je także pod nazwą SPA Single Page Application. Jak sama nazwa wskazuje, ograniczają się do jednostronnej interakcji. Użytkownicy mogą korzystać z jednej przestrzeni, gdzie znajduje się cała zawartość aplikacji i czerpać z niej korzyści dla siebie.

  Następuje tutaj dynamiczne pobieranie contentu, dlatego też nie trzeba nawet jej ładować. Tego typu aplikacje cenione są za to, że działają bardzo szybko. Zawdzięczają to wykorzystaniu sterowania interfejsem w przeglądarce. Dane pobierane są i wysyłane poprzez API, a do tego w tle następuje przesłanie wielu zapytań jednocześnie.

  Przykłady Single Page Applications – Netflix, Google Maps, Twitter, Facebook.

  Wielostronicowe aplikacje webowe

  Nazywane też MPA Multi-Page Application. To starsze rodzeństwo aplikacji jednostronicowych.

  Tego typu aplikacje internetowe cechują się przede wszystkim tym, że za każdym razem, gdy użytkownik wykonuje jakąś interakcje, ładują się od nowa. Ma to duży wpływ na jej czas ładowania, co może wpływać na ogólny odbiór przez użytkowników.

  Poza tym warto wiedzieć także, że generowaniem kodu zajmuje się serwer. Przez co przy ładowaniu kolejnych danych jest on często dość mocno obciążony.

  Jednak nie oznacza to, że MPA Multi-Page Application jest złym rozwiązaniem. Najczęściej uznaje się, że tego typu aplikacja webowa jest pozytywnie odbierana przez wyszukiwarki, a także uznawana jest za bezpieczniejszą.

  Wśród najpopularniejszego przykładu można wyróżnić tutaj Amazon.com, ale też wiele innych platform sprzedażowych i często też sklepów internetowych.

  Inny podział aplikacji webowych

  Bardzo często można spotkać także inny podział aplikacji internetowych według funkcjonalności i przeznaczenia. Wśród tych, które obecnie uznaje się za najpopularniejsze, wyróżniamy:

  • aplikacje sprzedażowe – ta aplikacja webowa umożliwia sprawne i intuicyjne dokonywanie zakupów i sprzedaż przez Internet,
  • aplikacje ogłoszeniowe – ta aplikacja internetowa pozwala na umieszczanie przez użytkowników ogłoszeń, np. o pracę, o charakterze sprzedażowym czy też dotyczących wynajmu nieruchomości,
  • aplikacje konkursowe – świetnie sprawdza się do tworzenia konkursów, których celem jest promowanie marki czy też produktów,
  • aplikacje bookingowe – przy pomocy aplikacji internetowej można umówić wizytę, kupić bilet czy dokonać rezerwacji,
  • aplikacje edukacyjne – dziś nauka języków jest znacznie łatwiejsza, choćby z powodu pojawienia się aplikacji internetowych, które ułatwiają naukę, powtórki czy wykonywanie ćwiczeń,
  • systemy CRM – warto zwrócić uwagę także na systemy zarządzania relacjami z klientami. Firmy, które korzystają z tego rozwiązania, są w stanie zwiększyć produktywność w swojej firmie, a także połączyć aplikację z innymi systemami, które wykorzystywane są w przedsiębiorstwie.

  |Zasady tworzenia aplikacji webowych

  Podczas tworzenia aplikacji internetowej niezbędne jest przestrzeganie kilku bardzo ważnych zasad, oto one:

  • Czytelny kod – twórca aplikacji powinien zadbać o to, żeby napisany przez niego kod był zrozumiały i przejrzysty, tak żeby każdy kolejny programista mógł później go zrozumieć.
  • Prosta i logiczna struktura – spójna architektura całego systemu jest bardzo ważna. Nie można zapomnieć też o zasadach SRP.
  • Testy i monitorowanie błędów – tym wyróżnia się dobre oprogramowanie, że jest bezustannie monitorowane, aby na bieżąco były wykrywane błędy. To bardzo ważne, aby narzędzie diagnostyczne było w stanie powiadomić o zaistniałej awarii jeszcze zanim zauważy i zgłosi to użytkownik.

  |Strony internetowe czy aplikacje webowe – w co warto zainwestować?

  Posiadanie strony internetowej to już standard właściwie w niemal każdej branży. W końcu to właśnie dzięki niej klient może poznać ofertę Twojej firmy czy złożyć zamówienie. Pomimo rosnącej popularności aplikacji webowych nadal są one rzadziej wybierane niż witryny. Choć zapewne stopniowo ten trend będzie się zmieniał. Głównym hamulcem są wysokie koszty związane ze stworzeniem aplikacji w porównaniu do strony internetowej.

  Do stworzenia aplikacji internetowej niezbędna jest dokumentacja, zawierająca szczegółowy opis funkcjonalności, które ma zawierać oraz scenariusz konkretnych działań. Dopiero w oparciu o przygotowaną przez klientów dokumentacje możliwe staje się dokonanie wyceny aplikacji. Zazwyczaj przygotowanie jej wiąże się z kosztami wahającymi się od 50 tys. zł do nawet 170 tys. zł.

  Jednak podczas podejmowania decyzji, czy lepiej zainwestować w aplikację webową, czy też w stronę internetową, warto zastanowić się przede wszystkim nad ich zastosowaniem. Gdy potrzebujesz statycznej witryny, gdzie zaprezentujesz swoją ofertę czy miejsce na bloga z merytorycznymi artykułami, to strona internetowa będzie wystarczająca.

  Z kolei, gdy chcesz podnieść komfort użytkowników, dostarczyć jakąś wartość, zaoferować nową funkcję czy usługę, to Twoje aplikacja internetowa pozwoli Ci się skutecznie wyróżnić. Zdecydowanie to dobra metoda na zwiększenie zaangażowania wśród użytkowników.

  |Aplikacja webowa a strona internetowa – podsumowanie

  Skoro już znasz zalety aplikacji webowych oraz stron internetowych i wiesz, czym się one wyróżniają, to podjęcie decyzji, czy Twojej firmie potrzebna jest aplikacja webowa, czy bardziej witryna www, będzie znacznie łatwiejsze. Pamiętaj, że najważniejsze jest zwrócenie uwagi na potrzeby i cele biznesowe, aby określić, która opcja zapewni Ci najwięcej korzyści.

  Porozmawiajmy o Twoim pomyśle

  Napisz do nas

   Powiązane wpisy

   Masz pytanie zadzwoń lub napisz do nas

   Skontaktuj się z nami